افراد موفق

افراد موفق چه ویژگی هایی دارند؟

موفقیت به اشکال مختلفی ظاهر می شود. در اینجا مهم ترین ویژگی های افراد موفق بیان شده است.

 1. چشم انداز

افراد موفق چشم اندازی دارند که همه فعالیت هایشان را تقویت می کند. این چشم انداز به آن ها کمک می کند که از موانع زندگی عبور کنند. درواقع راز مهمی پشت انگیزه و اراده ی آن ها قرار دارد. دیدگاه و چشم انداز این افراد، آن ها را قادر می سازد کارهای بزرگ تری انجام دهند. افراد موفق ممکن است همه کارهایی را که انجام می دهند دوست نداشته باشند، ولی چشم انداز آن ها کمک میکند نتایج حاصل از انجام کار را ببینند.

تعداد زیادی از افراد موفق، چشم اندازشان مربوط به اهداف بزرگ تر است. تمایل این افراد به بهتر کردن جهان به آنها کمک می کند، حتی در شرایط دشوار نیز به فعالیتشان ادامه دهند. داشتن چشم انداز برای زندگی عالی است. ایجاد ارتباط باعث تبدیل چشم اندازها به اهداف بزرگ عالی تر و قدرتمندتر است. با داشتن یک چشم انداز بلند پروازانه برای زندگی خود می توانید یکی از بزرگترین منابع قدرتمند انگیزه را داشته باشید.

 1. شور و اشتیاق

شور و اشتیاق ویژگی دیگر و کلیدی افراد موفق است. آن ها دریاره فعالیتی که انجام می دهند اشتیاق دارند و آنچه را انجام می دهند دوست دارند. اشتیاق این افراد، آن ها را برای کارهای بزرگ هیجان زده میکند. افراد موفق در خود و همراهانشان اشتیاق ایجاد می کنند.

افراد موفق هر روز صبح با احساس هیجان درمورد روز پیش رویشان بیدار می شوند. آن ها میدانند همه تلاش های سختکوشانه ی شان در طول روز آن ها را یک گام به انجام رویاهایشان نزدیک تر میکند.

شور و اشتیاق یکی از کلیدهای موفقیت است. برای آنچه می خواهید انجام دهید، فقط اشتیاق کافی نیست. آنچه را برای آن اشتیاق دارید انجام دهید.

 1. تمرکز

افراد موفق همواره افراد متمرکزی هستند. این افراد فعالیت هایشان را بدون اتلاف وقت دنبال می کنند. همه ی توجه اینگونه افراد به اهدافشان، رویاهایشان و دیدگاهشان است. افراد موفق براحتی حواسشان پرت نمی شود. آن ها می دانند چگونه حواسشان را بر فعالیتی که انجام می دهند متمرکز کنند. اعمال همیشگی مهارت های تمرکز ، قابلیت های روحی آن ها را تقویت می کند. توانایی تمرکز بر فعالیتهای مهم برای رسیدن به موفقیت لازم است. یاد بگیرید که چگونه تمرکزتان را تقویت کنید.

 1. اراده

یکی دیگر از ویژگی های افراد موفق اراده ی باور نکردنی آن هاست. این ویژگی آن ها را قادر می سازد، به طور موفقیت آمیزی به اهدافشان برسند. اینگونه افراد به جای اینکه اراده شان را برای فعالیت های غیر مرتبط هدر دهند، خودشان را فقط با مسائلی درگیر می کنند که واقعا برایشان مهم است.

بیشتر مواقع افراد زمانیکه با مشکلات مواجه می شوند کنار میکشند. بعبارت دیگر، موانع ایجاد شده را به عنوان چالش می بینند. این اراده ی آن هاست که باعث می شود، به فعالیت هایشان ادامه دهند. اراده برای دستیابی به موفقیت ضروری است. اراده به شما کمک میکند که از عهده فعالیت ها و مسئولیت هایتان بر بیایید، حتی اگر آن ها را دوست نداشته باشید.

 1. بلند پروازی

افراد موفق می خواهند تا جایی که می توانند بهترین باشند. این تنها ویژگی است که آن ها را به سوی موفقیت سوق می دهد. بااین حال، بلند پروازی بعضی مواقع با معانی منفی هم همراه است. بلند پروازی باید با یک شیوه سالم همراه باشد. زمانی که بلند پروازی با مسئولیت پذیری همراه باشد، نتایج بزرگی به همراه می آورد. در حقیقت، تعداد زیادی از بزرگترین دستاوردهای انسان، نتایج مستقیم بلند پروازی آن ها بوده است. افراد موفق توانایی کنترل جنبه های منفی بلند پروازی شان را دارند. آنها بلند پروازی شان را در جهت اهداف و ایده آل هایشان جهت دهی میکنند.

