راهنمای انتخاب رشته

راهنمای انتخاب رشته کنکور کارشناسی

پاسخ به سئوالات متداول و راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد سراسری

موسسه خوارزمی برای شما داوطلبان کنکور کارشناسی ۹۶ راهنمای انتخاب رشته انجام می دهد.

هر سال داوطلبان زیادی در آزمون ورودی دانشگاهها شرکت می کنند و بعد از حدود دوماه کارنامه نتایج اولیه آزمون خود را دریافت می کنند.

تحلیل صحیح در نتایج اولیه این آزمون برای انتخاب رشته و گزینش بعدی مهم و سرنوشت ساز است.

اما نحوه تحلیل این کارنامه ها بستگی به اطلاعات و تجربه افراد شرکت کننده داشته و اگر اشتباهی در دریافت اطلاعات و یا راهنمایی بوجود آید ممکن داوطلب را از انتخاب رشته نا امید و یا منصرف و گمراه نماید.

در این مطلب به چند اشتباه رایج در این زمینه اشاره نموده و آنها را مطرح میکنیم :

•اشتباه اول: عده ای از داوطلبان که رتبه خود را اصطلاحا درخشان نمی بینند, با جمع زدن ظرفیت پذیرش یک یک دانشگاه های مورد انتخاب رشته و محاسبه فاصله رتبه خود از عدد بدست آمده, از انتخاب رشته منصرف می شوند. اشتباه این عزیزان از آنجا ناشی می شود که آنها با نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه ها آشنایی ندارند .

•اشتباه دوم: با توجه به اینکه نحوه انتخاب رشته کارشناسی ارشد براساس علاقمندی داوطلب می باشد, این مطلب به خوبی توسط انتخاب رشته کنندگان تفهیم نشده و گروهی در ترتیب کردن رشته های مورد تقاضای خود دچار اشتباه می شوند.

•اشتباه سوم: عدم آشنایی صحیح از سهمیه ثبت نامی در آزمون کارشناسی ارشد ، امتیازات و نحوه تخصیص معدل.

•اشتباه چهارم: عدم انتخاب رشته های متناسب با رتبه داوطلب که شاید این اشتباه بدترین و مهمترین بین آنها باشد.

فراموش نکنید بازه مطلوب و متناسب با رتبه خود باید انتخاب شود، در غیر اینصورت فرصت انتخاب رشته خود را از دست میدهید.انتخاب این بازه مناسب نیازمند به اطلاعات آماری داشته ودر دسترس همگان نیست.

لطفا قبل از انجام عملیات انتخاب رشته به موارد زیر توجه فرمایید:

•شما امکان انتخاب ۱۰۰ رشته/محل را در فرم انتخاب رشته دارید.

•در بسیاری از کد/رشته های امتحانی، تعداد تمامی رشته/محل ها کمتراز ۱۰۰ انتخاب در کل کشور است. بنابراین اولویت بندی انتخاب ها در فرم انتخاب رشته می‌تواند صرفا به علاقه مندی شما بستگی داشته باشد و در این حالت خاص با هرگونه چینش و اولویت بندی شانس قبولی خود را از دست نمی دهید. البته در این حالت سامانه “انتخاب‌یار”، یک اولویت بندی براساس میزان استقبال دانشجویان (رتبه های بالا تا آخرین ها) از دانشگاهها و ترتیب بندی ویژه امکانات و توانمندی‌های این مراکز تحصیلی و آنچه که عرف انتخاب رشته کنندگان است ارائه می دهد.

• اگر تعداد کدرشته/ دانشگاههای آزمون شما بیش از ۱۰۰ عدد می باشد، انتخاب ۱۰۰ عدد از این تعداد متناسب با رتبه خود می تواند در گزینش نهایی شما بسیار موثر باشد و در این حالت با انتخاب اشتباه شانس قبولی خود را از دست می‌دهید.

با توجه به رتبه ای که گرفته ام احتمال قبولی من چقدر است؟

احتمال قبولی هر داوطلب مجاز به انتخاب رشته بسیار بستگی به نفرات رتبه های قبلی خود دارد. اگر یک به یک رتبه های قبل از شما انتخاب رشته کنند، آنها در اولویت قبولی قرار دارند.

به عبارت دیگر هرچقدر نفرات قبل از شما از انتخاب رشته منصرف شوند و یا اشتباه انتخاب رشته کنند و یا بعضی از موقعیت ها را نادیده بگیرند این فرصت برای شما باقی می ماند.

