دانشگاه بیلکنت:

معرفی دانشگاه بیلکنت کشور ترکیه

معرفی دانشگاه بیلکنت کشور ترکیه:Bilkent، واقع در شهر آنکارا پایتخت کشور ترکیه، یک کلان شهر پر جنب و جوش ۴٫۵ میلیون نفری، مرکز فعالیت های علمی، اجتماعی و فرهنگی است. این شهر با ترکیبی عالی از معماری عثمانی، آسمان خراش های مدرن، مساجد گنبدی شکل نه تنها پایتختت ترکیه بلکه گوهری پنهان در قلب
آن است.

دانشگاه بیلکنت کشور ترکیه

آنکارا به دلیل ارتفاع از سطح دریا و موقعیت جغرافیایی خود تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و برفی دارد. این شهر دارای چندین مکان دیدنی و تاریخی است و اکثرا نزدیک منطقه توریستی اولوس واقع شده اند. قلعه آنکارا، موزه رحمی کچ، موزه تمدن های آناتولی، مسجد حاجی بایرام، معبد آگوستوس و حمام های رومی تنها گوشه ای از مکان های تاریخی این منطقه هستند. آنکارا همچنین دانشگاه های بزرگی در خود دارد و به همین دلیل آنکارا جمعیت زیادی از دانشجویان و کارمندان دولتی را شامل میشود.

از این میان دانشگاه bilkent در سطح بین المللی به عنوان نهاد برتر آموزش عالی در ترکیه شناخته شده و رتبه بندی شده است که در سال ۱۹۸۴ پایه گذاری گردیده است. Bilkent به دلیل داشتن اساتید برتر و امکانات پیشرفته در سراسر دانشگاه، دانشجویان نمونه را از سراسر دنیا به خود جذب کرده است. رتبه دانشگاه در رنکینگ QS 420-430 و در ترکیه رتبه ۱ را داراست.

دانشگاه بیلکنت کشور ترکیه

این دانشگاه دارای ۹ دانشکده و میزبان ۱۳۰۰۰ دانشجو در ۳۲ رشته در دوره کارشناسی و ۵۸ رشته در مقطع تحصیلات تکمیلی است. بیش از ۴۰٪ از دانشجویان دانشگاه بیلکنت از انواع بورس تحصیلی این دانشگاه برخوردار می شوند. دانشگاه بیلکنت افتخار دارد که محیطی برای یادگیری و رشد فکری شامل علوم، فن آوری و علوم انسانی فراهم کند و قطعا در بین بهترین دانشگاه های جهان قرار خواهد گرفت. در حال حاضر در این دانشگاه حدود ۸۰۰ دانشجوی خارجی در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در حال تحصیلند.

معرفی دانشگاه بیلکنت کشور ترکیه

دانشگاه بیلکنت در ۱۲ کیلومتری آنکارا واقع شده است و میتوان با استفاده از خدمات اتوبوس و به صورت رایگان به مرکز شهر رفت و آمد کرد. پردیس بیلکنت متشکل از سه مرکز اصلی، میانه و شرقی است و حدود ۵۰۰۰ هکتار مساحت دارد.
دو مرکز بهداشتی مجهز به آزمایشگاه و مرکز رادیولوژی در این دانشگاه وجود دارد که پزشکان و پرستاران آن آماده ی مراقبتهای ویژه از اساتید و دانشجویان به صورت ۲۴ ساعته هستند. همچنین چندین پزشک متخصص از جمله دندانپزشک، متخصص پوست، چشم پزشک، ارتوپد و روانپزشک جهت ویزیت افراد و مشاوره در این مجموعه حضور دارند. دانشجویان همچنین میتوانند از چندین طرح بیمه با تعرفه های پایین استفاده نمایند.

امکانات دانشگاه بیلکنت برای داوطلبان

معرفی دانشگاه بیلکنت کشور ترکیه

از امکانات ورزشی دانشگاه بیلکنت می توان از سه ورزشگاه، یک استخر شنا نیمه المپیک، سه زمین تنیس، چندین زمین فوتبال و سوارکاری و …. نام برد.
از دیگر امکانات دانشگاه نیز می توان به مرکز خرید، کافی شاپها، بانکها و باشگاههای دانشجویی که به سازماندهی کنسرت ها، همایش ها، هنرهای نمایشی و تورهای خارج از ترکیه می پردازند، اشاره نمود.
رشته های تحصیلی موجو در دانشگاه بیلکنت:
ژنتیک و بیولوژی مولکولی، مهندسی کامپیوتر، حقوق، اقتصاد، مدیریت کسب و کار، هنر، موسیقی، روابط بین الملل، برنامه ریزی و طراحی شهری، زبان انگلیسی، روانشناسی و ….
هزینه تحصیل در دانشگاه بیلکنت:
هزینه در تمام مقاطع تحصیلی سالیانه ۱۴۵۰۰ دلار می باشد.

هزینه زندگی:

۱) هزینه خوابگاه:
۱-۱) اتاق چهار نفره به ازای هر نفر در هر ترم ۱۹۰۰ لیر (TL)
۱-۲) اتاق سه نفره به ازای هر نفر در هر ترم ۳۰۰۰ لیر (TL)
۱-۳) اتاق دو نفره به ازای هر نفر در هر ترم ۳۰۰۰ تا ۸۰۰۰ لیر (TL)
۱-۴) اتاق یک نفره در هر ترم ۷۱۰۰ تا ۱۱۵۰۰ لیر (TL)
۲) هزینه مسکن: اجاره آپارتمان با یک تا ۳ اتاق خواب ماهیانه بین ۴۰۰ تا ۲۵۰۰ (TL)

هزینه غذا:

۱-۳) هزینه سه وعده غذا در رستوران سطح متوسط برای دو نفر بین ۵۵ تا ۱۰۰ (TL)
۲-۳) خرید از سوپر مارکت (شامل خواربار، لبنیات، میوه، سبزیجات و …): ۱۴۵ تا ۲۵۰ (TL)
۴) باشگاه ورزشی: ماهیانه بین ۷۵ تا ۱۶۰ (TL)
۵) لباس (شلوار، پیراهن، کفش): ۳۳۰ تا ۶۷۰ (TL)
۶) هزینه برق، وسیله ی گرمایشی، آب: ماهیانه ۱۸۳ تا ۴۵۰ (TL)
۷) پرداخت تعرفه یک دقیقه مکالمه داخلی: ۰٫۴۵ تا ۰٫۷۵ (TL)
۸) اینترنت : ۶۰ مگا پیکسل داده نامحدود / ADSL: 50 تا ۱۰۰ (TL)
۹) هزینه حمل و نقل:
۹-۱) بلیط یک طرفه (حمل و نقل داخلی): ۲٫۵۰ تا ۲٫۷۵ (TL)
۹-۲) بلیط تردد ماهانه: ۸۰ تا ۲۰۰ (TL)
۹-۳) تاکسی (۱ کیلومتر): ۳ (TL)
۹-۴) تاکسی از مبدا (تعرفه معمولی): ۳٫۱۰ تا ۴ (TL)
۹-۵) بنزین: لیتری ۵ تا ۵٫۵ (TL)
۱۰) بلیط سینما: ۱۵ تا ۲۰ (TL)
۱۱) مجموع هزینه زندگی در آنکارا: ۷۱۰۰ (TL)
آدرس وب سایت دانشگاه: www.bilkent.edu.tr

 

تاریخ ثبت نام بورسیه ۲۰۱۸ ترکیه برای داوطلبان ایرانی اعلام شد