 1. انعطاف پذیری

افراد موفق از شرایط سخت شکایت نمی کنند. در عوض در جهت مقابله با شرایط سخت بر می آیند. آن ها به جای اینکه به دلیل شرایط سخت افسرده شوند، برای دستیابی به بهترین نتایج درآن شرایط تلاش می کنند. انعطاف پذیری عنصری حیاتی برای موفقیت آن ها در زندگی است.

بسیاری فکر می کنند که افراد موفق در خانواده ای مرفه متولد شده و بهترین شرایط برای آن ها فراهم بوده است. اینگونه تفکرات درمورد افراد موفق تنها بهانه برای محدود کردن موفقیت خودشان است.

 1. شجاعت

شجاعت باعث ایجاد تفاوت بین افراد موفق و افراد عادی می شود. این ویژگی یکی از مهم ترین اصول موفقیت است. افراد موفق شجاع هستند. آنها آموخته اند که چگونه با ترس خود مبارزه کنند. آن ها ریسک می کنند. شجاعتشان آن ها را به غلبه بر مشکلاتی قادر می سازد که اکثر افراد در برابر آن مشکلات کنار میکشند. شجاعت افراد موفق باعث می شود بر محدودیت هایشان غلبه کنند، درحالیکه اکثر افراد تحت فشار مشکلات از هم می پاشند.

 1. خوش بینی

افراد موفق، افراد خوش بینی هستند. آن ها فرصت ها و چالش ها را می بینند در حالیکه سایر افراد فقط سختی ها و مشکلات را میبینند. خوش بینی این افراد آن ها را قادر می سازد، رویای بهتری از آینده داشته باشند. در حقیقت، این افراد بطور واقع بینانه ای خوش بین هستند. آن ها آنقدر واقع بین هستند که بدانند برای رسیدن به اهدافشان باید فعالیت کنند. از طرفی هم آنقدر خوش بین هستند که متقاعد شوند موفق خواهند شد.

 1. اعتماد بنفس

اعتماد بنفس هم یکی دیگر از ویژگی های کلیدی موفقیت است. تقریبا همه افراد موفق سطوح بالایی از اعتماد بنفس را در طول سال ها در خود پرورش می دهند. سوال این است: آیا اعتماد به نفس بالا باعث موفقیت می شود یا اینکه موفقیت باعث اعتماد بنفس بالا می شود. این سوال مانند بحث معروف اینکه اول تخم مرغ بوده بعد مرغ و یا بالعکس است. افراد موفق به خاطر فعالیت هایشان اعتماد بنفسشان بالا می رود و موفقیت های بیشتری کسب می کنند. افراد موفق سطح بالایی از اعتماد بنفس دارند که به آن ها کمک می کند در مواجهه با مشکلات مقاوم تر باشند.

در مورد آنچه انجام می دهید اعتماد بنفس داشته باشید و موفقیت های گذشته ی خود را به یاد داشته باشید و اجازه ندهید که ترس مانع تلاش شما شود.

 1. مقاومت

دستیابی به موفقیت یک شبه امکان پذیر نیست. افراد موفق می دانند، برای رسیدن به موفقیت ایستادگی و تداوم لازم است. این افراد آنقدر بردبار هستند که برای پیشبرد رویاهایشان حتی در شرایط سخت هم ادامه خواهند داد. اگر شما کاری برای پیشبرد اهدافتان انجام می دهید، مطمئن شوید کار را درست انجام می دهید، ایستادگی کنید و تا زمان اتمام ماموریت خود ادامه دهید. از شکست های خود به عنوان پلی برای پیروزی استفاده کنید.

 1. آمادگی

سعی کنید مشکلات و چالش ها را پیش بینی کنید. استراتژی ها و برنامه هایی را برای فائق آمدن بر مشکلات داشته باشید. این کار به شما کمک می کند، حتی شرایطی هم که اتفاقی می افتد و انتظار آن را ندارید، وضعیت بهتری داشته باشید.همچنین در زندگی برای استفاده از فرصت هایی که پیش خواهد آمد آماده باشید.

 1. کنجکاوی

افراد موفق از کشف مطالب جدید لذت می برند. ذهن این افراد برای ایده ها و مفاهیم جدید باز است. در واقع اساس، تمایل به یادگیری برای بهتر شدن در هر روز نسبت به روز قبل است. هیچ وقت از تحصیل دست برندارید. زمانی که مدرسه یا دانشگاه به اتمام می رسد،نپندارید همه چیز را فرا گرفته اید. در مورد جهانی که در آن زندگی می کنید، نیز کنجکاو باشید. فرصت های جدید را کشف کنید و مشاهده خواهید کرد، چگونه زندگی شما غنی و پرثمر خواهد شد.

منبع (با اندکی تلخیص): http://www.planetofsuccess.com