چه کسانی نیاز به انتخاب رشته حضوری ندارند؟

بر اساس شرایط انتخاب رشته امسال، شما مجاز به انتخاب ۱۰۰ موقعیت رشته/شهر می باشید. با مراجعه به دفترچه شماره ی ۲ (دفترچه انتخاب رشته)، ابتدا بررسی کنید که چند موقعیت رشته/شهر برای رشته شما در کل وجود دارد؟ اگر تعداد آن کمتر از ۱۰۰ عدد بود، کافیست که ترتیب اعتباری/علمی آنها را داشته باشید. استخراج این ترتیب بندی از سایت وجود دارد و نیازی به انتخاب رشته حضوری نمی باشد. زیرا که از نفر اول رشته ی شما تا نفر آخر در تعداد محدودی رشته/شهر مجاز به انتخاب رشته هستند.

با توجه به رتبه ای که گرفته ام چگونه انتخاب رشته کنم؟

ابتدا بازه ی مناسب (حداقل احتمال قبولی تا حداکثر احتمال قبولی) را انتخاب کنید.

– با توجه به بهترین رتبه های گرایش های خود و بر اساس علاقه مندی و اعتبار دانشگاه ها، رشته ها را مرتب کنید.

سایت انتخاب رشته چه کمکی می کند؟

در پاسخ به این سؤال به دو گروه توجه کنید:

گروه اول: داوطلبانی که با توجه به دفترچه ی شماره ۲، تعداد رشته/شهرهای تا ۱۰۰ عدد دارند.

سایت تمامی انتخابهای ممکن را با یک چینش منطقی و از کمترین احتمال قبولی تا بیشترین احتمال قبولی در اختیار داوطلب قرار می دهد.

گروه دوم: داوطلبانی که با توجه به دفترچه ی شماره ی ۲ تعداد رشته/شهرهای بیش از ۱۰۰ عدد دارند.

سایت ابتدا با توجه به کارنامه ی شما بازه ی مناسب (حداقل احتمال قبولی در اولویت اول و حداکثر احتمال قبولی در اولویت صدم) را ارائه می دهد. سپس همزمان با

یک چینش منطقی در شهر دانشگاه گزارش دهی می کند.

چگونه از سایت انتخاب رشته استفاده کنم؟

۱٫ هنگام استفاده از سایت کارنامه ی خود را همراه داشته باشید.

۲٫ ابتدا کلمه ی کاربری و رمز عبور شخصی برای خود تعریف کنید.

۳٫ پس از تایید کلمه ی کاربری در رمز عبور شما توسط سایت وارد سیستم شده و مشخصات لازم را از کارنامه وارد سیستم شده و مشخصات لازم را از کارنامه وارد سایت کنید.

۴٫ پس از وارد کردن مشخصات، گزارش و نتیجه را در همان زمان می توانید روی صفحه ی نمایش خود داشته باشید.

خطاها در انتخاب رشته کدام است؟

– داوطلبی که با رتبه ی واقعی خود انتخاب رشته نکرده باشد.

– داوطلبی که بدبینانه انتخاب رشته کرده باشد.
– داوطلبی که بدون توجه به رتبه خود، انتخاب رشته ی خیلی خوشبینانه (رویایی) انتخاب رشته کرده باشد.
– داوطلبی که از گرایش های با کمترین احتمال قبولی انتخاب رشته کرده باشد.

شما می توانید ۱۰ انتخاب اول خود را رویایی و ۱۰ انتخاب آخر خود را بدبینانه استخراج کرده و به گزینه های خود بیافزایید.

مطالب بالا براساس سوالات متداول انتخاب رشته ارشد تنظیم شده است امید است با مطالعه دقیق جواب بسیاری از سوالات خود را بدست آورده باشید.

به هرحال همانطور که دانشجویان رشته های مهندسی در دروس خود خوانده اند فرایند تصمیم گیری و انتخاب اگر براساس اصول علمی و سیستماتیک اجرا شود و پیش برود طبیعتا نتایج قابل قبول و مطلوبی به ارمغان خواهد آورد.

امیدواریم با مطالعه این چند سطر و توجه دادن شما به لحاظ کردن این نکات حین انتخاب رشته کارشناسی ارشد دانشگاه موفقیت تک تک عزیزان را شاهد باشیم.

منبع : سایت میگنا