ایجاد انگیزه درس خواندن

روش های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

توانایی ایجاد انگیزه برای درس خواندن، تاثیر مثبتی بر سطح درس خواندن دانش آموزان و دانشجویان و نمره هایشان دارد. یک دانش آموز یا دانشجوی با انگیزه راحت تر میتواند کارهایی را برای دستیابی به موفقیت انجام دهد.

انگیزه درست به دانش آموز و دانشجو اجازه می دهد که با تمرکز بیشتری درس بخواند. زمانیکه شما انگیزه کمی برای درس خواندن دارید یا درس خواندن را به تعویق می اندازید، باید در خودتان انگیزه ی درس خواندن ایجاد کنید. نکات زیر به شما کمک می کند که با انگیزه درس بخوانید و درس خواندن را به تعویق نیندازید:

  1. قدرت انگیزشی حاصل از داشتن هدف

یک روش انگیزشی قدرتمند برای دانش آموزان و دانشجویان داشتن هدف است. می توان از هدف های کوتاه مدت نیز استفاده کرد (مانند هدف گذاری برای امتحان).می توان هدف های بلند مدت تعیین کرد (مانند آنچه که می خواهید در طول تحصیل در دانشگاه بدست آورید) .تعیین اهداف و مقاصد یکی از بهترین منابع ایجاد انگیزه است که باعث می شود شما متمرکز باقی بمانید و شما را قادر می سازد برای رسیدن به هدفتان هر آنچه را که لازم است انجام دهید. به علاوه، تعیین هوشمندانه اهداف، مشوق شما برای رسیدن به جایگاه های بالاتر و رسیدن به پتانسیل واقعی شماست. یکی از جنبه های مثبت تاثیر یک هدف عالی، افزایش پشتکار شما است.

  1. به خود جایزه دهید.

زمانیکه به یک هدف دست پیدا می کنید برای خود جایزه بگیرید. تاثیر مثبتی که این کار میگذارد، شگفت  انگیز است. اگر احساس می کنید لازم است که برای درس خواندن انگیزه پیدا کنید، برای خودتان هدف و جایزه ای مناسب برای زمانیکه به هدف رسیدید تعیین کنید. به همین راحتی، با اثربخشی بالا می توانید انگیزه خود را بالا ببرید. با جایزه دادن به خودتان، زمانیکه به یک هدف دست می یابید، مغز شما احساسات مثبت استنباط می کند و میفهمد که نتایج تلاش، یک جایزه است.

  1. بعد از انجام ۲ مرحله ی قبل ، می توانید شروع به درس خواندن کنید.

مطمئنا زمانیکه که شما انگیزه کافی برای شروع درس خواندن ندارید، کارهای جالب دیگری که لذت بخش تر از درس خواندن هستند، وجود دارد. بعضی مواقع شما ترجیح می دهید تلویزیون تماشا کنید، به موسیقی گوش دهید یا زمان خود را با دوستانتان بگذرانید. یک روش ساده برای غلبه بر این معضل ادامه دادن به درس خواندن است. درس بخوانید، هیچ چیزی اهمیت ندارد. مهم نیست که احساس خستگی می کنید و یا درسی که می خوانید برایتان جذابیت ندارد، خودتان را مجبور به درس خواندن کنید. شما باید خودتان را مجبور به درس خواندن کنید، ارزشش را دارد. چرا به شما پیشنهاد دادیم که در حالیکه انگیزه کافی برای درس خواندن ندارید به درس خواندن ادامه دهید ؟دلیل مشخص است، مجبور کردن خودتان باعث میشود ذهنتان را از درگیری با همه افکار منفی درباره تنبلی و کمبود انگیزه صحیح برهانید. در واقع، به جای اینکه زمان مهم خود را برای نگران شدن از بی ذوقی و تنبلی از دست بدهید، درس بخوانید.

توجه کنید در شرایط اقدام به درس خواندن، بعد از تنها چند دقیقه زمان به سرعت خواهد گذشت و شما به درس خواندن عادت خواهید کرد. زمانی که شما به درس خواندن عادت کردید، بعد از مدت زمانی از ادامه آن، این امر برای شما عادی خواهد شد.

