نکات مهم نوشتن رزومه تحصیلی

در رقابت دریافت بورسیه با این نکات موفق شوید

اگر میخواهید برای ادامه تحصیل به خارج از کشور بروید و یا از آن بهتر قصد گرفتن بورسیه تحصیلی را دارید باید در نظر بگیرید که یک رزومه تحصیلی خوب برای شما یک سکوی پرتاب به حساب می آید . چاپ پایان نامه به عنوان کتاب و داشتن رزومه تحصیلی شما را چند قدم از رقیبان خود جلوتر قرار می دهد.

بیشتر دانشگاه ها از متقاضیان بورسیه تحصیلی توقع دارند که رزومه ی پرباری ارائه دهند این رزومه باید صادقانه ، دقیق و درخشان باشد اما اگر موفقیت های چشمگیری برای نوشتن رزومه ندارید نگران نباشید موسسه خوارزمی میتواند راهکارهای مناسبی را پیش روی شما قرار دهد و اولین آنها چاپ کتاب پایانامه شماست که میتواند ، یک رزومه حرفه ای برای معرفی شما باشد.‏ رزومه شما باید شامل توانائی ها، مهارت ها، اهداف آینده و تمام اطلاعاتی که برای گرفتن بورسیه کمکتان می کند باشد.

یک رزومه خوب شامل موارد زیر است:

دلایل انتخاب موضوع تحقیق و مزایای آن
سوابق آکادمیک متقاضی
مقالات منتشر شده متقاضی
تجارب پژوهش
تجربه تدریس
جوایز و افتخارات فرد

 

یک رزومه مناسب برای دریافت بورسیه بنویسیم

 

مراحل تهیه یک رزومه خوببرای دریافت بورسیه تحصیلی

تمام اطلاعات لازم را گردآوری کنید:

نه فقط در نوشتن رزومه تقریبا برای تهیه هر گزارشی تهیه یک لیست بسیار کمک کنده است. پس ابتدا تمام اطلاعات لازم را لیست کنید این لیست باید شامل مدارک تحصیلی لوح های تقدیر و جوایز و کلا تمامی افتخارات شما باشد ، خوب دقت کنید که مواردی که فقط لیست را پر میکند ولی ارزشی ندارند را در رزومه خود قرار ندهید.

یک رزومه سازماندهی شده تهیه کنید

بعد از تهیه لیست نوبت به آن رسیده که اطلاعات جمع آوری شده را سازماندهی کنید تا بتوانید یک رزومه حرفه ای تهیه کنید. یکی دیگر از نکات مهم قرار داند اولویت ها به صورت نزولی در زرومه میباشد

پس از اتمام و جمع آوری اطلاعات به دست آمده حالا وقت این است که رزومه خود را به شکلی حرفه ای و هدفمند سازماندهی کنید به این ترتیب که باید روند ذکر کردن موارد به صورت نزولی باشد یعنی موفقیت ها و مدارک کسب شده را به گونه ای در رزومه قرار دهید که کارهای اخیرتان در ابتدای لیست باشد.

این اطلاعات را در رزومه خود قرار دهید:

نام کامل
شماره تلفن
آدرس پستی
ایمیل
تاریخ تولد
ملیت
مدارک تحصیلی
نمره معدل مقاطع تحصیلی
زبان هایی که به آنها تسلط دارید
مهارت های کامپیوتری
فعالیت های فوق برنامه
سرگرمی ها ( تنها آنهایی که مرتبط هستند )


‎در نوشتن رزومه صادق باشید:

نوشتن یک رزومه مزین به مهارتهای فوق العاده ممکن است وسوسه انگیز باشد ولی برای نوشتن رزومه از مواردی استفاده نکنید که بعد نتوانید صدق آن را ثابت کنید. در ھنگام نوشتن مھارت ھایتان جانب صداقت را رعایت کنید؛ مھارت ھایی که ندارید را ذکر نکنید و همچنین از خودتان زیاد تعریف نکنید. شما بورسیه را میخواھید اما اغراق درباره حقیقت یا بیان دستاوردھایی غیر مرتبط با اھدافتان کمکی به بدست آوردن بورسیه نمیکند.

‎بررسی نهایی قبل از ارسال:

قبل از ارسال رزومه خود آن را بررسی و اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مرتبط را ذکر کرده اید و رزومه تان بدون اشتباه است. اشتباه ھای کوچک تایپی یا گرامری تاثیر بدی میگذارند. از ھمه مھمتر از سپردن نگارش رزومه خود به دیگران خودداری کنید. حتی اگر خودتان در نوشتن عالی نیستید، به صورت آنلاین به جستجوی رزومه ھای بورسیه تحصیلی بپردازید و از روی مثال ھا کپی کنید و در نھایت از شخصی کمک بخواھید که آن را چک کند. ھمچنین به خاطر داشته باشید رزومه جایی برای نشان دادن مھارت ھای تصویری تان نیست! با تمرکز روی اھدافتان ظاھری حرفه ای به آن بدھید و از سایز فونت مناسب استفاده کنید.