خوب درس خواندن

۱. سعی نکنید حفظ کنید، بفهمید.

یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی که ممکن است دانشجویان و دانش آموزان زمانیکه به سختی و نه هوشمندانه درس می خوانند مرتکب شوند، حفظ کردن طوطی وار است که بسیار زمانبر است. حفظ کردن طوطیوار، زمانی مفید است که در امتحانی که پیش رو خواهید داشت، شما باید آنچه را یاد گرفته اید کلمه به کلمه بگویید. اما هر چه مقطع تحصیلی شما بالاتر می شود،از اهمیت حفظ کردن کاسته شده و درک شما از مطالب و توانایی شما در تحلیل نتایج آزموده خواهد شد.

در بیشتر مواقع حفظ کردن معادل با به سختی خواندن و نه هوشمندانه خواندن است. همواره به خاطر داشته باشید، توجه خود را معطوف به درک دانش یاد داده شده کنید.

اما: چگونه مطالب پیچیده را متوجه شویم؟                                                                             

اتصالات را ایجاد کنید.

اطلاعات از طریق برقراری اتصال و ارتباط، تبدیل به دانش می شوند. اگر شما نمی توانید یک موضوع پیچیده را شرح دهید، فهمیدن آن بسیار سخت خواهد بود. اما زمانیکه شباهت ها را کشف کنید و دانش جدید را  با مفاهیمی که قبلا یاد گرفته اید مرتبط سازید، ادراک و تفهیم موضوع راحتتر خواهد شد. از ایجاد ارتباط بین موضوعات مختلف و متفرقه خودداری کنید و بین مفاهیمی که با هم اشتراک دارند ارتباط ایجاد کنید.

هوشمندانه درس خواندن به شما کمک می کند صرفه جویی زمانی زیادی داشته باشید.

موضوع را با وضوح هرچه بیشتر تصور کنید. به جای فهمیدن حقایق از روی مواد آموزشی مانند خواندن شماره ها ، کلمات و جملات و… ،در مورد عکس ها فکر کنید (تفکر بصری). با انجام این کار، در ذهنتان یک فیلم ساخته اید که به شما کمک می کند، حقایق را سریعتر و برای مدت طولانی تری به خاطر بسپارید. آنچه شما انجام می دهید اشتراک قوه های ادراکی با داده های عاری از احساس و ادراک است.

حفظ کردن عددی مثل “۴۸۳۲۱۵”مشکل است، اما اگر هر عدد را با یک عکس ارتباط دهید و یک داستان جالب برای آن درست کنید، حفظ کردن ترکیب اعداد برای مدت زمان بیشتر، ساده خواهد شد. (به هر حال، این یک ترفند برای بخاطر سپردن است. )

حواس و ادراک

اتصال و ارتباط احساس و ادراک با موضوع به شما کمک می کند که موضوع را درونی سازی کنید. وقتی درس می خوانید لذت ببرید! این یک واقعیت است که به خاطر سپردن مواردی که با احساسات بطور شدیدی مرتبط هستند، آسان تر است.

بنابراین، اگر شما علاقمند به موضوعی هستید، یادگیری برای شما خوشایند تر می شود. زمانیکه شما،خودتان باعث کنجکاوی در موضوعتان شوید، به آن موضوع علاقمند شوید،در واقع یک گام بزرگ برای هوشمندانه تر درس خواندن بر داشته اید.

ساده سازی از طریق مقایسه

در مدرسه و دانشگاه شما با حقایق و موقعیت های پیچیده ی مختلفی رو به رو می شوید. از مقایسه استفاده کنید و سعی کنید مسائل پیچیده و سخت را با مسائل ساده تر مقایسه کنید. این امر موجب می شود، فهمیدن مسئله سخت تری که تدریس شده آسان شود.

