مشاورتحصیلی

چگونه می توانیم مشاور تحصیلی خود باشیم؟

مشاور تحصیلی خود باشید.

همه ما، وقتی دچار مشکلات روحی ، روانی و یا مشکلات کاری یا تحصیلی می شویم؛ نیاز داریم با شخصی که از ما بهتر و بیشتر می داند ، مشورت کنیم. این موضوع باعث می شود خیلی از نقاط گنگ و مبهمی که در ذهن ما روشن و واضح شوند. به این شکل می توانیم راحت تر تصمیم بگیریم.

مشاوره یک امر ضروری برای همه افرادی است که می خواهند بهترین تصمیم را در شرایط کنونی خود بگیرند. یک مشاور تحصیلی، به صورت حرفه ای به موضوع ارائه ی مشاوره در زمینه تحصیل و نشان دادن آینده رشته تحصیلی انتخابی شما، و یا حتی تعیین رشته تحصیلی شما می پردازد.

اما در نهایت این خود شما هستید که باید تصمیم بگیرید.

تصمیم گیری نیاز به قدرت اراده و عزت نفس دارد. کاری که در جریان مشاوره اتفاق می افتد ، نشان دادن نیمه تاریک وجودی شماست. بخشی از شما که همیشه پنهان مانده و یا در سایه قرار گرفته است. در بحث های روان شناسی وقتی فرد دچار بحران تصمیم گیری  و یا عدم تعادل در زندگی شخصی خود می شود، به شکل خیلی جدی و البته با دانش عمیق ، به آشکار سازی و روشن شدن ترس ها و سایه درونی فرد می پردازند. به این شکل به او می گویند که چطور با خودِ واقعی اش کنار بیاید. او را بپذیرد . و بتواند بهترین تصمیم گیری در زندگی شخصی خود را داشته باشد.

مشاوره تحصیلی هم به نوعی همین عمل را اما در زمینه تحصیلی به شما ارائه می دهد . به شرط اینکه توسط شخصی که صلاحیت و دانش ارائه ی این نوع مشاوره را داشته باشد.

اما پیشنهاد ما به شما این است… قبل از هر چیز مشاور تحصیلی خود باشید.

 

چگونه می توانم مشاوره تحصیلی خود باشم؟

شما یک انسان هستید. انسانی که به صورت های گوناگون ار ابتدای کودکی دست به شناخت می زند. خوب اکنون هم زمان آن است که به شناخت خود بپردازید. شاید در کودکی که خودتان به یاد ندارید، ساعت ها با آینه ای مشغول بوده اید و از دیدن صورت و اجزا بدن تان در آینه شگفت زده می شدید. اکنون به سراغ خودتان بروید. اما این بار بدون آینه! خودتان را بشناسید. ببینید …

 • نیازها و آرزوهایتان چیست؟
 • ترس ها و احساس عدم امنیت شما چه زمانی اتفاق می افتد؟
 • چه چیزهای انگیزه شما هستند؟
 • چه مسائلی عدم انگیزه می آورند؟
 • چه مسائلی شما را رنج می دهد؟
 • به آینده امیدوارید یا از ترس از آینده دارید؟
 • از چیزی که هستید رضایت دارید؟
 • از خودتان چه انتظاری دارید؟
 • زندگی تان را در آینده چطور می بینید؟
 • رشته تحصیلی که اکنون در آن مشغول هستید، را دوست دارید؟
 • شرایط را می توانید تغییر دهید یا خود را مغلوب می دانید؟ 

و…

این ها سوالات پیچیده ای هستند که به زبان ساده برای شما بازگو شده است. در گوشه ای آرام قرار بگیرید. از هیاهوی دنیای مجازی ، برای یک ساعت فاصله بگیرید و به این سوالات پاسخ دهید.

اما شاید ترس داشته باشید. ترس از پاسخ دهی به این سوالات! ترس شما قابل درک و احترام است. به شما پیشنهاد می کنم…

به سراغ یک مشاور روان شناسی که می توانید ارتباط خوبی با او برقرار کنید بروید. پاسخ این سوال ها را با او بیابید. و بعد از آن می توانید برای تحصیل خود به یک مشاور تحصیلی هم مراجعه کنید. نگران نباشید..

شروع همیشه سخت است.

اما مهم این است که شما آغاز به کار کرد ه اید. به شناخت خودتان احترام بگذارید.

اعتماد به نفس داشته باشید و خودتان و آرزوهایتان را باور کنید.

شما می توانید بهترین باشید به شرط اینکه بدانید بهترین بودن برای شما، چه تعریفی دارید.

آن وقت است که احساس خوبی دارید. آرامش دارید و همیشه خود را در مسیر موفقیت می بینید.

در کنار شما هستیم…

 

منبع : سایت پتانسیل