چرا خوارزمی؟

مقدمه

اگر به روند دوره های تحصیلاتی خود نگاهی بیاندازیم در می یابیم که از آموختن حروف سازنده کلمات و جملات کار آغاز شده و در دوره های بعدی علوم نسبتا تخصصی فرا گرفته می شود .

در دوره دبیرستان مطالعه کمی تحصصی تر می گردد . در دوره کارشناسی برخی از مباحثی که در دوره دبیرستان به ما آموخته اند با تمرکز بالاتری به ما آموزش داده می شود.

برای اینکه ازسطح یک کارشناس به سطح کارشناس خبره یا کارشناس ارشد ارتقا یابیم باید اثبات کنیم که جان کلام دروس مهمتر و تخصصی آن رشته را خوب فرا گرفته ایم .

نظام آموزش کنکوری رایج :

موسسات و همکاران عزیزمان برای آنکه متقاضیان آزمون ارشد آمادگی لازم را برای شرکت در همآورد کنکور ارشد کسب نمایند به سه صورت به آنها یاری می رسانند .

موسسات با کمک اساتید رشته های مختلف اقدام به خلاصه کردن منابع می نمایند .

معمولا تمام گرد آورندگان این گونه منابع بصورت پیش فرض بخشی از کتاب را بصورت اطلاعات اولیه داوطلبان فرض می نمایند . بخشی را هم بصورت غیر ضروری تلقی کرده و حدود ۴ تا ۵۰ درصد مباحث را گرد آوری می کنند . با فرض یادگیری ۵۰ درصدی ( که سطح بازدهی خوبی است )

داوطلب با تسلط برروی این منابع حدود ۲۰ تا ۲۵ % می تواند به سئوالات بازدهی پاسخ دهد .

منابع آموزشی

معمولا آزمونهای آزمایشی سرفصل دار جزو خدمات خاص موسسات اعلام می گردد .اکثر همکاران سرفصل ها را به صورت ۲۵ % های مجزا با دوره های هر ۲ آزمون یکبار ارائه می نمایند .

جامعه آماری معمولا به عنوان مهمترین ویژگی آزمونها بیان می گردد و جالب اینکه تمام دوستان مدعی بالاترین جامعه آماری می باشند .

آزمون های آزمایشی

کلاسهای حضوری عمدتا به عنوان بهترین و آخرین راه یادگیری انتخاب می گردد . کلاسهای حضوری معمولا ۷ تا ۱۰ ساعت در روز بوده و روزهای متعددی از هفته مطالعاتی داوطلب را به خود اختصاص می دهد .

کلاس های حضوری

اکثر موسسات آموزشی عالی بدین صورت عمل می نمایند که داوطلب جهت ثبت نام اولیه از مشاوره یکی از رتبه های برتر رشته خود بهره مند است . این مشاوره سطوح مختلفی داشته و هر مشاور تجربیات شخصی خود را به داوطلب منتقل می نماید .

مشاوره تحصیلی

ایرادات سیستم آموزشی رایج در بخش تحصیلات تکمیلی

۱-۱ : داوطلب سطوح علمی ، میزان انگیزه ، سطح پیشینه علمی ، قدرت یادگیری ، زمان مطالعه و اهداف متفاوت دارند . در بسیاری از مواقع داوطلب در حال تغییر رشته است ، لذا بر اساس منطق نمی توان یک بسته آموزشی برای همه به یک صورت ، تهیه و ارسال نمود .

۲-۱ : مولفان معمولا درصدی را بصورت فرض جزو اطلاعات علمی اولیه داوطلب در نظر می گیرند که لزوما داوطلب آنها را نمی داند و یا بخشهایی را بدلیل یا سنگین بودن مطالب و یا تعداد سئوال کم در کنکور ، حذف می نمایند ، در حالیکه بسیاری از داوطلبان قدرت پاسخ گویی به سئوالات این بخشها را داشته و لزومی بر حذف آنها وجود ندارد .

منابع

۱-۲ : استفاده از بانک سئوالات آزمونهای آزمایشی سالهای گذشته

۲-۲ : استفاده از بانک سئوالات آزمونهای سراسری ،‌آزاد و پیام نور سالهای گذشته بیش از حد مجاز .

۳-۲ : عدم ارتباط داوطلب با طراحان آزمون

۴-۲ : عدم تحلیل و بررسی دقیق و علمی سئوالات آزمون .

۵-۲ : عدم انطباق سرفصل مطالعه شده و سرفصل آزمون .

