انجام تکالیف

در این مقاله ۷ روش برای تشویق فرزندانتان برای انجام تکالیفشان وجود دارد.

شاید به نظر شما بیاید که برای فرزندانتان همه چیز به غیر از درس مهم است. بازی های آنلاین، وقت گذاشتن برای دوستان، تماشای تلویزیون، ورزش کردن و بازی کردن و … مواردی هستند که فرزندانتان به جای انجام تکالیف به آن ها می پردازند. ۷ روش برای اینکه بدون مرتب گوشزد کردن و درگیری با فرزندانتان، آنها را وادار به انجام تکالیف درسیشان کنید:

  1. برای او روشن کنید که تکالیف خودش است نه تکالیف شما.

 بسیاری از والدین بیشتر از فرزندانشان به تکالیف اهمیت می دهند تا خود فرزندشان ؛ این باعث می شود که مسئولیت انجام تکالیف از فرزندان به والدین انتقال یابد. به آنها کمک کنید تا متوجه شوند تکالیفشان مسئولیت خودشان است. به آنها در انجام تکالیفشان کمک کنید و حتی آنها را راهنمایی کنید ولی هرگز تکالیفشان را برایشان انجام ندهید.

  1. آنها را برای انجام تکالیف مجبور نکنید.

 ممکن است بگویید “اگر فرزندم را به انجام تکالیف مجبور نکنم او اصلا انجام نمی دهد.” با ترساندن و تهدید کردن، ممکن است رابطه ی بین فرزند- والدین خراب شود. اگر شما قوانین را بدون بهتر کردن ارتباط با فرزندتان اعمال کنید، دیر یا زود فرزندانتان ضد شما می شوند.

  1. درمورد نتایج انجام تکالیف با آنها گفتگو کنید.

 این کار را در آغاز هر ترم انجام دهید. به جای تحمیل کردن انتظارات خودتان، گفتگویی آرام با فرزندانتان داشته باشید. این باعث انتقال حس مسئولیت برای انجام تکالیف و تحصیل بهتر آنها می شود. موارد کلیدی که باید با آن ها مطرح کنید:

-زمانی که آنها باید تکالیفشان را انجام دهند.

 برای مثال ۲ ساعت بعد از آمدن آنها از مدرسه و ۳۰ دقیقه استراحت.

-امتیازاتی که به آنها داده می شوند.

امتیازات بعد از اتمام تکالیفشان به آنها داده شود. مثلا بعد از انجام تکالیف اجازه تماشای تلویزیون دارند.

-نتیجه شکستن توافق ها را به آنها گوشزد کنید.

– زمان هایی که نباید تکالیف را در آن زمان ها انجام داد را به آنها گوشزد کنید.مثلا در روز تعطیل بعد از ظهر زمان انجام تکالیف نیست. سعی کنید در طول بحث آرام باشید.

به فرزندانتان یادآوری کنید که شما در تیم آنها هستید. و فکر جنگ با آنها را ندارید. با اتخاذ این رویکرد، فرزندانتان بالغانه تر از آنچه فکرش را می کنید رفتار خواهند کرد. بعد از رسیدن به توافق با آنها ، همه موارد را بنویسید. “قرار داد” را بر روی در یخچال یا محل دیگری که در دید باشد قرار دهید که هرکسی آن را ببیند.

  1. آنها را خرد نکنید.

شاید شما فکر کنید که فرزند شما باید تکالیفش را فقط تحت نظارت شما انجام دهد، اما این امکان را برای آنها بگذارید که مسئولیت کامل تکالیفشان به عهده خودشان باشد.

بعلاوه موارد زیر می توانند مفید باشند:

  • از معلم فرزندتان بخواهید این امکان را برای شما فراهم کند که برای پیگیری وضعیت تحصیلی فرزندانتان حتی برای ۵ دقیقه در ماه به شما وقت دهند. اگر معلم قبول کرد، این امر را به فرزندانتان اطلاع دهید.
  • در مورد اینکه با توجه به بازخورد گرفته شده از معلم ممکن است بعضی امتیازات از او سلب شود با او گفتگو کنید. برای مثال، اگر ۱ یا ۲ معلم به شما بگویند که فرزندتان تکالیفش را خوب و یا به موقع انجام نداده ، امتیازات خاصی را از دست می دهد. این امتیازات زمانی بر می گردد که بازخورد معلمان بهبود یابد. به این ترتیب، نیاز نیست فرزندتان را خرد کنید. از قبل آگاه کردن فرزندتان از عواقب درست انجام ندادن تکالیف باعث می شود فرزندتان مسئولیت پذیرتر شود.
  1. برای آنها یک مکان بدون عوامل حواس پرتی برای انجام تکالیف و درس خواندن تهیه کنید.

این مکان را در جایی دور از تلویزیون و عوامل دیگر که باعث حواس پرتی می شوند قرار دهید. در نتیجه فرزند شما در حین انجام دادن تکالیفش حواسش پرت نمی شود. برای فرزندانتان وسایلی و تجهیزاتی مانند میز، نور کافی، لوازم التحریر، صندلی مناسب و راحت که برای انجام تکالیف نیاز دارند تهیه کنید. این کار باعث تمرکز بیشتر فرزندانتان می شود.

  1. از رفتار خوب آنها قدردانی کنید.

یک قانون وجود دارد که قابل اعمال به همه ی فرزندان است، اگر شما از رفتار خوب فرزندانتان قدردانی کنید، آنها اغلب از خود رفتار خوب نشان می دهند. اما اگر آنها را به خاطر رفتار بدشان نکوهش کنید، آنها رفتار بد بیشتری را از خودشان نشان خواهند داد. از عیب جویی کردن خودداری کنید و سعی کنید رفتارهای خوب فرزندانتان را تشخیص دهید. برای مثال، اگر فرزند شما ۳۰ دقیقه متوالی تکالیفش را انجام می دهد  می توانید به او بگویید “این خیلی خوبه که ۳۰ دقیقه پشت سرهم بر روی تکالیفت تمرکز کرده ای”. نباید بیش از حد از آنها تمجید کنید، فقط زمانی از آنها قدردانی کنید که رفتار خوبی از آنها دیده اید.

  1. شما هم تکالیفتان را در زمانی که فرزندتان انجام می دهد، انجام دهید.

به فرزندتان نشان دهید که خود شما هم برای انجام تکالیفتان سخت کوش هستید. زمانیکه فرزندتان تکالیفش را انجام می دهد می توانید قبوض را بررسی کنید و آنها را پرداخت کنید، برنامه مالی برای خانواده بریزید، کتاب بخوانید، در یک کلاس آنلاین شرکت کنید و یا مهارت جدیدی یاد بگیرید.

منبع (با اندکی تلخیص): http://www.daniel-wong.com