تنبلی-نکردن

تنبلی چیست؟

تنبلی یک حالت روحی و روانی است که شخص، می خواهد کاری را انجام دهد ولی انرژی و اراده ی انجام آن را ندارد. راهنمایی هایی که در زیر آورده شده به شما کمک می کند، با تنبلی خود مبارزه کنید.

هر کسی این احساس را داشته : کلی کار برای انجام دادن داریم ولی احساس تنبلی میکنیم و انگیزه کمی برای انجام آن داریم. احساس میکنیم انرژی نداریم و نمی خواهیم کار را انجام دهیم. تنبلی کیفیت زندگی را کاهش می دهد. بیایید به تنبلی اجازه ندهیم که کیفیت زندگی مارا کم کند.

شکل های مختلفی از تنبلی وجود دارد:

  • عدم اراده : یکی از معمول ترین انواع تنبلی به خاطر کم بودن اراده است. حتی ممکن است بدانید که یک کار چقدر مهم است ولی باز هم اراده ای برای شروع آن نداشته باشید.
  • کم بودن انگیزه : یکی دیگر از انواع تنبلی به خاطر کمبود انگیزه برای انجام کار است. کمبود انگیزه دلایلی مانند نداشتن اهداف دارد.
  • بینش و نگرش : افراد در زندگی بینش ها و نگرش های مختلفی به زندگی و تنبلی دارند. بعضی افراد تنبلی را با شکست وابسته می کنند. بعضی دیگر تنبلی را با لذت بردن و حس خوشایند انجام ندادن کاری یکی می دانند. این افراد تنبلی را به عنوان یک کار بازدارنده برای جلوگیری از انجام کارهای اضافه می دانند.
  • به تعویق انداختن: افراد به دلایل بسیاری کار را به تعویق می اندازند. یکی از این دلایل تنبلی است.

۴ دلیل فوق ، معمول ترین دلایل تنبلی هستند. در بخش بعدی نکاتی برای مقابله با تنبلی آورده شده است:

  • در ابتدا با کارهای ساده شروع کنید. مهم است که برای شروع با کارهایی شروع کنیم که می خواهیم با انجام آن ها بطور کارآمد با تنبلی مبارزه کنیم. این کار برای شکستن مقاومت درونی به شما کمک می کند.
  • از کارهایی که می خواهید انجام دهید یک لیست تهیه کنید. گاهی اوقات ما خود را در محیطی پر هرج و مرج با کلی کار پیدا می کنیم. در این شرایط انجام همه ی کارهایی که باید انجام شوند دشوار است. یک لیست از کارهایی که باید انجام دهید، می تواند به شما کمک کند که مروری از کارهایی که باید انجام دهید داشته باشید. مهم تر این است که این لیست نشان می دهد که در واقعیت، حجم کاری بسیار کمتر از میزانی بوده که فکر میکردیم. زمانی که لیست تهیه می کنید مطمئن شوید که کارها را از راحت تر به سخت تر مرتب کنید.این کار به شما کمک می کند با کارهای راحت تر شروع کنید.
  • مزایای یک کار یا فعالیت را مجسم کنید: هر زمان که احساس تنبلی می کنید و یا احساس می کنید انگیزه کافی برای انجام یک کار ندارید، مزایای انجام کار را برای چند ثانیه مجسم کنید.ببینید که چه احساسی برای شروع کاری که نیاز به اشتیاق دارد، پیدا میکنید. مزایایی که از انجام یک کار بدست می آورید را مجسم کنید و ببینید که چگونه مجددا انرژی و انگیزه برای ادامه کار بدست می آورید. به علاوه این کار باعث می شود که ضربه ای به مقاومت درونی که مانع انجام کار میشد زده شود.
  • حواس پرتی را حذف کنید. حواس پرتی اغلب منبعی برای تنبلی و تنها دلیل تنبل و تنبل تر شدن است. جذب شدن توسط عواملی مانند تلویزیون، اینترنت و … هنگامی کار خود را انجام می دهید، باعث می شود به نظر برسد کارتان خسته کننده است. آنچه را که حواس شما را پرت می کند حذف کنید. (مطمئنا شما زمانیکه درس می خوانید، کار می کنید و یا کار دیگری را انجام می دهید، دقیقا می دانید که چه چیزی حواس شما را پرت می کند ). مطمئن شوید که زمانیکه کاری را شروع می کنید حواستان توسط این عوامل پرت نخواهد شد. همه عوامل حواس پرتی ممکن است جذاب و وسوسه انگیز باشند ولی زمانی که این عوامل، حواس شما را پرت می کنند برای شما سخت است که مجدد به کارتان برگردید.
  • به خودتان جایزه بدهید. هر زمان خود را برای غلبه بر تنبلی مدیریت کردید و کاری را با موفقیت انجام دادید، باید به خودتان جایزه بدهید. این کار به شما کمک می کند احساس خوبی برای تلاشی که برای انجام کار کرده اید داشته باشید. فقط حواستان باشد که جایزه ای که برای خود می گیرید متناسب با تلاشی باشد که کرده اید. (تلاش کم و کار کم = جایزه کم تر و بالعکس)

منبع (با اندکی تلخیص): http://www.planetofsuccess.com