فیزیک کنکور

ورود به کلاس آنلاین

زبان انگلیسی کنکور

ورود به کلاس آنلاین

ریاضی کنکور

ورود به کلاس آنلاین

ادبیات کنکور

ورود به کلاس آنلاین

زیست شناسی کنکور

ورود به کلاس آنلاین

ریاضیات گسسته کنکور

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال فیزیک

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال زیست

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال ریاضی

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال شیمی

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال ادبیات

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال عربی

ورود به کلاس آنلاین

رفع اشکال دینی

ورود به کلاس آنلاین

 


کارشناسی‌ (لیسانس)

دوره‌ای از آموزش عالی است که پیش‌نیاز ورود به آن، داشتن مدرک دیپلم است. گذراندن دوره‌ی کارشناسی‌، برحسب رشته به دو طریق ناپیوسته و پیوسته امکان‌پذیر است. موسسه آموزشی خوارزمی برای داوطلبین کنکور این مقطع و همچنین برای دانشجویان این مقطع برنامه های آموزشی خاص و گسترده ای را تدارک دیده است.

در جدول زیر با کلیک بر روی هر مجموعه به رشته های آن مجموعه دسترسی خواهید داشت. دپارتمانهای تخصصی رشته های مختلف با استفاده از اساتید مجرب امکان استفاده از کلاسها و آزمونهای آنلاین را برای شما فراهم نموده است. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید بر روی رشته مورد نظر کلیک نمایید.

آشنایی با خدمات و محصولات خوارزمی:

 • مشاوره و برنامه ریزی
 • تیم پشتیبانی
 • منابع آموزشی شامل
 • جزوات و کتابهای برتر
 • DVD , CD های آموزشی.
 • کلاس های آموزشی شامل : کلاس تشریح درس، نکته و تست، جمع بندی، بررسی سوالات دام دار
 • آزمون : آزمون جامع، آزمونک
 • کارگاه : همایش، تکنیک تست زنی، اردو
 • خدمات پژوهشی : استاد مشاوره، پایان نامه، مشاور همراه، مقاله و کنفرانس، چاپ کتاب، مدارک زبان ( تولیمو، تافل، آیلتس، EPT، GRE، MSRT )
 • مشاوره و برنامه ریزی

مرکز مشاوره و مطالعات تحصیلی خوارزمی از سیستم Speacial Training Indivisual Goal که به اختصار S.T.I.G نامیده می‌شود بهره گرفته که به بررسی اهداف، وضعیت دانش آموخته و جبران نقاط ضعف و پرورش نقاط قوت می‌پردازد. در این الگو چهار گام اصلی مورد بررسی و اجرا قرار گرفته که شامل موارد زیر می‌باشد.

گام نخست : تشخیص هدف اصلی به تفکیک و بیان ریز موارد.

برای مثال : می‌خواهم دانشگاه ( سراسری )، رشته ( پزشکی )، در شهر ( تهران ) قبول شوم.

گام دوم : بررسی وضعیت فعلی داوطلب

این امر با تکمیل فرم خود ارزیابی و یا نتایج حاصله از شرکت در آزمون تعیین سطح با در نظر گرفتن سطح تسلط دانش آموخته در هر درس میسر میشود.

گام سوم : فاصله یابی و بررسی نمایی با وضعیت فعلی.

در این گام نظر بر این است که بر اساس نتایج خود ارزیابی و تعیین سطح، فاصله یابی مبتنی بر تابع هدف، ارزیابی و بررسی گردد. برای مثال میزان تسلط در یک درس با توجه به تابع هدف انتخابی، ۳۷ % بر آورد شده و میزان تسلط و تعیین سطح ۲۲ % بدست آمده است. بنابر این برنامه ریزی فردی بر اساس ۱۵ % = ۲۲ – ۳۷ رشد خواهد بود.

گام نهایی : تدوین برنامه ریزی و دوره های فردی.

تمامی خدمات ارائه شده به دانش آموخته بر پایه افزایش میزان فاصله ( همان ۱۵ % نمونه ) برنامه ریزی می‌شود که در این بخش خدمات آموزش فردی نام گذاری می‌گردد و برای اولین بار در ایران توسط مرکز مشاوره و مطالعات تحصیلی خوارزمی با مدیریت جناب آقای مهندس پژمان به عنوان طراح و پایه گذار این سیستم آموزشی اجرا می‌گردد.

 • تیم پشتیبانی:

خدماتی که تیم پشتیبانی خوارزمی به داوطلبان ارائه می‌دهد را می‌توان به صورت زیر خلاصه کرد :

 • بررسی مداوم روند مطالعه و کم و زیاد شدن ساعت مطالعه ی دانش آموز
 • ارتباط تلفنی مستمر و دریافت گزارش عملکرد دانش آموز
 • ایجاد ارتباط موثر با اولیاء جهت پیشگیری از بحران ها به دانش آموزان در دوران تحصیلی
 • منابع آموزشی:
 • جزوات و کتابهای برتر

واحد انتشارات موسسه آموزشی خوارزمی با همکاری مولفان بنام کشور و رتبه های ممتاز کنکور سالهای قبل اقدام به تهیه و تولید برترین جزوات و کتابهای آموزشی کشور به صورت انحصاری ویژه داوطلبان خود نموده است. این کتب و جزوات در بازار موجود نمی‌باشد و مختص داوطلبان خوارزمی است.

شایان ذکر است که محتوای کتابهای خوارزمی بر سه محور ۱) تشریح کامل درس ۲) نکته و تست ۳) جمع بندی و خلاصه درس، استوار است.

بر همین اساس مشاورین موسسه پس از بررسی و ارزیابی ویژگی ها و توانمندی های داوطلب اقدام به معرفی منابع مناسب مختص او می‌نمایند.

 • منابع آموزشی
 • DVD و CD های تصویری:

با توجه به مشکلات بعضی افراد از جمله در دسترس نبودن اساتید مجرب برای همه به خصوص در شهرستانها، محدودیت زمانی برای افراد شاغل و… همچنین ویژگی‌های برتر آموزش الکترونیکی از جمله : امکان تکرار دروس، استفاده از مثال های متنوع و جذابیت استفاده از رایانه و… امروزه آموزش الکترونیک در صدر توجه جوامع پیشرفته قرار دارد.