  1. یک گام در هر مرحله

یکی از دلایل اصلی که دانش آموزان و دانشجویان برای درس خواندن مشتاق نیستند، این است که برای مدت طولانی و ممتد درس می خوانند، در نتیجه باعث نفهمیدن دروسی که پیش نیاز و پس نیاز هم هستند، می شود . این کار، یک روش وقت گیر درس خواندن است. گزینه جایگزین مداوم درس خواندن،مداومت روزانه خواندن دروس دانشگاهی و مدرسه ای است. این به این معنی نیست که روزی یک ساعت درس بخوانید، به این معنی است که در هر مرحله یک گام  برای درس خواندن در نظر بگیرید که به شما کمک می کند مفاهیم مرتبط به هم را متوجه شوید و با اهداف مشخص شده ی خود پیش روید. اگر سازماندهی مطالبی که باید در آن روز یاد بگیرید ۱۰ دقیقه در روز از شما زمان ببرد، خوب است. در نتیجه شما می توانید از انباشتگی درس خودداری کنید.

در شروع ترم، می توانید اهداف مشخصی راکه می خواهید انجام دهید(همانطور که در بخش ۱توضیح داده شد بنویسید). هر زمان که احساس کم و بدون انگیزه درس خواندن داشتید، به خودتان با اهداف بزرگتری مانند اینکه اصلا چرا درس می خوانید، قوت قلب دهید.

  1.  موسیقی – راهی آسانتر برای ایجاد انگیزه وجود ندارد.

موسیقی یه روش شگفت انگیز برای تحریک انگیزه است که احساسات مثبت را بروز می دهد. موسیقی اگر به صورت آگاهانه انتخاب شود، شما را برای درس خواندن با انگیزه می کند.و باعث روحیه ی خوش بینی می شود.در واقع این احساس را در شما ایجاد می کند که قادر هستید هر کاری را انجام دهید.  آهنگی را انتخاب کنید که در شما ایجاد انگیزه و شادی کند و باعث خندیدن شما شود.

  1.  چقدر می خواهید به موفقیت برسید؟

اگر شما چیزی را واقعا و با تمام وجود بخواهید چیزی اتفاق بیفتد، انگیزه شما بالا است. آیا شما واقعا می خواهید در تحصیل خود موفق شوید؟ اگر پاسخ نه هست، چرا نه ؟ مجدد به سوال رجوع کنید و ببینید چگونه می توانید کاری انجام دهید، باعث شود در مدرسه و دانشگاه موفق شوید. روی اهداف اصلی تان تمرکز کنید. مانند وارد شدن به دانشگاه های برتر و یا استخدام  در جایی که همیشه آرزویش را داشته اید.

  1.  نگرش مثبت درباره تحصیل

نگرش و طزر برزخورد شما درباره دانشگاه و مدرسه میتواند تاثیر زیادی بر انگیزه شما داشته باشد. داشتن نگرشی مانند “دانشگاه جایی است که هر روز احساس نگرانی خواهم کرد و از لحاظ روحی توسط اساتیدم اذیت خواهم شد.” در شما انگیزه ایجاد نمی کند.اگر شما نگرش مثبتی به تحصیل داشته باشید ، (مثلا دانشگاه را فرصتی برای بدست آوردن دانش و آمادگی برای شغل دلخواهتان ببینید) در خود ایجاد انگیزه خواهید کرد. وجود نگرش مثبت به تحصیلتان، هم کلاسی هایتان و معلم و اساتیدتان به شما در ادامه دادن به تحصیل تا مقاطع بالا کمک خواهد کرد.

  1. احساس منفی انگیزه شما را می کشد!

شما ممکن است در طول مدت تحصیل خود با احساسات منفی مانند عصبانیت، نگرانی و ناامیدی رو به رو شوید. این احساسات انگیزه شما را کاهش می دهد. پیشنهاد ما به شما این است که زمان ارزشمند خود را برای احساسات منفی درمورد اساتید، هم کلاسی ها و موقعیت خود از دست ندهید.

  1. علاقه داشتن به موضوع مورد تحصیل

یکی دیگر از عوامل انگیزشی موثرکه به شما کمک می کند، برای درس خواندن انگیزه پیدا کنید علاقه شما به موضوع مورد تحصیلتان است. ایجاد یک علاقه درست به آنچه که در حال تحصیل آن هستید، به شما کمک می کند، خیلی با انگیزه شوید.

  1. حواس پرتی و به تعویق انداختن را از بین ببرید.

هرگونه حواس پرتی و به تعویق انداختن می تواند تاثیرات منفی بر توانایی شما برای با انگیزه درس خواندن باشد. بنابراین مکانی را برای درس خواندن مهیا کنید که توسط هیچ عاملی حواستان پرت نشود. هرگونه عاملی مانند (تلویزیون، رادیو، موبایل و …) که باعث حواس پرتی شما می شود را از دسترس خود خارج کنید.

منبع با اندکی تلخیص: http://www.planetofsuccess.com