مرکز آموزشی , مرکز پیش‌دبستانی , سطح یادگیری کودکتان , فلسفه آموزش‌وپرورش , تعداد دانش‌آموز , امکانات آموزشی , زمان ثبت نام در پیش دبستانی

انتخاب مرکز آموزشی مناسب برای کودکان، پیش از ورود به مدرسه

موسسه خوارزمی مسئله مرکز آموزشی را شرح می دهد.

سخن آغازین:

بسیاری از والدین تمایل به شرکت کودکان خردسال خود در دوره آموزشی پیش‌دبستانی دارند. بنابراین، انتخاب مرکزی به منظور دستیابی به اهداف آموزشی کودک اهمیت می‌یابد. در ابتدا، می‌بایست انتظارات خود را از سطح یادگیری کودکتان در دوره پیش از ورود به مدرسه شناسایی نمائید. و پس از مطالعه سبک‌های آموزشی مراکز، بهترین مرکز را براساس نیازتان تعیین نمائید.

نکات مهم در انتخاب مرکز پیش‌دبستانی:

در این قسمت مواردی به‌عنوان راهنما برای والدین مطرح خواهد شد:

یکی از موارد مهم این است که فلسفه آموزش‌وپرورش در مکاتب مختلف متفاوت است.

نکته دیگر، نسبت تعداد دانش‌آموز به معلم در یک کلاس می‌باشد. از دیدگاه برخی از محققان، بهتر است که برای ۱۴ کودک ۱٫۵ تا ۳ سال، ۲ مربی در نظر گرفته شود. همچنین، درنظرگرفتن ۲ مربی برای ۲۰ کودک ۳ تا ۵ سال مناسب است.

از طرفی، والدین از وضعیت ایمنی و بهداشتی، و نیز، امکانات آموزشی مرکز اطمینان یابند.

نحوه رفت‌وآمد به مدرسه و بررسی مسیر بین منزل، مورد دیگری است که والدین باید به آن توجه نمایند.

همچنین، مدت حضور فرزند در مرکز پیش‌دبستانی، یعنی تعداد روز و ساعت، نکته مهم دیگر است.

والدین زمانی فرزند خود را در دوره پیش‌دبستانی ثبت‌نام نمایند که کودک آمادگی حضور در دوره را داشته باشد. حداقل، کودک می‌بایست پیش از شروع دوره پیش‌دبستانی، مهارت‌های اولیه مراقبت از خود مانند شستن دست‌ها را داشته باشد. از طرفی، کودک ازنظر برقراری ارتباط کلامی مشکلی نداشته باشد. در صورت بروز مشکل، پیش از ثبت‌نام کودک در دوره موردنظر، مشاوره با متخصص گفتاردرمانی الزامی می‌باشد. همچنین، برخی از کودکان به دلیل اینکه والدین را همیشه کنار خود احساس نموده‌اند، با حضور در برنامه آموزشی موردنظر مقابله خواهند نمود. بنابراین، جدایی کودک از والدین، مسئله دیگری است که پیش از آغاز دوره پیش‌دبستانی باید حل شود. از راه‌حل‌های پیشنهادی این مسئله، مسافرت والدین بدون همراهی فرزند و یا مسافرت کودک بدون همراهی والدین است. با تمرین این مورد می‌توان با مرور زمان مشکل کودک را برطرف ساخت.

 

برگرفته از: Education Corner