آزمون آنلاین

امتحانات و آزمون ها نقش مهم و فواید بسیاری برای یادگیرنده و مدرس در آموزش الکترونیکی دارند. در این تحقیق نقش آزمون آنلاین در آموزش الکترونیکی مورد بررسی قرار گرفته است.

 درابتدا اجازه دهید نگاهی بیندازیم به اینکه چگونه آزمون آنلاین باعث تاثیر مثبت بر کار مدرسان میشود:

  • کار کمتری انجام میشود

مدرسه را به یاد آورید. زمانیکه امتحان ۱ ساعت طول میکشید مدرس غالبا مجبور بود تا دیر وقت بیدار بماند تا نمره بدهد و جزئیات بازخورد و ارزیابی اش از هر دانش آموز را بنویسد. در مورد سوالات تالیفی، سیستم های آموزش الکترونیکی، به ابزار کاوش کلمات کلیدی مجهز شده اند که بر اساس موارد گفته شده در متن، نمره می دهد. این یک سیستم بدون خطا نیست ولی زمانیکه تعداد موارد مورد بررسی زیاد باشد، به صرفه جویی در زمان کمک میکند.

  • تست منحصر بفرد

امتحان و آزمون می تواند در یک سیستم مدیریت آموزش (LMS) با تصادفی کردن سوالات و پاسخ ها بصورت منحصربفرد ساخته شود. این کار مخصوصا زمانی مفید است که یادگیرنده مجبور است یک امتحان را که کارایی پایینی در آن داشته است، مجدد انجام دهد. همچنین این ویژگی می تواند برای تولید متنوع تر آزمون با استفاده از مخزنی از سوالات به جای بازیابی سوالات تکراری مورد استفاده قرار بگیرد.

  • نمره دادن و ارزیابی سریع

نمره دادن و ارزیابی یکی از وقت گیرترین کارها برای مدرسان است. در جایی که مدرس توانایی اظهارنظر در مورد نقاط قوت و ضعف دانش آموز را دارد بازخورد و ارزیابی باید خوب باشد. یک سیستم مدیریت آموزش (LMS) به مدرس اجازه میدهد یک بازخورد پویا بر اساس پاسخ هایی که دانش آموز به سوالات مشخصی میدهند داشته باشد.

  • سهولت در ارزیابی عمیق نمرات

امتحانات باید جمع آوری شده، نمره داده شده و ارزیابی شوند. همچنین ارزیابی ها باید برای هر دانش آموز به صورت جداگانه نوشته شده و ثبت شودو هر یک از دانش آموزان باید با توجه به ارزیابی مربوط به خودشان، حوزه مشخصی را ارتقاء دهند. سیستم مدیریت آموزش (LMS) از طریق یک ابزار گزارش دهی بررسی اجمالی از نمره های امتحانی، پیشروی و سطح پیشرفت در درس را با استفاده از نمودارهای گرافیکی برای تحلیل و درک مدرسان ارائه می دهد. به این ترتیب، مدرس توانایی درک و تحلیل اینکه کدام دانش آموز نمره بیشتری داشته است، کدامیک نمره کمتری داشته است را دارد. همچنین امکان تعیین میزان سختی سوالات وجود دارد. گزارش دهی یک ابزار مفید است که به مدرس اجازه می دهد که روش ها و عکس العمل های کاربران در برابر این روش های تدریس را مشاهده نماید و برنامه آموزشی را بر اساس آن ها بهبود دهد.

  • محیط آن کاربرد پسند است.

استفاده از آن استفاده از موادی مثل کاغذ را کاهش می دهد، مخصوصا زمانیکه کلاس آنلاین بزرگ است و روز به روز بزرگتر می شود.

حالا اجازه بدهید ببینیم که چگونه امتحانات و آزمون های آنلاین تجربیات یادگیرنده را بهبود می دهد:

  • ابزار خود ارزیابی

امتحان و آزمون آنلاین باعث می شود یادگیرنده نتایج خود را سریع تر مشاهده کند. این برای یادگیرنده خوب است، زیرا به او اجازه می دهد که فورا مشاهده کند که چه اشتباهی کرده است، باید بر روی چه چیزی تمرکز کند، همچنین برای آزمون مجدد چگونه پیشرفت کند.

  • یادگیرنده، درگیر می شود.

زمانیکه یادگیرنده بداند فعالیت هایش بوسیله ی یک امتحان و یا یک ارزیابی مفید و مواردی از این قبیل سنجیده می شود، همواره انگیزه ای برای مصمم تر درس خواندن خواهد داشت. این یک ضرب العجل برای یادگیری مواد درسی که باید یاد گرفته شوند ایجاد می کند و دانش آموز سختکوش میدانند که باید در زمان های تعیین شده عمل کند.

  • ملاحظات بیشتر

استفاده از شکل های مختلف آزمون مانند آزمون هایی که چند گزینه درست دارند، پاسخ های درست و غلط، و یا سولات تالیفی، می تواند پیشرفت دانش آموز را با اشکال آموزشی مختلف ارزیابی کند. استفاده از انواع مختلف مواد آموزشی و آزمون ها برای حضور هرفرد در کلاس های آنلاین ایده ی خوبی است.

نکته مهم در آزمون آنلاین تواناییهایی است که یاد گیرنده برای جستجوی پاسخ در وب دارد و ایجاد آزمون باید بادر نظر گرفتن این موضوع باشد. اگر مطلبی سخت باشد این احتمال وجود دارد که دانش آموز مطلب را بصورت آنلاین جستجو کند. اگر آزمون خیلی راحت باشد ممکن است دانش آموز بدون یاد گرفتن بیشتر، از آن بگذرد. آزمون ها باید به گونه ای پیاده سازی شوند،که دانش آموزان را تشویق به فکر درمورد موارد تدریس شده به جای جستجوی پاسخ در جاهای دیگر بکنند.

منبع(با اندکی تلخیص):           http://www.talentlms.com