بهترین و موثرترین روش‌ مطالعه

روش های مختلفی برای یک مطالعه موثر وجود دارد اما روشی که تقریبا همه کارشناسان و مشاورات تحصیلی روی آن تاکید کرده اند روشی است که با اسم ” پس ختام ” معروف شده است.روش پس ختام خودش از شش مرحله مهم تشکیل شده است که ما در این مطلب به توضیح این ۶ مرحله می پردازیم.

از قبل درس را از نظر بگذرانید:

اولین مرحله ای که درباره آن توضیح می دهیم خیلی خوشایند دانش آموزان بی نظم و تنبل نیست . در این مرحله شما باید برای یک بار هم که شده قبل از تدریس هر درس توسط معلم آن را یک دور مطالعه کنید، قرار نیست درس را حفظ کنید یا یادبگیرید کافیست فقط مباحث درس را از نظر بگذرانید. و فقط با نکات مهم و اصلی درس آشنا شوید.

سوال کردن:

تقریبا همه ما این جمله ” ندانستن عیب نیست نپرسیدن عیب است” را شنیده ایم ، در این مرحله شما باید زیاد سوال بپرسید از خودتان و از معلمتان ، البته سوالات مهم و مربوط به درس و درباره آن نکاتی که متوجه آنها نشده اید.  شما در مرحله روخوانی درس هم برایتان سوالهایی پیش آمده باید جواب این سوالها را بگیرید، بنابراین سوالها را یادداشت کنید و یا در ذهن داشته باشید. سوال پرسیدن سرعت یادگیری را بالا میبرد.

تکنیک های موثر در درس خواندن

 

خواندن:

اگر شما هم فکر میکنید مرحله خواندن یعنی از بر کردن خط به خط کتاب و درک همه مفاهیم و… سخت در اشتباه هستید ، مطالعه کردن یعنی از چشم گذراندن مباحث درس و نکته برداری و یادداشت برداری نکات مهم درس

 

تفکر با راه خل تصویر سازی:

در هر نوع فکر کردنی تصویر سازی همیشه بهترین راه حل است ، اینکه تصویری از چیزی که در مورد آن فکر میکنید را در ذهن خود و یا حتی روی کاغذ ترسیم کنید خیلی راحت میتواند فکر خود را جمع و جور کنید و به نتیجه برسید.

 

امتحان حفظ کردن:

حالا نوبت به از حفظ گفتن رسیده است ، الان بعد از گذراندن مراحل بالا شما به مرحله ای رسیده اید که میتوانید نکات اصلی درس را از حفظ و با تمرکز کامل تکرار کنید. از حفظ گفتن به شما کمک می‌کند بخش‌هایی را که خوب یاد نگرفته‌اید، تشخیص دهید و آنها را از نو بخوانید.

مرور کردن:

مرور کردن را فراموش نکنید نباید به امید اینکه من این درس را خوب یادگرفته ام ،خواندن مجدد درس را ندیده بگیرید ، در دوره های زمانی نزدیک درس را مجددا مرور کنید. مهم‌ترین قسمت مطالعه که سبب ثبت اطلاعات در لایه‌های زیرین ذهن می‌شود و جلوی فراموشی را می‌گیرد، مرور کردن است.

خوب بعد از گذشتن از این مراحل در نظر بگیرید که شرایط محیطی هم بر روی درس خواندن و یادگیری شما اثر می گذارد. شما نباید در یک محیط شلوغ و پر سر و صدا و یا در حالت خواب آلودگی و خستگی درس بخوانید ، شما نباید با شکم پر و یا با گرسنگی زیاد درس بخوانید باید شرایط اولیه محیط برای درس خواندن شما و تمرکز کردنتان محیا باشد.

 

شما دانش آموزان عزیز برای مشاوره تحصیلی مفید و کار آمد میتوانید با مشاورین ما در موسسه خوارزمی تماس بگیرید تا با بهترین و موثر ترین اصول درس خواندن و مطالعه و قبولی در امتحانات آشنا شوید.