مزایای زندگی در چین

مزایای زندگی در چین و ادامه تحصیل !

مزایای زندگی در چین و معایبش عنوان مطلبی بود که امروز به دنبالش بودم تا بتوانم با آن شما همراهان همیشگی موسسه خوارزمی را بهتر راهنمایی کنم ، اما همینطور که در سایت های ایران و خارجی سرک میکشیدم به این مطلب در سایت irantochin.com برخوردم و وقتی مطلب راخواندم متوجه شدم در این مطلب به زبان ساده همه مزایای و معایب ادامه تحصیل در چین و حتی زندگی در چین با یک تجربه شخصی گفته شده است.

خالی از لطف نیست که شما هم برای تصمیم گیری راحت تر درباره ادامه تحصیل در چین این مطلب را کامل و دقیق بخوانید .

تجربیات زندگی من در چین:

مطمئن باشید در این مطلب قصد ندارم نکات منفی را کوچک کنم و نکات مثبت را بزرگتر جلوه بدهم . در این مطلب همه موارد را همانگونه که دیده ام و زندگی کرده ام برای شما مطرح میکنم تا شما برای زندگی در چین و ادامه تحصیل در دانشگاه های چین با دیدبازتری تصمیم بگیرید.

۱-  در چین مردم به صورت عموم زیاد با زبان انگلیسی آشنا نیستند و راننده تاکسی ها و برخی از فروشنده ها اصلا زبان انگلیسی را متوجه نمی شوند (حتی بعضی از دکتراشون) در دانشگاه هم خیلی از دانشجو ها مسلط به زبان انگلیسی نیستند!حتی ممکن هست استاد راهنمای شما خیلی مسلط به زبان انگلیسی نباشد.بنابراین یادگرفتن زبان چینی امری حتمی و اجتناب ناپذیراست.

البته درسهای شما به زبان انگلیسی است و شما هم باید به زبان انگلیسی امتحان بدهید منابع انگلیسی و .. هم موجود است!

زندگی در چین
نکات مهم برای زندگی در چین

۲- مردم چین اهل دعوا ودرگیری نیستند ,اما لحن صحبت آنها با تن بالاست (این یک عادت است) .کلا آدمها درچین آروم هستند وشما کمتر پرخاش گری و تند خویی میبینید!

۳-آب و هوای چین چهار فصل است ، یعنی زمستان هم دارد و بعضی وقتها برفم هم می آید!اما همه خانه ها گازکشی برای گرم کردن اتاق ها نیست و شما باید بخاری برقی و.. تهیه کنید که هزینه برق هم زیاد میشود. در فصل گرما هم باید از کولر گازی استفاده کنید آنهم باعث می شود هزینه شما بالا برود!

۴- من در این همه سال زندگی در چین تا به حالا کیف قاپی و دزدی ندیده ام!اما نمیتونم منکراین بشوم که در چین دزد نباشد! بنابر این همیشه باید مراقب وسایل و آدمهای اطرافتون باشید!این یه قانون مهم برای زندگی تو همه جای دنیاست!

۵-درچین بهتراست که اصلا کارتون به اداره پلیس نیوفتد! آنها انگلیسی را خوب متوجه نمیشوند و این مسئله برای شما مشکل ساز میشود!پس کاری نکنید که به اداره پلیس نیاز پیدا کنید!

یکی از مزایای زندگی در چین ،حمل و نقل شهری در چین

۶-کرایه ماشین در مقایسه با آژانس های ایران (تهران) بالا نیست و حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس و مترو هم بسیار گسترده و در دسترس و عالیه و هزینش هم پایین است . شما میتونید خیلی راحت به هر جا که میخواهید با وسایل نقلیه عمومی برید.

۷- همانطور که گفته شد آب و هوا در چین چهار فصل است!همین باعث شده شهر ها سرسبز و زیبا باشند و برای ما ایرانی ها که عادت به این نوع آب و هوا داریم زندگی در چین زیبا تر و راحت تر است. باران های زیبا و زیاد در چین  باعث شده اکثر شهر ها طبیعت سبزی داشته باشند.

۸-در چین از بهترین مارک های دنیا گرفته تا بدترین مارکها ، همه موجود است. بعضی ها گران تر و بعضی ها  ارزانتر است!اما این که فکر کنید اینجا همه چی مفت است اصلا این طور نیست!

۹-رستوران های زیادی مخصوص مسلمانان درسطح شهر دیده میشود و تا دلتان بخواهد رستوران چینی و ایتالیایی و ..فست فود مثل مک دونالد و kfc ,.. وجود دارد.

مزایای زندگی در چین
شرایط زندگی در چین

مزایای زندگی در چین زندگی راحت مسلمانان در چین

۱۰-  خوشبختانه مسجد در همه شهر های چین هست و کلا کلی مسلمان در چین زندگی میکنند و این باعث نشده تا حس بدی نسبت به مسلمانان داشته باشند یا اگر یک نفر روسری سرش باشد و حجاب کامل داشته باشد را با نگاه بدی نمیبینند!