CD های آموزشی مؤسسه خوارزمی به تشریح کامل هر درس در مقاطع مختلف می‌پردازد. شایان ذکر است که آموزش به شیوه الکترونیک و کاملاً تصویری توسط برترین اساتید کشور ارائه می‌گردد. از وی‌ژگی‌های منحصر به فرد DVD های آموزشی خوارزمی می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد

۱-‌  تدریس تمامی DVD ها توسط اساتید مجرب و زبده‌ی دپارتمان خوارزمی

۲- آموزش به روش SS) step by step)

۳- بررسی دام های آموزشی بر اساس نگاه طراح کنکور

۴- پشتیبانی نصب و تعویض DVDها.

۵- برخورداری از یک جلسه کلاس رفع اشکال و مشاوره رایگان.

۶- کلاس های آموزشی

کلاس تشریح درس

با توجه به محوریت مشاوره در سیستم آموزش خوارزمی، انواع کلاس با توجه به سطح علمی و نیازهای آموزشی و میزان پیشرفت هدف‌ داوطلبین به چهار گروه:

۱-‌ کلاس‌های شرح درس ۲- کلاس‌های نکته و تست و ۳- کلاس‌های جمع‌بندی ۴- کلاس بررسی سوالات دام دار تقسیم‌بندی می‌شود.

I)کلاس تشریح درس:

در این تیپ کلاس‌ها علاوه بر تدریس مفاهیم کتاب درسی (از پایه تا پیشرفته)، مسایل مختلف (از ساده به مشکل) توسط اساتید برجسته کشور حل و بررسی می‌شود.

II)کلاس نکته و تست:

در کلاس های نکته و تست، استاد بر اساس مفاهیم آموزش، نکات آزمون‌های سال‌های گذشته، مدل‌های تستی پرکاربرد و مباحث سوال‌خیز و پر تکرار، اقدام به بیان نکات و حل تست به روش هایی مانند حذف گزینه، قلق‌های خاص تستی و شکارچی تست می‌پردازد.

III)کلاس جمع‌بندی:

با هدف تکمیل فرایند یادگیری، به جای دوباره‌خوانی به روش معمول می‌توان از کلاس‌های ویژه جمع‌بندی استفاده نمود که شامل ویژگی‌های زیر می‌باشد:

۱-‌ استفاده از نمودار درختی (درخت حافظه هر درس)

۲- تمرکز روی مباحث سوال‌خیز و پر تکرار

۳-‌ بیان‌نکات دام دار در یک نگاه

مهمترین ویژگی و وجه تمایز موسسه خوارزمی با دیگر موسسات آموزشی در این است که کلیه کلاس‌های آموزشی موسسه (شرح درس، نکته و تست، جمع‌بندی) علاوه بر حضوری به صورت انلاین نیز برگزار می‌گردد تا اگر داوطلبینی بنا به هر دلیلی از جمله کمبود وقت، اشتغال و… نمی‌توانند از خدمات کلاس‌های حضوری استفاده نمایند، از خدمات اموزش آنلاین به صورت غیر حضوری استفاده کنند. شایان ذکر است که اگر داوطلبی نتوانست در زمان تعیین شده در کلاس آنلاین حاضر شود، می‌تواند فایل آن را دانلود کند و در زمان دلخواه آن را مشاهده نماید.

IV ) بررسی سوالات دام دار:

اساس  طرح درس این کلاس در سوالات آزمون‌های آزمایشی مراکز معتبر کشور می‌باشد. در این کلاس‌ها تست‌های دام دار مورد تحلیل و بررسی قرار می‌گیرند. (تست دام دار به تستی گفته می‌شود که طراح گزینه‌های آن را به گونه‌ای تنظیم کرده، که داوطلب را به سمت گزینه غلط منحرف کند)

با توجه به آمارهای رسمی سازمان سنجش بیشترین اشتباه در روز آزمون، تکراری و از بین سوالات غلط و نزده‌ی طول سال تحصیلی می‌باشد. بر همین اساس و با هدف رفع مشکلات درس در هر مبحث و افزایش درصد آزمون، مباحث کالبد شکافی تست‌های دام‌دار کنکور های آزمایشی برگزار می‌گردد.

 • آزمون:

ارزیابی مستمر یکی از فاکتورهای تأثیر گذار در پیشرفت تحصیلی و کنترل روند آموزشی و برقراری ثبات در جایگاه علمی دانش‌آموز است. طبق تعاریف اهل فن، انواع آزمون عبارتند از:

 • آزمون آموزشی
 • آزمون تمرینی
 • آزمون سنجشی
 • آزمون گزینشی

آزمون‌های سنجشی جهت بررسی توانایی‌های نهایی دانش‌آموز استفاده می‌شود که آزمون‌های سراسری ورود به مراکز آموزشی خاص از این دست هستند. اما آزمون‌های آموزشی و تمرینی جزو فرایند یادگیری محسوب می‌شوند و تمرکز ویژه‌ روی آن‌ها مکمل امور جزوه و DVD و کلاس خواهد بود. ایده موسسه خوارزمی در این زمینه “آمونک‌های مبحثی”است.

آزمونک‌های مبحثی:‌ شامل آزمون‌های کوتاه تستی، جای خالی، کوتاه جواب، انتخابی یا تشریحی است که در هر مبحث درسی به صورت جداگانه طراحی شده است. مشاور و پشتیبان تحصیلی دانش‌آموز بر اساس برنامه‌ریزی درسی مشخص شده و برای ارزیابی کیفیت پیشروی برنامه و یادگیری دانش‌آموز به فراخور اقدام به برگزاری آزمون‌ فوق‌الذکر خواهد کرد. این آزمون با هدف افزایش درصد داوطلب در آزمون‌های آزمایشی دیگر مراکز آموزشی طراحی شده است.

با هدف ایجاد حس رقابت موسسه داوطلبین را تشویق به حضور در آزمون‌های آزمایشی مرحله‌ای دیگر موسسات معتبر می‌نماید تا داوطلب با حضور در آزمون سنجش مناسب‌تری از عملکرد خود داشته باشد.


