روش های موثر در مطالعه

عوامل فراگیری آسان

فوت کوزه گری وجود دارد که درس خواندن را راحت تر میکنید ما در این مطلب میخواهیم درباره این ترفند صحبت کنیم ، روزها میگذرد و به فصل امتحانات نزدیک میشویم اگر تا امروز هم به فکر درس خواندن نبوده اید الان دیگر وقتش رسیده است، پس این مطلب را از دست ندهید.

اول باید بررسی شود که شما جزوه کدام دسته هستید، آدمها برای درس خواندن و علاقه مند شدن به یادگیری به سه دسته تقسیم می شوند ، بصری ، سمعی، لمسی

فهمیدن این مسئله سخت نیست ، البته باید بگوییم که ۸۰ درصد آدمهایی که میشناسید از دسته آدمهای بصری هستند، یعنی زمانی یک مورد روی آنها تاثیر میگذارد که آن را ببینند، این تیپ از ۀدمها تا چیزی را نبینند درک و باورش برایشان سخت خواهد بود.

دسته بعدی آدمهایی هستند که با شنیدن میتوانند ارتباط برقرار کنند ، این آدمها سمعی هستند شنید اثر موثرتری روی آنها دارد .این دسته از دانش آموزان باید درس را بشنوند و بلند بلند تکرار کنند که با تکرار خودشان هم یک بار دیگیر مطلب را بشنوند. دانش آموزان لمسی دانش آموزانی هستند که باید بنویسند ، این دسته همان هایی هستند که نکته برداری میکنند و جزوه می نویسند. ولی مسئله اصلی این است که بیشتر آدمها تمامی این سه حس را در وجود خود دارند و فقط گاهی یکی از این حس ها درآنها قوی تر است. شما باید متوجه شوید که کدام حس در وجود شما قوی تر است و آن را تقویت کنید و از طریق آن یادگیری را شروع کنید.

مطالعه موثر در یادگیری

اگر متوجه حس درونی خود شده اید نوبت به آن رسیده که مکان مناسب درس خواندن مخصوص خودتان را هم پیدا کنید ، شاید به نظرتان عجیب باشد اما دانش آموزانی هستند که جلوی تلویزیون درس را در حین تماشای فیلم هم متوجه میشوند و عده ای هستند که باید در یک محیط خلوت و ساکت درس بخوانند. عده ای پشت میز نشین هستند و عده ی دیگری حتما باید دراز بکشند تا درس را متوجه شوند ، طبق مدل خودتان رفتار کنید از قانون های حسی بدنتان پیروی کنید و سیع در عوض کردن آنها نداشته باشید.

نوبت به بررسی زمان مناسب درس خواندن رسیده است ، بهترین زمان یادگیری بدن خود را بشناسید ، در انتخاب زمان موثر هم دانش آموزها و تمامی آدمها با هم متفاوت هستند ، بعضی ها درس را صبح زود متوجه میشوند و عده ی دیگری باسد در سکوت نیمه شب درس بخوانندن انتخابش با شماست اما بادی ایرن نکته را هم در نظر بگیرید که مغز انسان صبح ها فعالتر و قدرت یادگیری بیشتری دارد.

 

 

تمام فوت کوزه گری یادگیری درس و مطالعه موثر در شناخت بدن خودتان و احساسات خودتان است ، خودتان را بهتر و بیشتر بشناسید و نکته آخر اینکه اگر به مشاوره تحصیلی و به مشاوره انگیزشی احتیاج دارید مشاورین مجرب ما در موسسه خوارزمی میتوانند به شما کمک کند ، با مشاورین ما در تماس باشید.