یکی دیگر از مزایای زندگی در چین دانشگاه های بین المللی آن است

۱۱- درچین نود درصد دانشگاه ها بین المللی هستند و مدارکشون در دنیا خیلی اعتبار دارد و دروس به زبان انگلیسی تدریس میشود.سطح رفاه و امکانات دانشگاه ها خیلی بالاست و بسیار هم مدرن و با کیفیت است و از لحاظ علمی در سطح بالایی قرار دارند  .در رشته من در سطح دکترا دانشجویانی از ایتالیا و فرانسه و..برای برخی از رشته های فوق لیسانس و لیسانس من افرادی رو از کانادا و امریکا دیدم و باهاشون برخورد داشتم.

در ۵ سال اخیر سیل ورود دانشجویان از کشورهای اروپایی آمریکایی و آسیایی به شدت افزایش پیدا کرده و خیلی خوب مورد استقبال قرار گرفته و این فقط به خاطر شرایط مناسب دانشگاه ها در چین است! من خودم در ایران در یک دانشگاه بزر گ و با امکانات بودم و همینطور در هند هم دانشگاه های مختلفی رو دیدم اما هیچکدام مثل دانشگاه مقطع دکترام نبود و کلا دانشگا هایی که اینجا دیدم همگی خوب و با کیفیت بودند.

دانشگاه های بین الملی چین
دانشگاه های معتبر در چین

۱۲- در چین همه مجتمع های مسکونی ، نگهبان ۲۴ ساعته دارند و امنیت در محلی که زندگی میکنید بالاست.همچنین تمام امکانات رفاهی در مجتمع ها موجود هست.

۱۳-مدارس بین المللی با استادهای آمریکایی و اروپایی در چین زیاد است و به شدت در حال افزایش اما قیمت های آنها به نسبت بالاتر است.

۱۴- در چین هیچ دانشگاهی کنکور ندارد پس نگران گرفتن پذیرش در رشته مورد علاقتون نباشید و به راحتی میتوانید در رشته ای که میخواهید تحصیل کنید.اما در برخی از مواقع برای گرفتن بورس باید زبان چینی را امتحان بدهید که این مورد خیلی کم اتفاق می افتد!

۱۵-همون طور که گفتم بهتراست زبان چینی را یاد بگیرید که هم در دانشگاه به شما کمک میکند و هم درمحیط. فکر میکنم این توفیق اجباری برای آینده شما خیلی خوب باشد وفکر نکنید یادگیری زبان چینی سخت باشد یادگیری آن از زبان عربی و حتی فارسی آسان تر است و فقط یه کم حوصله و وقت گذاشتن نیاز دارد.

۱۶ -سرعت و قیمت اینترنت ارزان است اما facebook , برخی موارد دیگردرست مثل ایران فیلتر هستند .

۱۷- در دانشگاه به دانشجویان دکترا ودر برخی موارد به دانشجویان کارشناسی ارشد یک اتاق با میز و وسایل اختصاصی ویک دستگاه کامپوترو ملزومات مورد نیاز را می دهند برای تحقیق، خوابگاه هم که برای دانشجویان خارجی مهیاست و جای نگرانی نیست!

شرایط زندگی و ادامه تحصیل در چین
ادامه تحصیل در چین

۱۸-در چین چیزی که زیاد است فروشگاه و مرکز خرید!شاید در نانجینگ ۳ سال زندگی کنید و باز هنوز فروشگاههای بزرگی باشه که نرفته باشید.فروشگاههای مواد غذایی و بازار های روز هم که تا دلتون بخواهد متر به متر وجود دارند

۱۹- پول رهن برعکس ایران در اینجا معنی ندارد پس از اینکه پول رهن نمیدهید خوشحال باشید.

۲۰-مراکز تفریحی و دیدنی و شهر بازی های فوق العاده وپارک های آبی اینقدر زیاد است که در طول زندگیتون(مثلا ۳ سال)ممکن است هنوز جایی باشه که نرفته باشید.

۲۱- لوازم صوتی وتصویری از ایران ارزان تر و با مدل های مختلف در دسترس است!

مزایای زندگی در چین و ادامه تحصیل در آن

۲۲- یکی از مزایای زندگی در چین و تحصیل در این کشورتجربه ای است که به دست می آورید که واقعا یک تجربه فوق العادست و خیلی در آینده روی سطح درآمد و فرصت های شغلی و تحصیلی شما تاثیر دارد! و میتواند یک پل برای رفتن شما به جاهایی که دوست دارید باشد!

۲۳-هزینه درمان خیلی بالا نیست اما شرایط بیمارستان ها و نحوه برخورد ها خیلی خوب است!هر کاری میکنند که شما راضی باشید و زودتر خوب بشوید!هزینه ویزیت کم است .

۲۴- و در آخر برخورد فروشنده ها خیلی مودبانه و با احترام است!تخفیف هم  میتوانید از آنها بگیرید!     و مردمی بسیار مهربان هستند که اگر ازآنها کمک  بخواهید واقعا سعی میکنن با تمام وجود به شما کمک کنند!