گروه آموزشی خوارزمی با سالها تجربه در امر آموزش کنکور کشور ، این بار با اجرای این طرح ملی بر آن است تا زمینه استفاده همه دانش آموزان در سراسر کشور را از خدمات آموزشی و مشاوره ای رایگان ایجاد کند.

این طرح که در راستای تحقق عدالت آموزشی است درنظر دارد بستری را فراهم کند تا دانش آموزان در هر لحظه ای که نیاز به راهنمایی و رفع اشکال درسی یا هدایت تحصیلی و رفع معضلات مشاوره ای و برنامه ریزی شخصی داشتند بتوانند بدون هزینه و در کوتاه ترین زمان ممکن به مشاورین و اساتید مجموعه دسترسی داشته باشند و سوالات خود را بپرسند. از آنجایی که همیشه عامل اصلی عدم نتیجه گیری داوطلب در امتحان نقاط ضعفی است که در طول سال همواره با او همراه بوده اند و هیچگاه برطرف نشده اند ، میتوانید با آموزش و رفع اشکال مستمر و همیشگی این اطمینان را حاصل کنید که بالغ بر ۸۰ درصد نکات کنکور را در اختیار خواهید داشت.

تمام آنچه از خوارزمی خواهید گرفت…
تمام نیازهای آموزشی یک دانش آموز یا داوطلب کنکور در طی سال تحصیلی از دو حیطه خارج نیست ، یا در جیطه ی نیازهای آموزشی است یا مشاوره ای.

خدمات موسسه خوارزمی نیز در همین دو حیطه ی آموزشی و مشاوره ای است.

در زمینه ی آموزش این خدمات شامل DVDهای آموزشی ، کتاب آموزشی ، جزوات کنکوری ، کلاس آنلاین ، کلاس خصوصی ، آزمون آنلاین ، اردو ، همایش ، رفع اشکال آزمون و … است.

در زمینه ی مشاوره نیز برنامه ریزی فردی ، پشتیبانی تحصیلی ، آموزش هایی در زمینه ی روش مطالعه ، خلاصه نویس ، هنر آزمون دادن ، اصول تغذیه ، الگوی خواب ، مسائل روحی و روانی همچون استرس ، عدم تمرکز ، فراموشی و … از جمله موارد مطروحه در طی سال تحصیلی می باشد.
روش مطالعه

مقدمه : شرایط مطالعه

بهترین مکان برای مطالعه :

 • میز و صندلی تحریر :   فاصله ی چشم تا کتاب باید حدود ۳۰ سانتیمتر باشد ، نه بیشتر و نه کمتر
 • نور کافی :  بهترین نور برای مطالعه ، نور زرد رنگ ( آفتابی ) است که از سمت روبرو و یا خلاف دستی که با آن می نویسید به سمت کتاب بتابد
 • سکوت
 • در معرض دید دیگران

بهترین زمان ها برای مطالعه :

به ترتیب اولویت :

 • صبح زود ، بعد از نماز ، قبل از صبحانه و قبل از رفتن به مدرسه
 • بعد از ظهر ، بعد از برگشتن از مدرسه و صرف ناهار و خواب عصرانه
 • شب ، قبل از خوابیدن ، در صورتی که از زمان شام خوردن بیش از یک ساعت گذشته باشد

نکته : اگر شام را زودتر بخورید ، تا آخر شب که زمان خوابیدن است فرصت مناسبی برای مطالعه دارید

بحث شیرین خواب :

 • مدت زمان لازم خوابیدن در شبانه روز ۶ الی ۸ ساعت
 • از بین این سه کار حتماً باید به دو مورد عادت کنید : صبح زود بیدار شدن ، عصرها نخوابیدن ، شب دیر وقت خوابیدن ( دقت کنید که به طور طبیعی در طول یک دوره ی طولانی نمی توانید هر سه کار را هر روز انجام دهید )
 • اگر به شرایط خاصی ، چند سال است که عادت کرده اید ، در سال کنکور به هیچ عنوان سعی نکنید عادات خود را تغییر دهید

در چه شرایطی اصلاً نباید مطالعه کنید :

 • در حالت گرسنگی مفرط
 • بلا فاصله بعد از غذا، آن هم غذای پر حجم
 • در حالت خستگی و خواب آلودگی
 • در حالت بی حالی ، بی حوصلگی ، اعصاب خوردی

نحوه تاثیر سوابق تحصیلی
اطلاعیه سازمان سنجش اموزش کشور درباره میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در ازمون های سراسری سال ۱۳۹۵ و سال ۱۳۹۶

 بدینوسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون های سراسری سال ۱۳۹۵ و سال ۱۳۹۶ می رساند؛ براساس مصوبه چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۳۹۴/۶/۲۸ و در راستای اجرای قانون «سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور» مصوب ۱۰/۶/۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی، میزان و نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ و سال ۱۳۹۶ به شرح ذیل می باشد:

۱- آزمون سراسری سال ۱۳۹۵ 

الف- آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورتتأثیرقطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود. 

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

تذکر: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف وب، هردو مورد اعمال خواهد شد.

۲- آزمون سراسری سال ۱۳۹۶ 

الف- آن دسته از دیپلمه های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد اخذ نموده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (سال سوم آموزش متوسطه) به میزان حداکثر ۲۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورتتأثیرقطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود. 

ب- داوطلبان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱-۱۳۹۰ به بعد اخذ کرده اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (صرفا نمرات دروسی که به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود.

تذکر: برای داوطلبان مشمول سوابق تحصیلی بندهای الف وب، هردو مورد اعمال خواهد شد.


روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

اهمیت تغذیه :

 • تأثیر در خواب راحت و مناسب
 • تأثیر در شادابی و سلامت جسمی
 • تأثیر بر ذهن و حافظه و توانمندی یادگیری

عادات صحیح تغذیه :

 • اهمیت ویژه به وعده غذایی صبحانه :

صبحانه نخوردن به بهانه ی درس داشتن ، عجله داشتن برای رفتن به کلاس ، عادت نداشتن به صبحانه خوردن یا … ، باعث کاهش بازدهی ذهن در طول روز می شود. از آنجا که در روز امتحان حق نداریم الگوی تغذیه و عادات بدن خود را تغییر دهیم ، توصیه می شود هر چه زودتر بدن خود را به صبحانه خوردن عادت دهید

 • مصرف وعده غذایی به صورت آرام و با حوصله و پرهیز از عجله کردن در هنگام غذا خوردن
 • پرهیز از پر خوری :

پر خوری علاوه بر اینکه در سال کنکور که قاعدتاً ورزش و تحرک کم می شود و داوطلبین اکثراً در منزل و در حال مطالعه هستند باعث اضافه وزن می شود ، موجب می گردد تا ساعتی پس از صرف غذا بازدهی ذهن از نظر یادگیری و فعالیت مفید کاهش یابد

 • تعیین الگوی ثابت و زمان بندی صحیح برای وعده های غذایی :

هر وعده ی غذایی زمان خاص خود را دارد. شام دیر هنگام ، خواب آشفته و نا آرامی را به دنبال خواهد داشت و باعث می شود صبح احساس خستگی و کسالت کنید و اشتهای صبحانه نداشته باشید. صبحانه ی دیر هنگام باعث می شود برای وعده ی ناهار اشتهای مناسب را نداشته باشید و به تبع آن ، ناهار دیر هنگام خستگی و سنگینی و خواب آلودگی را در بعد از ظهر در پی دارد و این دور باطل همینطور ادامه پیدا می کند

 • مصرف وعده ی غذایی بدون استرس :

در شرایطی که از موضوعی نگرانی دارید یا از چیزی عصبانی هستید ، مصرف غذا ، هم می تواند باعث پر خوری عصبی شود و هم در بعضی مواقع سبب مشکلات گوارشی گردد

 • مصرف غذا در کنار خانواده و دوستان :

از غذا خوردن در تنهایی پرهیز کنید ، غذا خوردن حتماً باید در محیطی شاد و  در بین کسانی باشد که دوستشان دارید

غذاهای مفید :

 • گروه خوراکی های حاوی ویتامین B

از جمله : خرما و کشمش ، گوشت ، تخم مرغ ، حبوبات

کمبود این گروه سبب ضعیف شدن دستگاه عصبی می گردد. گفتنی است خیلی از مشکلات عدم تمرکز در هنگام مطالعه و یا اختلالات خواب دانش آموزان ناشی از مشکلات عصبی است.

 • گروه خوراکی های حاوی کلسیم

از جمله : شیر ، ماست و پنیر

 • گروه خوراکی های حاوی منیزیم

از جمله : گندم ، گردو ، بادام ، فندق ، ماهی ، موز ، لیمو

کمبود منیزیم باعث می شود شب ها خوابی سبک و نا آرام داشته باشید

 • گروه خوراکی های حاوی اسید گلوتامیک (اسید هوش)

از جمله : جگر سیاه و شیر

 • میوه ها و سبزیجات
 • آب

غذاهای مضر :

 • قند و شکر : مصرف زیاد این گروه باعث دفع ویتامین B بدن می شود و جذب کلسیم و منیزیم را مختل می کند. از عوارض مصرف زیاد این گروه عبارتند از : سردرد ، نگرانی و استرس ، عصبانیت ، افزایش تپش قلب ، احساس تردید.

می توان به جای استفاده از قند و شکر از خرما یا عسل استفاده کرد

 • غذاهای چرب ، سنگین و پر نمک
 • فست فود
 • کنسرو ها : از آنجا که حاوی مواد نگهدارنده هستند سبب کاهش قدرت حافظه می شوند
 • قرص و نوشابه های انرژی زا
 • غلّات حجیم شده مثل چیپس و پفک

 

 

        موفق و پیروز باشید

                           علی شیبانی

نکات و دانستنی های لازم برای ثبت نام کنکور سراسری :

 • داوطلبین عزیز ، ثبت نام کنکور سراسری از روز یکشنبه ۱۸ بهمن ماه آغاز شده است و احتمالاً شما هم جزو آن دسته از داوطلبین هستید که ثبت نام را به روزهای آخر موکول می کنید. ایرادی ندارد ، اما دقت کنید که کار را تا روز آخر کِش ندهید. نهایتاً ۱ روز مانده  به  روز آخر به سایت org   مراجعه کرده و ثبت نام کنید تا از ترافیک مراجعه ی بالا ، کُند شدن سایت ، از دسترس خارج شدن و سایر معضلاتی که مخصوص روز آخر است در امان بمانید.
 • با توجه به سرعت بسیار پایین اینترنت در کشور ، اگر در منزل امکانات اینترنت پرسرعت ( از ۱ مگا بایت به بالا ) دارید که فبها المراد ، در غیر اینصورت حتی المقدور ثبت نام را در کافی نت انجام دهید. وگرنه ممکن است در حین ثبت نام دچار مشکل شوید.
 • قبل از ثبت نام ، دفترچه ی راهنمای ثبت نام کنکور را با دقت بخوانید. البته برای رفع نگرانی آن دسته از داوطلبین در همیشه نگرانند و درگیر شایعات بی پایه و اساس می شوند ، باید عرض کنم که برای انتخاب هیچ رشته ی دانشگاهی شرط معدل خاصی وجود ندارد .

تذکر مهم ۱ : در حال حاضر با حکم دیوان عدالت اداری قانون تأثیر معدل لغو شده است و فعلاً بر اساس آنچه اعلام شده است سوابق تحصیلی تأثیری در کنکور نخواهد داشت. اما به گفته ی رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ، قانون نهایی تا قبل از دریافت کارت ورود به جلسه مشخص می شود و به داوطلبین اعلام خواهد شد. لذا از این گفته اینطور بر می آید که احتمالاً در نهایت ، مثل کنکور ۹۳ و قبل از آن شاهد تأثیر مثبت باشیم. باید صبر کرد.

تذکر ۲ : در هر صورت حتی داشتن معدل خیلی پایین هم ممنوعیت قانونی برای انتخاب هیچ رشته ای برای شما ایجاد نمی کند.

تذکر ۳ : ضمناً برای متقاضیان رشته های پزشکی و دندانپزشکی در گروه تجربی ، ضریب درس زمین شناسی ، مثل سال های قبل ، صفر است.