۶-۲ : عدم مرور علمی مطالب با توجه به بودجه بندی آزمونها بر اساس روند فراموشی مغز .

آزمون های آزمایشی

۱-۳ : تعداد داوطلبان حاضر در کلاس با طول مدت تدریس به هیچ عنوان هماهنگی ندارند .

مهارت بهتر با افزایش تعداد نفرات حاضر در یک کلاس ، میزان طول ساعت تدریس نیز می بایست افزایش یابد .

۲-۳ : معمولا داوطلبان در کلاسهای حضوری تعیین سطح نشده و هر کدام با سطوح علمی متفاوت از یک کلاس استفاده می نمایند . به عبارت بهتر استاد در کلاسهای حضوری با تنوع بسیار زیادی روبرو بوده که بر اساس آمار حدود( ۱۵ – ۱۰ ) % حاضران در یک کلاس می توانند استفاده درستی از کلاس داشته باشند .

۳-۳ : طبق نظر داوطلبانی که از کلاسهای حضوری موسسات مختلف استفاده نموده اند بندرت اتفاق می افتد که اساتید به رفع اشکال درست و کامل داوطلب پرداخته و معمولا از یک نفر بعنوان استاد حل تمرین استفاده می نمایند .

۴-۳ : کیفیت یادگیری بدلیل طول مدت آموزش یک درس در یک روز نیز بشدت کاهش می یابد . از نظر علمی در یک روز نباید هیچ درسی را بیش از ۲ – ۵/۲ ساعت مطالعه نمود و نیز مطالعه بین ۲ تا ۴ درس در روز معمولا پیشنهاد می شود .

درحالیکه در دوره های حضوری رسم بر تدریس ۸-۱۰ ساعت در یک روز می باشد که سطح یادگیری بشدت در ساعات پایانی کاهش می یابد

۵-۳ : زمان هر داوطلب برای آمادگی کنکور کارشناسی ارشد و یا دکتری معمولا کمتر از ۴ ساعت در روز است که امکان شرکت فعال و مفید در کلاسهای حضوری را از وی سلب می نماید .

کلاس های حضوری

۱-۴ : بسیاری از رتبه های برتری که در موسسات مختلف مشغول مشاوره تحصیلی به داوطلبان می باشند متاسفانه خود هیچ دوره مشاوره ای سپری ننموده و تنها مسیری که خود طی نموده اند را برای دیگران تجویز می نمایند که لزوما مناسب با شرایط آنها نمی باشد .

۲-۴ : مشاوره ها تنها به مشاوره های تخصصی در دروس مختلف محدود شده و معمولا توجهی به مشاوره های بسیار حیاتی و تاثیر گذار روانشناسی ، جهت حفظ بهداشت روانی و حافظه و حفظ سطح انگیزه داوطلبان در طول دوره ، نمی شود .

۳-۴ : عدم ارتباط مستمر داوطلب و استاد راهنما جهت هراست نقطه به نقطه داوطلب ، از دیگر معایب مشاوره های تحصیلی رایج در صنعت اموزش کشور می باشد .

مشاوره تحصیلی

سبک آموزشی مجتمع آموزشی خوارزمی

هر داوطلب جهت رسیدن به رتبه های برتر کنکور ارشد یا دکتری می بایست ۴ مرحله زیر را سپری نمایند .

در این دوره با توجه به مفهومی شدن سئوالات آزمونهای ارشد و دکتری ، داوطلب ابتدا توسط اساتید تعیین سطح شده و بر اساس آن ، موسسه اقدام به ارسال منابع متعدد برای وی می نماید . در این مرحله منابع می تواند طبق نظر استاد بصورت گلچین از سایر انتشارات یا موسسات همکار باشد ، زیرا هدف ایجاد یک باید علمی قدرتمند بر اساس وضعیت فعلی داوطلب می باشد و نه صرفا ارائه منابع خوارزمی

دوره پایه سازی

در این مرحله اساتید به آموزش و رفع اشکال و هدایت داوطلب بر اساس سرفصلهای سئوال خیز کنکور اقدام نموده و مهارتهای تست زنی داوطلب در بخشهای مختلف ارتقاء می یابد .

دوره تسلط تستی

این مرحله پس از طی کردن روند مناسب و علمی مطالعه در ۲ بخش قبلی ، با کمک آزمونهای آزمایشی انجام می پذیرد . سرفصلهای آزمون بر اساس آخرین تغییرات اعلامی سازمان بخش تعیین شده و پس از برگزاری هر مرحله ، داوطلب با همراهی اساتید تخصصی هر درس ، اقدام به واکاوی سئوالات آزمون و سئوالات نکته دار می نمایند .

