معرفی دانشگاه استانبول

درباره دانشگاه استانبول

معرفی دانشگاه استانبول و هزینه های تحصیل در این دانشگاه

این دانشگاه در شهر استانبول قرار گرفته است. استانبول که در گذشته قسطنطنیه نام داشت
بزرگترین شهر ترکیه و پنجمین شهر بزرگ جهان است. این شهر تنها شهر دنیاست که در دو قاره آسیا و اروپا قرار دارد. در طول چهل سال گذشته جمعیت این شهر حدوداً پنج برابر شده است. موقعیت جغرافیایی، تاریخی و اقتصادی این شهر علت مهاجرت افراد بسیاری از آسیا، اروپا و آفریقا می باشد. درجایی که دریای سیاه به آبهای اژه می آمیزد، شرق و غرب در نقطه ذوب فرهنگی بزرگترین کلانشهر ترکیه، با یکدیگر ادغام می گردند. بازارهای شلوغ مشرقی با فروشگاههای اروپایی همزیست می شوند و مغازه های کباب فروشی و کافی شاپ ها در کنار یکدیگر معنای رستورانهای بین المللی را به خود می گیرند.

ازسوی دیگرساختمانها و هتل های مدرن متناوب با مناره های عهد عثمانی در افق شهر و موسیقی سنتی و موسیقی پاپ غربی، رقص های قدیمی و باله، کشتی ترکی و فوتبال، تمامی این ها به منظور جلب توجه بازدید کنندگان استانبول با یکدیگر در رقابت اند. استانبول تنها شهر دنیاست که پایتخت هردو امپراطوری اسلامی و مسیحی بوده است. استانبول با توجه به سامانه طبقه بندی اقلیمی کوپن دارای آب و هوای مدیترانه ای مرزی، آب و هوای نیمه گرمسیری و مرطوب و آب و هوای اقیانوسی است.

درباره دانشگاه استانبول

دانشگاه استانبول معروفترین موسسه آموزش علمی در ترکیه و در طول تاریخ پیشگام علوم مختلف بوده است و در شهر استانبول قرار دارد و ساختمان اصلی آن در نزدیکی میدان بیاضیت است. این دانشگاه از زمان فتح شهر استانبول توسط سلطان مهند دوم، در سال ۱۴۵۳ پایه گذاری شد که متشکل از مدرسه هایی بود که به صورت تئوری به علوم دینی و زیست شناسی می پرداخت و در نهایت در سال ۱۹۲۵ به یک سیستم آموزش عالی تبدیل شد. دانشگاه استانبول یک سکوی مشترک برای دانشجویان سراسر جهان است و به همین دلیل دانشگاه استانبول یک فرصت منحصر به فردی را به دانشجویان جهت آشنایی با فرهنگهای مختلف می دهد. تحصیل در دانشگاه استانبول کاملا دانشجو محور و بر اساس نظر و انتخاب دانشجو می باشد. دانشگاه استانبول علاوه بر فعالیتهای برنامه درسی خود، دانشجویان را از طریق فعالیتهای اجتماعی، فرهنگی و هنری برای زندگی آماده میکند.

دانشگاه استانبول دانشگاهی با بیش از ۱۰۸۰۰۰ دانشجو و بیش از ۱۵۰۰۰ استاد و کارمند و متشکل از ۲۰ دانشکده است که در رنکینگ ۲۰۱۷ مربوط به QS رتبه ۶۷۱ را دارد و در ردیف ۱۰ دانشگاه برتر ترکیه قرار گرفته است. در دانشگاه استانبول ۹۰۰۰ نفر دانشجوی کاردانی، ۶۵،۰۰۰ نفر دانشجوی کارشناسی و ۱۴،۵۰۰ نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی به تحصیل می پردازند.
دانشگاه استانبول جایگاه ویژه های در بین دانشگاهها به دلیل داشتن موزه ها ، کتابخانه ها و ساختمانهای زیبای آن است. کتابخانه مرکزی آن اولین کتابخانه در شهر استانبول می باشد که تمام نیازهای دانشجویان به آثار، نشریات، کتابها، دانش نامه ها، آلبوم های عکس و پایان نامه ها و … را تامین می کند.