قبل از اینکه وارد سایت شوید بهتر است ابتدا طبق فرمی که در صفحه ۴۷ دفترچه آمده تمام اطلاعات لازم را یادداشت نمایید . زیرا در حین ثبت نام باید مراحل ثبت نام را پشت سر هم و بدون وقفه انجام دهید و فرصتی برای پیدا کردن مشخصات و اطلاعات نخواهید داشت.

 • از جمله موارد ضروری برای دانش آموزان و همچنین آن دسته از داوطلبین بزرگسال که دیپلم خود را بعد از سال ۸۴ گرفته اند گرفتن کد سوابق تحصیلی است. برای اینکار باید به سایت medu.ir مراجعه کنید و با وارد کردن کد ملی و کد دانش آموزی خود اطلاعات موجود در سایت را تأیید کرده و کد سوابق تحصیلی دریافت نمایید. ( کد دانش آموزی در تمام کارنامه هایی که در دوران تحصیل از مدرسه دریافت کرده اید در بالای کارنامه درج شده است )
 • قبل از شروع فرایند ثبت نام ، در سمت راست سایت زیر ستون « منوی اصلی » به قسمت خرید کارت بروید. برای ثبت نام باید سریال ثبت نام و رمز داشته باشید که خرید این شماره به صورت آنلاین از طریق کارت های عضو شتاب در همان سایت سنجش امکان پذیر است . در این مرحله باید در دو نوبت جداگانه خریداری کارت را انجام دهید.یک بار ۲ کارت مجزا هر یک به مبلغ ۱۸۵۰۰ تومان می خرید. یکی برای کنکور اصلی خود ( ریاضی ، تجربی یا انسانی ) دیگری برای کنکور زبان و یا هنر. در نوبت دیگر یک کارت به مبلغ ۹۲۰۰  تومن می خرید برای اعلام علاقمندی به گزینش در دانشگاههای غیرانتفاعی و پیام نور.
 • برای انتخاب رشته های دانشگاه آزاد باید در همین کنکور سراسری شرکت کنید و کنکور دیگری برگزار نخواهد شد. فعلاً نیاز به انجام هیچ کاری نیست. در مردادماه ۹۵ زمانی که کارنامه ی اولیه ی شما آماده شد ، می توانید  برای شرکت در انتخاب رشته دانشگاه آزاد اقدام کنید.
 • در پایان ثبت نام علاوه بر اینکه صفحه ی نهایی را که کد رهگیری شما در آن درج می شود روی کامپیوتر ذخیره می کنید ، حتماً از این صفحه ۲ نسخه پرینت هم تهیه نمایید و یکی را خودتان نگه دارید  و دیگری را به یکی از اعضای خانواده ( ترجیحاً مادر ) بسپارید که مطمئن شوید هیچ گاه گم نخواهد شد. دقت کنید که برگه ی نهایی ثبت نام خود را در خرداد ماه برای دریافت کارت ورود به جلسه ی کنکور ، در مرداد ماه برای دیدن کارنامه ی اولیه و رتبه ی خود و انجام انتخاب رشته ، و همچنین در شهریورماه برای دیدن نتیجه ی نهایی کنکور نیاز خواهید داشت.

دستورالعمل روز قبل کنکور

اول صبح : ساعت بیدار شدن دقیقاً باید همان ساعتی باشد که قرار است فردا بیدار شوید. البته  موضوع تنظیم خواب را باید چند هفته یا حتی چند ماه کامل تمرین می کردید ، اما به هر حال تذکر روز آخر خالی از لطف نیست.

صبحانه : در فصل تغذیه مفصل در رابطه با اهمیت وعده ی غذایی صبحانه توضیح داده ام . بهتر این بود که طی ماههای گذشته سعی می کردید خود را به خوردن یک صبحانه ی کم حجم و کامل عادت دهید. اما به هر حال روز کنکور باید طبق عادت خود صبحانه بخورید و به هیچ وجه نباید سعی کنید به توصیه ی دیگران مواد خوراکی جدیدی را وارد برنامه ی غذایی خود کنید.

صبح تا ظهر :  مرور دروس حفظ کردنی. از جمله تاریخ ادبیات ، لغات ادبیات ، آیات دین و زندگی ، فرمول های مثلثات ، فرمول های حرکت شناسی و الکتریسیته ، جدول تناوبی … . مطمئناً اگر روی این مطالب مسلط شده باشید ، مرور و تورّق صفحات آن بیش از این مقدار طول نخواهد کشید. اما همین مرور سریع ، تأثیر فوق العاده زیادی روی نتیجه ی کنکور خواهد داشت. در پایان کار خود ، در همین بازه ی قبل از ظهر اقدام به آماده کردن وسایل مورد نیاز جلسه ی کنکور نمایید.

وسایل مورد نیاز جلسه ی کنکور :

 • دو عدد مداد با نوک پهن  :  جهت پر کردن پاسخبرگ
 • یک عدد مداد اتود و یک بسته نوک   ۵  :  جهت انجام محاسبات در دفترچه سؤال
 • پاک کن
 • تراش
 • خودکار آبی جهت پر کردن نام و نام خانوادگی روی دفترچه سؤال
 • نقّاله :‌ جهت استفاده در بعضی تست های نور هندسی ، الکریسیته ساکن ، بردار ، رسم نمودار ، هندسه پایه و …
 • پرگار : جهت برخی تست های هندسه پایه ، مثلثات و …
 • دو بسته بیسکوییت خشک
 • دو عدد بطری آب معدنی
 • کارت ورود به جلسه
 • کارت ملی یا شناسنامه ی عکس دار
 • ساعت مچی

 

 

 

عصر تا ساعت ۷ شب : یکی از مشکلات داوطلبین در شب کنکور ، بی خوابی است . استرس و هیجان ناشی از کنکور خواب راحت اکثر داوطلبین را خراب می کند و تا نیمه های شب در رختخواب از این پهلو به آن پهلو غلت می خورند . برای تعدیل شدن این موضوع توصیه می کنم در چند ساعت بعد از ظهر یک فعالیت بدنی انجام دهید ، به گونه ای که اولاً به قدری سنگین نباشد که شما را خیلی خسته کند ، ثانیاً دست کم به اندازه ای شما را خسته کند که مطمئن باشید شب به دلیل این خستگی زودتر از همیشه احساس خواب کنید. برای این کار ورزش هایی مثل پیاده روی ، دویدن آرام ، بدمینتون یا پینگ پنگ را توصیه می کنم. به هیچ عنوان به ورزش هایی مثل  فوتبال ، والیبال یا بسکتبال نپردازید . چون خستگی ناشی از آن بیش از مقداری است که شما نیاز دارید. ورزش شنا نیز توصیه نمی شود. چون احتمال  سرماخوردگی ،   سردرد ، ایجاد حساسیت های تنفسی یا پوستی و … وجود دارد.

