وسواس در مطالعه

وسواس در مطالعه

اگر برای شما هم پیش آمده که برای خواندن بعضی از درس ها حساسیت بیش از اندازه ای به خرج دهید ، متاسفانه باید بگوییم که شما هم دچار وسواس در مطالعه هستید. که نشانه های این نوع وسواس کند خوانی و یا بدتر از آن صرف وقت زیاد برای مطالعه یک یا دو صفحه است .جمله ای که مدام بین کسانی که در مطالعه وسواس دارند تکرار می شود ” من تا این صفحه را یاد نگیرم از آن رد نخوام شد”

وسواس انواع مختلفی دارد که مشهور ترین آن وسواس در تمیزی و بهداشت است . اما وسواسی که مورد بحث ماست وسواس در مطالعه است که یک چالش بزرگ برای دانش آموزان به حساب می آید. این نوع وسواس در آخر انگیزه و اعتماد به نفس دانشجو را از آن میگیرد و موجب عدم یادگیری و سرعت مطالعه در دانش آموز و دانشجو می شود.

اگر در درس خواندن برای کنکور مشکل دارید و احتمالا دچار وسواس در مطالعه شده اید، توصیه می کنم با مشاورین ما در موسسه خوارزمی به صورت رایگان مشورد کنید .

وسواس در مطالعه

چند راهکار برای رهایی از وسواس در مطالعه

باید با وسواس مطالعه مبارزه کرد و اولین قدم این است که قدرت تشخیص خود را بالا ببرید . بیشتر بر روی  مباحث و نکات مهم تکیه کنید. هرگز دوباره خوانی نکنید. برای مرور دروس وقت بسیار است ابتدا درس را تا انتها بخوانید. بخش هایی از درس را که احساس میکنید خوب یاد نگرفته اید علامت گذاری کنید تا هنگامی که می خواهید مطالعه کنید دوباره سراغ آن مطلب بروید .
مطلبی را که یاد نگرفته اید به صورت ذهنی روی یک برگه سفید یادداشت کنید تا متوجه شوید که در کدام قسمت ضعف دارید. باید اراده خود را قوی کنید و به خودتان اعتماد داشته باشید که آن درس را خوانده اید و یادگرفته اید.