درست درس خواندن

بخش دوم : نگرش و شیوه برخورد شما با درس خواندن

چگونه هوشمندانه درس بخوانیم؟

زمانیکه درس می خوانید، آن را با تمرکز زیاد و روش صحیح انجام دهید. از توجه به هر عامل حواس پرتی اجتناب کنید و از زمانی که در اختیار دارید حداکثر استفاده را ببرید.

  1. تمرکزتان را بالا ببرید.

ممکن است دانش آموزان و دانشجویان مجبور باشند زمان طولانی برای ازبر کردن و فهمیدن درس ها بگذرانند. به سختی درس خواندن برای مدت طولانی و عدم تمرکز برمطالب و حواس پرتی توسط عواملی مانند تلویزیون، موبایل، رادیو، تلفن، دوستان و … یکی از اشتباهات بزرگ است. حواس پرتی  خود را به حداقل برسانید. حتی زمانیکه ۱ الی ۲ ساعت زمان دارید، از زمان خود حداکثر استفاده را کرده و با تمرکز درس بخوانید. بعد از آن حتی ممکن است زمان اضافه هم برای اوقات فراغت داشته باشید.

  1. پیوستگی

اینکه بخواهید چند روز قبل از امتحان شروع به درس خواندن کنید، نه تنها باعث می شود شما بسیار خسته شوید، بلکه موجب می شود در حجم عظیمی از داده ها فرو روید. به جای اینکه همه درس ها را برای شب امتحان بگذارید، حدود نیم ساعت بعد از هر کلاس در دانشگاه برای مطالعه یک فصل از درس،خلاصه نویسی یا تمرین بعضی قسمت ها وقت بگذارید .همواره فرآیند درس خواندن را بصورت همیشگی و پیوسته دنبال کنید.

تمام این کارهای مقدماتی به شما کمک خواهد کرد، زمان بیشتری را برای مطالعه در طول دوره ی آمادگی امتحان به جای وقت گذاشتن برای کارهای بی هدف مانند استخراج داده از کتاب ، تلاش برای فهمیدن عملیات و … بگذراید.

چرا انجام این موارد هوشمندانه است؟

اگر شما در طول ترم کارهای زمینه ای را انجام دهید، قادر خواهید بود بیشتر بر روی شیوه های هوشمندانه ی درس خواندن تمرکز کنید.

در قسمت بعدی قسمت اصلی هوشمندانه درس خواندن مطرح می شود که می تواند راهنمای خوبی برای شما و بهتر درس خواندنتان باشد.

منبع (با اندکی تلخیص):  http://www.planetofsuccess.com