درباره دانشگاه استانبول

پردیس مرکزی بیاض از اهمیت ویژه ای به دلیل دروازه تاریخی، کاخ ها، باغ، ساختمان مرکزی، ساختمان نجوم، برج آتش برخوردار است. باغ دارای چشم اندازی زیبا از باغ گیاهشناسی طبیعی، تعدادی از گونه های گیاهی و پرندگان می باشد.
زبان تدریس دانشگاه ترکی استانبولی می باشد و تعداد معدودی از رشته ها از جمله اقتصاد، پزشکی جراح پاشا، مدیریت بازاریابی، مهندسی الکترونیک و الهیات به زبان انگلیسی هم تدریس می شود.

دانشکده پزشکی در دانشگاه استانبول از دو بخش تشکیل شده است یکی دانشکده پزشکی و دیگری با توجه به اینکه اکثر کلینیک ها در محوطه دانشگاهی جراح پاشا قرار داشتند نام دانشکده دوم جراح پاشا نام گرفت.
رشته های موجود در دانشگاه استانبول:
پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، آناتومی، فیزیولوژیی، بیوشیمی دارویی، بیولوژی، میکروبیولوژی، ادبیات، اقتصاد، جنگلداری، مهندسی، مدیریت، علوم سیاسی، ارتباطات، علوم آب، تربیت بدنی و ….

هزینه تحصیل در دانشگاه استانبول

در همه مقاطع سالیانه بین ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار متغیر است.

هزینه زندگی:

۱) هزینه خوابگاه دانشجویی:
هزینه خوابگاه معمولا ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ لیر متغیر است.
۲) هزینه مسکن: اجاره آپارتمان با یک تا ۳ اتاق خواب ماهیانه بین ۷۰۰ تا ۴۵۰۰ (TL)
۳) هزینه غذا:
۱-۳) هزینه سه وعده غذا در رستوران سطح متوسط برای دو نفر بین ۶۰ تا ۱۲۰ (TL)
۲-۳) خرید از سوپر مارکت (شامل خواربار، لبنیات، میوه، سبزیجات و …): ۱۵۰ تا ۲۷۰ (TL)
۴) باشگاه ورزشی: ماهیانه بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ (TL)
۵) لباس (شلوار، پیراهن، کفش):
۶) هزینه برق، وسیله ی گرمایشی، آب: ماهیانه ۱۹۲ تا ۵۰۰ (TL)
۷) پرداخت تعرفه یک دقیقه مکالمه داخلی: ۰٫۳۳ تا ۰٫۷۵ (TL)
۸) اینترنت : ۶۰ مگا پیکسل داده نامحدود / ADSL: 50 تا ۹۰ (TL)
۹) هزینه حمل و نقل:
۱-۹) بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی): ۲٫۳۰ تا ۳٫۵۰ (TL)
۲-۹) بلیط تردد ماهانه: ۱۸۰ تا ۲۰۵ (TL)
۳-۹) تاکسی (۱ کیلومتر): ۲٫۱ تا ۳ (TL)
۴-۹) تاکسی از مبدا (تعرفه معمولی): ۳٫۴۵ تا ۵ (TL)
۵-۹) بنزین: لیتری ۵ تا ۵٫۵ (TL)
۱۰) بلیط سینما: ۱۵ تا ۲۵ (TL)
۱۱) مجموع هزینه زندگی در استانبول: ۸۵۰۰ (TL)

 

آدرس وب سایت دانشگاه: www.istanbul.edu.tr

آدرس پستی دانشگاه: Istanbul University Center Campus 34452 Beyazit / Fatih-Istanbul

+تاریخ ثبت نام بورسیه ۲۰۱۸ ترکیه برای داوطلبان ایرانی اعلام شد