رفع عیب علمی

تمام طول دوران مطالعه داوطلب یک طرف و ۵/۱ ماه آخر قبل از برگزاری آزمون هم در طرف دیگر در این مرحله ابتدا کل مباحث پرسئوال پرتکرار و کم سئوال پرتکرار مرور شده و سپس اقدام به حل تستهای دفترچه ای می نمائیم .

جمع بندی و مرور نهایی

 تمام داوطلبان در طول دوره تحت نظارت گروه اساتید زیر ، علمی ترین دوران تحصیلی خود را طی می نمایند.

۱ – استاد برنامه ریزی درسی :

که اقدام به برنامه ریزی حرفه ای – علمی و مدرن بر اساس شرایط زندگی و شغلی هر داوطلب نموده و اجرای ان را بطور کامل زیر نظر دارند

۲ – استاد درس زبان :

با توجه به عملکرد ضعیف بسیاری از داوطلبان در این درس و نیز با توجه به ضریب رقابت بالای این درس ، مجتمع آموزشی خوارزمی ، نگاه ویژه ای به این درس در تمامی مقاطع خود می نماید .

۳ – استاد روانشناسی :

زیر نظر گرفتن سطح انگیزه ، انرژی و شرایط روحی داوطلبان به همراه توجه به بهداشت روانی و بهداشت حافظه از جمله مدرنترین خدمات آموزشی می باشد که در حال حاضر تنها درمجتمع آموزشی خوارزمی مورد توجه قرار گرفته است .

۴ – پشتیبانان عمومی :

این اساتید وظیفه هماهنگی بخشهای مختلف مربوط به داوطلب را بر عهده داشته تا داوطلب دچار سردرگمی و اتلاف زمان و انرژی نگردد

۵ – اساتید دروس تخصصی :

داوطلب در هر درس با بهترین اساتید دوره دیده رشته و گرایش خود بطور مستمر در ارتباط بوده و گام به گام توسط آنها رصد شده و در هر بخشی که به کمک نیاز داشته باشد بصورت تلفنی ، اینترنتی و یا حضوری استاد اقدام به رفع اشکار کامل وی می نماید .

خدمات تکمیلی

 • تضمین ارشد و آزمون کتبی دکتری

شرح خدمات : تیم کامل اساتید تخصصی + آزمون آزمایشی + منابع تضمینی + کلاسهای اینترنتی در ۵ درس + DVD های آموزشی

 • مشاوره تضمینی

شرح خدمات: اساتید برنامه ریز + مشاور روانشناسی + اساتید تخصصی + بخشی از منابع تخصصی

 • منابع تضمینی

شرح خدمات : منابع اولیه ویژه دوره پایه سازی+ منابع تستی+ کتابچه سوالات چند سال اخیر با پاسخ تشریحی+ DVD آموزشی

 • آزمون آزمایشی

شرح خدمات : ۸ مرحله برای ارشد و ۷ مرحله برای دکتری

 • کلاس اینترنتی

شرح خدمات: پانزده جلسه برای هر درس ( در هر رشته معمولا برای ۵ درس موثر در کنکور کلاس برگزار میشود)

 • پکیج مصاحبه

شرح خدمات: جزوه نکات طلایی + DVD آموزشی+ مشاوره تخصصی+ جلسه شبیه سازی آزمون مصاحبه

 • چاپ کتاب

شرح خدمات: طراحی جلد+ صفحه آرایی بر اساس دستورالعمل دانشگاه شهید بهشتی+ اخذ مجوزات لازم+ چاپ ۴۰ جلد از کتاب(۲۵ جلد برای داوطلب و الباقی برای نهاد های مربوطه)

 • پایان نامه ارشد

شرح خدمات: تعریف عنوان + مشاوره نگارش پروپوزال + مشاوره انجام کامل پایان نامه

 • مدرک زبان

شرح خدمات: مشاوره تخصصی + DVD آموزشی+ منابع کامل + کلاس Online + 2 مرحله آزمون شبیه سازی

 • مقالات علمی

در مجلات معتبر وزارت علوم ، دانشگاه آزاد ، دانشگاه تهران و …

 • مقاله ISI
 • مقاله ISC
 • مقاله علمی پژوهشی داخلی