شب کنکور ساعت ۷ تا ۱۰  : بعد از اینکه از ورزش بازگشتید ، با آب ولرم دوش بگیرید . آب ولرم در ایجاد آرامش خاطر و کاهش هیجان و اضطراب به شما کمک خواهد کرد.  سپس به بررسی مجدد وسایلی که فردا باید به همراه داشته باشید بپردازید. آنها را یکی یکی از لیست تیک بزنید . ترجیحاً از یکی از اعضای خانواده بخواهید که او هم این لیست را کنترل کند. حداکثر حدود ساعت ۹ شب شام بخورید. به هیچ وجه شام سنگین نخورید. سعی کنید کمتر از هر شب برنج بخورید. به گونه ای زمان بندی کنید که یک ساعت پس از پایان شام خود به رختخواب بروید. یعنی حدود ساعت  ۱۰:۳۰  الی  ۱۱ . قبل از خواب زنگ ساعت را برای زمان بیدار شدن کوک کنید و ساعت دقیق بیدار شدن خود را به خانواده هم اطلاع دهید که زودتر از آن شما را بیدار نکنند. با توجه به ورزشی که بعد از ظهر انجام داده اید مسلماً به اندازه ای خسته هستید که زود به خواب بروید.

پیوست جلسه ی کنکور ( ویژه ی تجربی ها )

نوبت درس شماره سؤال مدت ساعت نوبت درس شماره سؤال مدت ساعت
۱ زیست ۱۵۶ الی ۲۰۵ ۳۵ دقیقه ۹:۱۵ تا ۹:۵۰ ۴ ریاضی ۱۲۶ الی ۱۵۵ ۳۵ دقیقه ۱۰:۲۵ تا ۱۱
۲ حفظیات شیمی ۲۳۶ الی ۲۵۰ ۱۰ دقیقه ۹:۵۰ تا ۱۰ ۵ مسایل شیمی ۲۵۱ الی ۲۷۰ ۲۵ دقیقه ۱۱ تا ۱۱:۲۵
۳ فیزیک ۲۰۶ الی ۲۳۵ ۲۵ دقیقه ۱۰ تا ۱۰:۲۵ ۶ بررسی تست های وقتگیر ۴۵ دقیقه ۱۱:۲۵ تا ۱۲:۱۰

زمان های نقصانی پیشنهادی : هرچند توصیه می شود داوطلبین سطح بالا ترتیب پاسخ گویی به سؤالات دفترچه را تغییر ندهند ، اما برای داوطلبین متوسط به بالای گروه تجربی که بخش عمده ای از داوطلبین را تشکیل می دهند برای پاسخگویی به دروس اختصاصی ترتیب زیر توصیه می شود :

برای دوران جمع بندی چه باید کرد؟

اهمیت هفته های پایانی :

فرآیند یادگیری و تثبیت مفاهیم در حافظه ، یک امر زمان بر و چند مرحله ای است. اگر این مراحل طبق روال خود طی شود ، در پایان مسیر  می توان امیدوار بود که بتوانیم مفاهیمی را که ماه ها قبل به ذهن سپرده ایم ، بازیابی کرده و به کار ببریم.

کار مطالعه ی کنکور  از هفته های ابتدایی تیرماه آغاز می شود ، و این در حالی است که قریب یک سال بعد از آن امتحان کنکور برگزار      می شود. اگر به مراحل برنامه ریزی های هفتگی خود در طول سال نگاهی بیندازید ، متوجه خواهید شد که در هر درسی سر فصل های متفاوت با توجه به میزان سختی و آسانی  ، کم حجم یا پر حجم بودن ، تست خیز یا کم تست بودن  و اینکه در اول یا آخر کتاب درسی قرار گرفته اند ، طبق اولویت بندی پشت سر هم آمده اند. برخی را در تابستان ، برخی پاییز ، برخی زمستان و گروهی از مباحث در بهار سال کنکور مطالعه     می شوند.  طبیعی است که روال مطالعه ی ما باید به گونه ای باشد که آنچه در تیر و مرداد و شهریور و … خوانده ایم را بتوانیم چند ماه بعد در کنکور پیاده کنیم. برای نیل به این هدف چند راهکار شناخته شده وجود دارد که به ترتیب معرفی شده اند. از جمله :

 • مرور مستمر
 • مرور دوره ای
 • خلاصه نویسی
 • جمع بندی

۳ مورد ابتدایی به عنوان مقدماتی هستند که با داشتن اهتمام به آنها در طول سال می توانیم به یک دوره ی جمع بندی خوب ورود کنیم. اما به هر حال آنچه برای همه ی داوطلبین ، چه قوی ، چه متوسط و چه ضعیف ، ضروری است ، یادگیری روش صحیح جمع بندی و به کار گیری آن در هفته های پایانی است.