ساده سازی از طریق الگو دهی

زمانیکه درس می خوانید، همواره حواستان را معطوف به الگوهای مستمر درون موضوع که بطور مکرر اتفاق می افتند،کنید. با توجه و تفهیم به این الگو، شما بطور مداوم شروع می کنید به فهمیدن چارچوبی که موضوع در آن ساخته شده است. درواقع، زمانیکه شما دید کلی خوبی از این نوع چارچوب ها داشته باشید، یادگیری اطلاعات جدید که بر اساس همان چارچوب هستند، بسیار آسان تر خواهد بود.

از کلمات اختصاری استفاده کنید.

اگربا کلمات، اسامی و یا فرمول های تخصصی و سخت مواجه می شوید، یک مخفف می تواند یک کمک عالی برای به خاطر سپاری کلمات و فرمول ها باشد. مثلا می توانید به جای اسم  “Enhanced Health and Usage Diagnostic System” از EHUDS که تلفظش مانند e-hats است و به معنای کلاه الکترونیکی میباشد، استفاده کنید. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که نام کلاه الکترونیکی را به ذهن بسپارید و کلمه اصلی را از روی این نام مجدد بسازید.

۲. تصویر بزرگ تر را به ذهن بسپارید.

ساخت و ساز یک ماشین می تواند مثال جالبی از فرآیند یادگیری باشد.به عنوان مثال، استاد شما در زمان تدریس به جای اینکه دانش جزئی درباره اینکه اجزای ماشین چیست و هر جزء چگونه کار می کند ارائه کند، به شما می گوید که ماشین چگونه کار میکند(know how).

کتاب های درسی و سایر مواد آموزشی شما را با شاسی ماشین، بدنه، تایر و پیچ و مهره آشنا می کنند. این امر، بستگی به دانشجو دارد که از know how برای استفاده به همراه سایر مواد آموزشی استفاده کند . این کار دانشجو است که اجزای ماشین را به هم وصل کند وتصویر بزرگ تر از آنچه در ذهن یادگرفته شده را نگه دارد. اگر دانشجو سرسختانه برای به خاطر سپردن موقعیت هر قسمت ماشین تلاش کند، قادر نخواهد بود ماشین را دوباره با هزار قسمت جداگانه بسازد. به خاطر سپردن اسامی مختلف هر قسمت هم به شما کمک نخواهد کرد. فقط باداشتن know how در ذهن و مواد آموزشی که برای ساخت ماشین در اختیار یک نفر هستند، دانشجویان می توانند بطور کارآمدی برای امتحان آماده شوند.

۳. نوع درس خواندن خود را کامل کنید.

۴ نوع اصلی برای درس خواندن وجود دارد: دیدنی، شنیدنی، حس کردنی، انجام دادنی

  • یادگیری با دیدن: درس خواندنی که با دیدن همراه باشد. همواره زمانیکه با یک روش بصری مانند نمودار، شکل و … همراه باشد، بسیار تاثیرگذارتر است.
  • یادگیری با شنیدن: درس خواندنی که با شنیدن همراه باشد، زمانیکه با شنیدن اطلاعات همراه باشد، بسیار تاثیرگذارتر است.
  • درس خواندنی که با ارتباط برقرار کردن بین احساسات، عواطف و تصاویر زنده و واضح به همراه اطلاعات باشد، بسیار تاثیرگذارتر است.
  • آموزش عملی: درس خواندن عملی زمانیکه که اطلاعات تجربه شده و احساس شود، تاثیرگذارتر است.

برای اینکه به هوشمندانه ترین روش درس بخوانید باید ببینید که کدام نوع درس خواندن را ترجیح می دهید. زمانیکه شما بدانید کدام کار برای شما بهتر است، فرآیند یادگیری خود را جهت دهی خواهید کرد.

دانش آموزانی که ریاضی شان خوب است، باید نکات خود را در صفحات گسترده، گراف و نمودار بکشند. دانش آموزانی که عملی یاد می گیرند، مواد آموزشی را با وضوح هرچه بیشتر تجسم کنند. دانش آموزان گفتاری، مواد آموزشی را با دیگران مطرح می کنند و به دیگران توضیح دهند و زمانیکه موضوعات را با صدای بلند می خوانند، صدایشان را ضبط کنند.

منبع (با اندکی تلخیص) : http://www.planetofsuccess.com