دانشگاه های ترکیه

معرفی دانشگاه حاجت تپه در کشور ترکیه

دانشگاه حاجت تپه واقع در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه، یک کلان شهر پر جنب و جوش ۴٫۵ میلیون نفری، مرکز فعالیت های علمی، اجتماعی و فرهنگی است. این شهر با ترکیبی عالی از معماری عثمانی، آسمان خراش های مدرن، مساجد گنبدی شکل نه تنها پایتختت ترکیه بلکه گوهری پنهان در قلب آن است. آنکارا به دلیل ارتفاع از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی خود تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و برفی دارد.

معرفی دانشگاه حاجت تپه در کشور ترکیه

این شهر دارای چندین مکان دیدنی و تاریخی است و اکثرا نزدیک منطقه توریستی اولوس واقع شده اند. قلعه آنکارا، موزه رحمی کچ، موزه تمدن های آناتولی، مسجد حاجی بایرام، معبد آگوستوس و حمام های رومی تنها گوشه ای از مکان های تاریخی این منطقه هستند. آنکارا همچنین دانشگاه های بزرگی در خود دارد و به همین دلیل آنکارا جمعیت زیادی از دانشجویان و کارمندان دولتی را شامل میشود.

از جمله این دانشگاهها، حاجت تپه می باشد که دانشگاه دولتی و بزرگی در آنکارا است و برترین دانشگاه پزشکی ترکیه به شمار می رود، سنگ پایه این دانشگاه در سال ۱۹۵۷ با موسسه بهداشت کودک و بیمارستان در حاجت تپه بنا نهاده شد و فعالیتهای آموزشی، تحصیلی، پژوهشی، و خدمات عمومی را در سال ۱۹۵۸ آغاز کرد.این دانشگاه دارای دو مجموعه اصلی است. اولین مجموعه در آنکارا بوده و مرکز پزشکی در آن قرار دارد و دومی در Beytepe قرار دارد که با مرکز شهر ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. این مجموعه دارای ۶،۰۰۰،۰۰۰ متر مربع فضای سبز است و دانشکده ای اقتصاد، بازرگانی، علوم آموزشی، مهندسی، هنرهای زیبا، ادبیات و علوم در آن قرار دارند. علاوه بر این دو مجموعه مدرسه علوم اجتماعی Keçiören و کنسرواتوار دولتی آنکارا نیز از سال ۱۹۸۲ تحت نظر این دانشگاه بوده و در مجموعه دانشگاهی Besevler قرار دارد. زبان آموزش دانشگاه ترکی، انگلیسی، فرانسه و آلمانی است.

معرفی دانشگاه حاجت تپه در کشور ترکیه

دانشگاه حاجت تپه به علت تعدد رشته های تحصیلی، ‌آموزش و پژوهش در سطح عالی و فعالیت های ملی و بین المللی از شهرت بسیار زیادی بر خوردار است واز نظر پژوهش به عنوان برترین دانشگاه ترکیه شناخته می شود. در رنکینگ QS رتبه دانشگاه ۶۹۴ و در ترکیه رتبه هشتم را دارد.

دانشگاه حاجت تپه شامل ۱۴ دانشکده، ۱۴ انیستیتو و ۲ کالج می است و در مجموع دارای تقریبا ۴۰۰۰۰۰ دانشجو که از این تعداد ۱۸۵۳ نفر از آنها دانشجویان خارجی در تمام مقاطع تحصیلی را شامل می شود. در حال حاضر حدود ۱۵۰ رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۱۷۳ رشته در مقاطع تحصیلی بالاتر ارائه می شود.

امکانات فرهنگی و رفاهی دانشگاه حاجت تپه شامل دو مجتمع رفاهی است که امکان اسکان بالغ بر ۴۶۰۰ دانشجو را دارد و اتاقها نیز یک نفره و دو نفره می باشند. ۵۶ باشگاه دانشگاه در موضوعات مختلف فرهنگی از جمله برگزاری نمایشگاه، کنسرت، پانل، گردش و … فعالیت میکنند. دانشگاه دارای ۲ سالن ورزشی سربسته و تعدادی زمین فوتبال و بسکتبال است.

رشته های موجود در دانشگاه حاجت تپه:

داندانپزشکی، داروسازی، پزشکی، پرستاری، تغذیه، گفتاردرمانی، فیزیوتراپی، رشد کودک، علوم ارتباطات، رادیو و تلویزیون وسینما، اقتصاد، علوم پایه، ادبیات و زبانهای خارجی، مهندسی، هنر، حقوق، تربیت بدنی

هزینه تحصیل در دانشگاه حاجت تپه:

مقطع کارشناسی: سالیانه ۱۵۰۰ تا ۳۵۰۰ لیر (TL)
مقطع ارشد: سالیانه ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر (TL)
مقطع دکتری: سالیانه ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ لیر (TL)
هزینه زندگی:

هزینه خوابگاه:

۱) هزینه خوابگاه معمولا ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ لیر متغیر است.
۲) هزینه مسکن: اجاره آپارتمان با یک تا ۳ اتاق خواب ماهیانه بین ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ (TL)
۳) هزینه غذا:
۱-۳) هزینه سه وعده غذا در رستوران سطح متوسط برای دو نفر بین ۵۵ تا ۱۰۰ (TL)
۲-۳) خرید از سوپر مارکت (شامل خواربار، لبنیات، میوه، سبزیجات و …): ۱۴۵ تا ۲۵۰ (TL)
۴) باشگاه ورزشی: ماهیانه بین ۷۵ تا ۱۶۰ (TL)
۵) لباس (شلوار، پیراهن، کفش): ۳۳۰ تا ۶۷۰ (TL)
۶) هزینه برق، وسیله ی گرمایشی، آب: ماهیانه ۱۸۳ تا ۴۵۰ (TL)
۷) پرداخت تعرفه یک دقیقه مکالمه داخلی: ۰٫۴۵ تا ۰٫۷۵ (TL)
۸) اینترنت : ۶۰ مگا پیکسل داده نامحدود / ADSL: 50 تا ۱۰۰ (TL)
۹) هزینه حمل و نقل:
۹-۱) بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی): ۲٫۵۰ تا ۲٫۷۵ (TL)
۹-۲) بلیط تردد ماهانه: ۸۰ تا ۲۰۰ (TL)
۹-۳) تاکسی (۱ کیلومتر): ۳ (TL)
۹-۴) تاکسی از مبدا (تعرفه معمولی): ۳٫۱۰ تا ۴ (TL)
۹-۵) بنزین: لیتری ۵ تا ۵٫۵ (TL)
۱۰) بلیط سینما: ۱۵ تا ۲۰ (TL)
۱۱) مجموع هزینه زندگی در آنکارا: ۷۱۰۰ (TL)
آدرس وب سایت دانشگاه: www.hacettepe.edu.tr
Beytepe Campus, Üniversiteler Mh. Ankara, 06800آدرس پستی دانشگاه:

تاریخ ثبت نام بورسیه ۲۰۱۸ ترکیه برای داوطلبان ایرانی اعلام شد