هدف از جمع بندی :

یکی از مشکلات مبتلا به اغلب داوطلبین کنکور این است که به اندازه ای که اطلاعات درسی دارند ، نمی توانند در کنکور نتیجه بگیرند. بسیار دیده شده است دانش آموزانی که در مدارس خوب تحصیل کرده اند ، از دبیران با تجربه ای استفاده کرده اند ، از منابع آموزشی و کتاب های کاملی بهره برده اند ، اما در کنکور درصد های زیر ۲۰ درصد آورده اند. اگر بخواهم هدف خود از دوره ی جمع بندی را در یک جمله بیان کنم آن جمله این است :

« اطمینان یافتن از اینکه به همان اندازه که  هر درس را بلدیم بتوانیم در کنکور نتیجه بگیریم ، نه کمتر از آن »

زمان مناسب برای جمع بندی :

گروه اول داوطلبین سطح بالا که تا عید همه ی دروس را تمام کرده اند ۵ هفته ی پایانی
گروه دوم داوطلبین متوسط که پا به پای مدرسه تا اواخر اردیبهشت دروس را تمام می کنند ۴ هفته ی پایانی
گروه سوم داوطلبین عقب تر از سطح متوسط که یا ضعیف هستند یا مطالعه را دیر شروع کرده اند  ۳ هفته ی پایانی

توصیه می شود عموم داوطلبین پس از اینکه ۲ هفته ی کامل صرف دوره ی پیش ۲ کردند ، یک دوره را به مرور مباحث مهم تر پیش ۱ و پایه که در آنها احساس نگرانی می کنند اختصاص دهند ( دوره گذار یا دوره انتقالی ) و سپس ۴ هفته ی آخر را طبق روش دوران جمع بندی  عمل کنند.

 

روش کار :

توضیح ساده و مختصر روش جمع بندی پایانی از این قرار است :

قدم اول : آزمون

طبق برنامه ای که دریافت می کنید ، در روزی که برایتان مشخص می شود در یک مرحله آزمون مشابه کنکور شرکت می کنید. این آزمون هم می تواند آزمون آزمایشی کشوری مؤسسات باشد ، هم می تواند کنکور های برگزار شده ی سالهای قبل باشد که نظر من این است که هر دو باید در برنامه باشد. البته دقت کنید که در روزهایی که خودتان از خودتان آزمون می گیرید ، هم محل آزمون باید رسمی باشد ( جایی مثل کتابخانه ) و هم لباس و ظاهر شما باید رسمی باشد ( دقیقاً با همان سر و وضعی که در جلسه ی کنکور حاضر خواهید شد ) و هم زمان آزمون باید مشابه زمان کنکور سراسری باشد.  

قدم دوم : تحلیل آزمون و شروع مطالعه

با بررسی نتیجه ی آزمون و تعیین درصد های مبحثی باید از هر درس، ۱ مبحث کلی را انتخاب کنیم و در زمان مشخصی که طبق برنامه در طول ۳ روز بعد از آزمون برای آن درس در نظر گرفته شده است به آن مبحث بپردازیم. اما در نظر داریم وقتی از میان تمام مباحث یک درس ، یک مبحث خاص را انتخاب می کنیم ، هدفمان این است که آن مبحث را تمام و کمال ، مجدداً مطالعه کنیم. نه اینکه صرفاً به مرور سطحی و رفع اشکال بسنده کنیم. به طور کلی در طول ۳ روز ، یک نیمروز را به آزمون و ۸  نیمروز را به ۸ درس دیگر اختصاص می دهیم و در پایان ۳  روز مجدداً این فرآیند را با شرکت در آزمونی دیگر تکرار می کنیم. و این شیوه را تا دوشنبه ی هفته ی قبل از کنکور ادامه می دهیم.

مراحل مطالعه :

 • مطالعه ی قسمت های برجسته ی و مشخص جزوه ی آموزشی
 • مرور خلاصه نویسی ها
 • حل تست های مارک شده ی کنکور سراسری ( تست هایی که خود در گذشته از منبع تستی علامت زده ایم )

ملاک انتخاب مبحث :

 • جزو مباحث حذفی ما نباشد
 • به تست های آن مبحث در آزمون نتوانسته باشیم پاسخ دهیم

تذکر : گروه داوطلبین متوسط یا پایین تر ، تعداد مباحثی که نمی توانند از پس تست های آنها بر بیایند معمولاً زیاد است. در این میان باید مبحثی را برای مطالعه انتخاب کنیم که اولاً یادگیری و مرور آن برای ما ساده تر باشد و در ثانی تعداد تست بیشتری در کنکور دارد.

روش مطالعه
مرحله ی اول : مطالعه   

روش :  خواندن مطالب به شکل روزنامه وار

 • مطالعه ی مبحث مورد نظر از روی متن کتاب درسی
 • مطالعه ی مبحث مورد نظر از روی جزوه یا کتاب آموزشی که در اختیار دارید ( مثل کتاب خوارزمی )
 • مطالعه ی مثال های حل شده ی کتاب درسی و کتاب آموزشی
 • مطالعه ی خلاصه نکات کتاب آبی قلم چی

مرحله ی دوم : حل تمرین ( مرحله ی ادراک )

روش :  پس از مطالعه ی صورت سؤال به سراغ پاسخ تشریحی آن  بروید. سعی کنید مراحل حل را پیگیری کنید و بفهمید از چه فرمول و روش حلی استفاده شده است

 • حل تمرینات کتاب درسی ( پاسخ تشریحی تمرینات کتاب درسی داخل کتاب های کمک آموزشی  وجود دارد)
 • حل تمرینات و تست های پایان فصل جزوه
 • حل تست های ستاره دار کتاب آبی قلم چی

مرحله ی سوم : حل تمرین ( مرحله ی تسلط )

روش : سعی کنید بدون مراجعه به پاسخ تشریحی تست را حل کنید. البته توجه داشته باشید که مهم نیست حل تست چقدر طول بکشد. فقط مهم این است که پس از پایان تست آن را یاد گرفته باشید

 • حل تست های غیر ستاره دار مبحث مورد نظر از کتاب آبی قلم چی

مرحله ی چهارم : خلاصه نویسی

روش : پس از اینکه همه ی تست ها را حل کردید ، مجدداً به اول کار برگردید و مطالعه را از نو آغاز کنید. اما این بار هر نکته ، تعریف ، فرمول یا روش حلی که تشخیص دادید در طول حل تست ها به کار شما آمده ، در دفتر کلاسور بنویسید

دستورالعمل های مطالعه در ماه رمضان

با توجه به اینکه مقارن شدن ماه رمضان با فصل تابستان همراه با روزهای طولانی و گرمای طاقت فرسا نمی توان از تمام طول روز برای مطالعه بهره گرفت و بی تردید ساعت های زیادی از شبانه روز را در خواب خواهید بود. اما با تمام این اوصاف سه دستورالعمل مختلف پیشنهاد می گردد که با توجه به عادات بدن خود و الگوی خوابی که تا به امروز داشتید می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

