هوشمندانه درس خواندن

روش هوشمندانه درس خواندن چیست؟

هدفی مشخص است که شما بتدریج همراه با برنامه تان به کار می برید و در عین اینکه به تمرکز خود به موارد مهم جهت می دهید، به شما کمک می کند از تلف کردن زمان زیادی اجتناب کنید.
چرا بعضی از دانشجویان و دانش آموزان با اینکه به سختی درس می خوانند ولی جزء بهترین های کلاس نیستند و نمره میانگین کلاس را می گیرند؟ چرا بعضی از دانشجویان و دانش آموزان نصف زمان آن ها درس می خوانند ولی با این حال نمرات عالی می گیرند.
مطمئنا هوشمندی نقش مهمی دارد. اما، روشی که شما درس می خوانید می تواند باعث موفقیت یا شکست شما در مدرسه، دانشگاه و …شود. توصیه می کنیم، هوشمندانه درس بخوانید تا به شما کمک شود،در زمانهایی که صرف درس خواندن بدون تمرکز می شود، صرفه جویی کنید. البته این متن بهانه ای برای دانش آموزان و دانشجویانی که اصلا درس نمی خوانند نیست. شما باید زمان قابل قبولی را برای درس خواندن بگذارید. درواقع این مقاله به شما کمک می کند که بیشترین استفاده را از زمانتان ببرید. هدف این متن، کمک به شما برای کاهش زمان شده برای قسمت هایی از درس که مهم نیستند و تمرکز بر قسمت های مهم است.
داشتن کتاب های زیاد برای یک درس و اینکه همه ی کتاب هایی را که استاد از آن تعریف می کند تهیه کنید، باعث می شود کوه عظیمی از منابع برای یادگیری ایجاد شود.
چگونه درس خواندن را راحت تر کنیم؟ چگونه از درس خواندن به مدت خیلی طولانی و بدون تمرکز اجتناب کنیم؟
این متن در سه بخش گرد آوری شده است. بخش A آمادگی ، بخش B طرز تفکر که این دو بخش بر سازماندهی اطلاعات که یادآوری را برای شما راحت تر می کند متمرکز می باشند بخش C که قسمت اصلی مفهوم هوشمندانه درس خواندن است. در بخش اول این مقاله بخش A مورد بررسی قرار گرفته است:

آمــادگـی

۱٫ یک برنامه درسی دوره ای داشته باشید.
شما می خواهید هوشمندانه درس بخوانید، درسته؟ این باعث می شود احساس کنید نمی توانید با یک روش نامشخص و بدون تمرکز به هدفتان برسید. در ابتدا سرتان را یکباره در موضوع فرونبرید. زیرا این کار زمان زیادی را از شما می برد. به جای آن یک برنامه ریزی درسی دوره ای داشته باشید. که در آن:
• روزی را که شروع به آمادگی شما برای آزمون یا امتحان است، مشخص کنید.
زمانبندی روزانه از کارهایی که می خواهید،برای آزمون انجام دهید، ایجاد کنید.
• لیستی از کارهای جزئی قابل انجام، تهیه کنید.
کتاب هایی را که نیاز دارید برشمارید. (بهتر است بخش های مهمی را که واقعا برای امتحان نیاز دارید،بدانید)،
• کارهای مختلف و تمرین هایی را که لازم است، برای آمادگی آزمون انجام دهید جزء به جزء بنویسید.
با توجه به سختی امتحانتان و تعداد هفته و ماهی را که زمان دارید، می توانید هفته ها و ماه ها را برای آمادگی در فازهای مختلف دسته بندی کنید.
۲.  خلاصه نویسی
ممکن است امتحانی درمورد محتوای کل یک کتاب داشته باشید، که اکثرا کتاب ها در بازه ی ۵۰۰ تا ۱۲۰۰ صفحه هستند. حتی اگر فقط تعداد محدودی از فصول یک کتاب را باید برای آزمون بخوانید، به شما توصیه می شود خلاصه برداری کنید.به این ترتیب شما پایه آنچه را می خواهید بسازید را تاسیس می کنید. در طول مطالعه ای که در آینده خواهید داشت مجبور نخواهید بود کل کتاب را مجدد بخوانید.ولی شما همچنین باید به خودتان یاد دهید که جملات و عبارات کلیدی در یک متن بزرگ را که احتمال بودنشان در آزمون بالاست، به سرعت تشخیص دهید. در نتیجه وقتیکه مقدار زیادی اطلاعات را زمانی که کتاب را از الک می گذرانیم و دور نگه می داریم، مطالعه آن درس برای شما راحت تر می شود.
۳٫ جدا کردن گندم از کاه
زمانی که شما به درس گوش می دهید یا کتابی را می خوانید قسمت های زیر را امتحان کنید:
– اطلاعاتی که به هم مرتبط و مهم هستند را از قسمت های غیر مهم جدا کنید.
– از موارد مهمی که استاد شما درباره ی آن حرف زده نکته برداری کنید. به متن خود، نکات درسی حاشیه نویسی را اضافه کنید.
افزودن این موارد مهم به متنتان زمانیکه بعد از مدتی به آن مراجعه می کنید، در درک ارتباطات مهم به شما کمک خواهد کرد. همچنین شما می توانید جملات مهم یا متون مهم درون متن را هایلایت کنید و می توانید از مطالعه مقدار زیادی اطلاعات غیر مهم درون متن اجتناب کنید.
منبع (با اندکی تلخیص):  http://www.planetofsuccess.com