معرفی دانشگاه آناتولی کشور ترکیه

 دانشگاه آناتولی:

معرفی دانشگاه آناتولی کشور ترکیهدانشگاه آناتولی در شهر اسکی شهیر ترکیه قرار دارد. اسکی‌ شهیر مرکز استان اسکی‌شهر ترکیه است.

این شهر به خاطر اینکه میان دو شهر بزرگ ترکیه یعنی آنکارا و استانبول واقع شده‌است از موقعیت استراتژیک و اقتصادی ‏خوبی بهره‌مند شده‌است؛ لذا کارخانه‌ها و شرکتهای بزرگی در محوطه شهر به طور منظم و به نام شهرک صنعتی ‏واقع شده‌اند. مردم اسکی شهر با زبان های مختلفی صحبت می کنند، از جمله این زبان ها می توان به بلغاری فارسی و ترکی آذربایجانی، گرجی و ارمنی، کردی و لهستانی اشاره داشت.‏ این شهر دارای زمستان سرد و برفی و تابستان گرم و بی باران است. این شهر به خاطر دو دانشگاه آناتولی و عثمان قاضی ‏یک شهر دانشجویی شده‌است. رود پرسوک (‏Porsuk‏) که از میان شهر می‌گذرد زیبایی خاصی به این شهر بخشیده‌است.‏

معرفی دانشگاه آناتولی:

دانشگاه آنادولو یا همان آناتولی یکی از اولین دانشگاه های بزرگ و مبتکر درون ترکیه می‌باشد و برای متقاضیان تحصیل در دانشگاههای ترکیه دانشگاهی ممتاز به شمار می رود. این دانشگاه ۱۲ دانشکده،۷ کالج غیر هنری،۴کالج هنری،۹ موسسه آموزشی و ۲۸مرکز تحقیقاتی را در خود جای داده و ۹۳۰ هزار دانشجو از طریق آنها مشغول به تحصیل هستند. که تقریبا ۶۵۰۰ نفر از آنها را دانشجویان خارجی تشکیل می دهند.

این دانشگاه در سال ۱۹۵۸ با عنوان آکادمی اقتصاد و علوم تجاری در شهر اسکی شهیر بنا شد. این شهر توسط خطوط راه آهن به تمامی نقاط اصلی ترکیه نیز متصل است. یونوس امره ساختمان اصلی دانشگاه است که در مرکز شهر اسکی شهیر واقع شده است. تعدادی از دانشکده ها، هنرستان ها، مراکز فرهنگی و مرکز مدیریت در این ساختمان مستقر هستند. دیگر قسمت‌ها مانند دانشکده‌های فنی و مهندسی، کالج‌های تربیت بدنی و ورزشی، کالج‌های هوانوردی غیر نظامی و دانشکده معماری در ساختمان دیگر این دانشگاه به نام ایکی ایلول قرار دارند که در مسافتی حدوداً ۵ دقیقه‌ای از مرکز شهر واقع است.

این دانشگاه سیاست‌های خود را بر پایه ایجاد یک سیستم دانشجو محور پایه ریزی کرده است و تمرکز اصلی سیاست های آن بر دانشجویان است. دانشکده‌های این دانشگاه کاملاً به روز رسانی شده و با تکنولوژی روز هم خوانی دارد. در دانشگاه آنادولو سعی می‌شود به دانشجویان امکانات کافی تحقیقی داده شود. زبان آموزشی این دانشگاه را سه زبان ترکی، آلمانی، انگلیسی تشکیل می‌دهد و کلیه دانشجویان حتماً در یک دوره فشرده زبان انگلیسی شرکت می‌کنند.

هیئت علمی دانشگاه آناتولی:

دانشگاه آنادولو بیش از ۲۵۰۰ نفر هیئت علمی دارد. در این دانشگاه درکنار اساتید داخلی از همکاری اساتید مطرح بین المللی نیز استفاده می¬شود. در این دانشگاه علاوه بر امکانات تحصیلی، امکانات رفاهی و فرهنگی مختلف نیز در اختیار دانشجویان می‌باشد و دانشجویان می‌توانند از فعالیت‌های گوناگون علمی فرهنگی نظیر کنسرت ها و نمایشگاه‌های علمی و هنری متعدد در این دانشگاه استفاده کنند. همچنین به دانشجویان این فرصت داده می‌شود تا با چهره های معروف علمی، هنری و ادبی کشور ترکیه و جهان که برای بازدید از این دانشگاه دعوت شده اند دیدار و گفتگو به عمل آورند. این دانشگاه دارای امکانات ورزشی، زمین‌های تنیس و استخر سر پوشیده می‌باشد و امکانات بهداشتی درمانی نیز به دانشجویان درون دانشگاه ارائه می‌شود.

داروسازی، علوم هوانوردی و فضا، خلبانی، هنرهای زیبا، علوم پایه، علوم انسانی، مشاوره و روانشناسی، مهندسی، زمین شناسی، مدیریت کسب و کار، عکاسی و فیلم برداری، معماری داخلی، موسیقی، گفتار درمانی، تربیت بدنی

هزینه تحصیل در دانشگاه آناتولی:
هزینه تحصیل در تمام مقاطع سالیانه ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ دلار می باشد.
هزینه زندگی:

هزینه های دانشگاه آناتولی

۱) هزینه خوابگاه:
هزینه خوابگاه معمولا ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۷۰۰ لیر متغیر است.
۲) هزینه مسکن: اجاره آپارتمان با یک تا ۳ اتاق خواب ماهیانه بین ۷۰۰ تا ۴۵۰۰ (TL)
۳) هزینه غذا:
۱-۳) هزینه سه وعده غذا در رستوران سطح متوسط برای دو نفر بین ۴۰ تا ۶۰ (TL)
۲-۳) خرید از سوپر مارکت (شامل خواربار، لبنیات، میوه، سبزیجات و …): ۱۴۰ تا ۲۲۵ (TL)
۴) باشگاه ورزشی: ماهیانه بین ۶۰ تا ۱۵۰ (TL)
۵) لباس (شلوار، پیراهن، کفش): ۳۷۵ تا ۶۷۰ (TL)
۶) هزینه برق، وسیله ی گرمایشی، آب: ماهیانه ۲۳۰ تا ۴۵۰ (TL)
۷) پرداخت تعرفه یک دقیقه مکالمه داخلی: ۰٫۶ تا ۱ (TL)
۸) اینترنت : ۶۰ مگا پیکسل داده نامحدود / ADSL: 60 تا ۷۵ (TL)
۹) هزینه حمل و نقل:
۱-۹) بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی): ۲ تا ۲٫۷۰ (TL)
۲-۹) بلیط تردد ماهانه: ۶۰ تا ۸۰ (TL)
۳-۹) تاکسی (۱ کیلومتر): ۳ (TL)
۴-۹) تاکسی از مبدا (تعرفه معمولی): ۳ تا ۳٫۶ض (TL)
۵-۹) بنزین: لیتری ۵ تا ۵٫۵ (TL)
۱۰) بلیط سینما: ۱۲ تا ۱۵ (TL)
۱۱) مجموع هزینه زندگی در اسکی شهیر: ۶۱۵۰ (TL)

آدرس وب سایت دانشگاه: www.anadolu.edu.tr