توصیه می شود به اولویت بندی توجه کنید. اولویت ۱ بهترین و مناسب ترین شیوه است

بعد از افطار

( ۱۰ تا ۱۲ )

شب

( ۱۲ تا ۳ )

صبح  بعد از سحر

( ۴ تا ۷ )

صبح بعد از استراحت

( ۷ تا ۱۳ )

عصر

( ۱۴ تا ۱۸)

قبل از افطار

( ۱۸:۳۰تا ۲۰:۳۰)

اولویت ۱ مطالعه استراحت مطالعه استراحت مطالعه استراحت
اولویت ۲ مطالعه استراحت استراحت مطالعه مطالعه استراحت
اولویت ۳ استراحت مطالعه استراحت استراحت مطالعه مطالعه

دستورالعمل های تغذیه در ماه رمضان :

مهمترین عاملی که باعث می شود در طول روز کمتر احساس خستگی ، گرسنگی و تشنگی کنید نوع تغذیه ی شما در وعده های افطار و سحر است. سعی کنید در این باب به توصیه های زیر عمل کنید :

 • وعده ی افطار را از مواد شیرین ، کم حجم ، و مقوی انتخاب کنید. خرما ، نان ، لبنیات مثل پنیر و خامه و …
 • وعده ی شام را از افطار جدا کنید. تقریباً ۲ ساعت بعد از صرف افطار شام خود را طبق روال همیشه بخورید.
 • ترجیحاً سبزیجات جزو وعده ی غذایی شما باشد ، دست کم همراه با شام سبزی خوردن نیز صرف شود.
 • سعی کنید در یکی از فواصل بعد از شام ، یا بین افطار و شام حتماً میوه بخورید. میوه هایی مثل هندوانه ، طالبی و گیلاس که آب زیادی دارند موجب می شوند در طول روز کمتر احساس تشنگی کنید.
 • پس از صرف وعده ی سحر حتماً یک تا دو لیوان آب بنوشید

الف اهمیت خلاصه نویسی

چرا باید خلاصه نویسی داشته باشیم ؟

 • برای مرور شب امتحان و آزمون
 • برای دوران جمع بندی ( اردیبهشت برای سومی ها و خرداد برای کنکوری ها)
 • برای مرور مستمر در طول سال

                         مرور مقطعی : مروری که  مشاور شما در مقاطع معینی از سال در برنامه ی شما قرار می دهد 

انواع مرور

                          مرور مستمر : در هر سانس مطالعه ، پیش از شروع درس جدید ، ابتدا مطالبی را که در گذشته خوانده ایم مرور می کنیم

توضیح : مطمئناً هر چه از سال تحصیلی بگذرد میزان مطالعات ما نیز بیشتر خواهد شد ، پس مرور مطالعات گذشته در هر سانس مطالعه ، آن هم در زمانی کوتاه (کمتر از ۳۰ دقیقه ) شدنی نیست ، مگر اینکه « خلاصه نویسی » داشته باشیم

                                                                                           مجموعه ی ریاضیات ( جبر و هندسه و حسابان و دیفرانسیل و ریاضیات عمومی تجربی و انسانی )

                                                                                           فیزیک

ب دروسی که نیاز به خلاصه نویسی دارند                قواعد عربی و گرامر زبان

                                                                                           نکات دستوری زبان فارسی ، آرایه های ادبی

                                                                                           قسمت های مسأله خیز شیمی ( مانند سینتیک ، اسید و باز ، محلول ها ، استوکیومتری و … )

ج –  چگونه خلاصه نویسی کنیم ؟

 • تفاوت خلاصه نویسی با حاشیه نویسی ، فیش برداری و یادداشت های هنگام مطالعه :

یکی از عادات صحیح مطالعاتی نوشتن مطالب مهم در هنگام مطالعه است.موقع مطالعه همان طور که اگر با نکته ی خوبی مواجه شویم ، زیر آن خط می کشیم یا با مارکر یا  آن را های لایت می کنیم  ، میتوانیم در حاشیه های بالا و پایین و کناره های کتاب و جزوه ، آن مطلب را عیناً یادداشت کنیم و یا نقل به مضمون کنیم. اما باید بدانیم این کار تنها یک عادت و راهکاری برای به ذهن سپاری و یادگیری بهتر است. کار بسیار پسندیده ای است ، اما « هیچ ربطی به خلاصه نویسی ندارد ».

 

 

 • چه مطالبی باید در خلاصه نویسی ثبت شود :

اگر به عناوین دروسی که باید خلاصه نویسی داشته باشند دقت کنید ، متوجه می شوید تمام آنها دروس « یادگرفتنی »  هستند و نه « حفظ کردنی »

ویژگی دروس یاد گرفتنی این است که در کتاب آموزشی یا جزوه ، صفحات زیادی معطوف این است که با مقدمه چینی ، یادآوری پایه های مرتبط، توضیح ، حل مثال و تمرین انواع و حالات مختلف سؤال ، مطلبی را آموزش دهد.  برای نوشتن خلاصه نویسی دقت کنید که :

اولا ً : فقط آخر کار ، یعنی مطلبی را آموزش می بینید بنویسید و از نوشتن مراحل آموزش خودداری کنید

ثانیاً : بین مطالبی که آموزش می بینید اهم و مهم نکنید و همه ی مطالب را بنویسید ، چه مطالب ساده و بدیهیات ، چه نکات پیچیده و تله های تستی . هر فرمول ، رابطه ، تعریف ، شکل ، نمودار ، جدول یا هر چیز دیگری که باید به یاد بسپارید ، در خلاصه نویسی ثبت کنید

 • منبع خلاصه نویسی :

گفتیم که یکی از عادات صحیح مطالعه یادداشت برداری و حاشیه نویسی است . در هنگام خلاصه نویسی ، علاوه بر متن جزوه و کتاب آموزشی ، نکاتی که به فراخور درس ، خودمان در حاشیه ها یادداشت کرده ایم ، نیز از منابع تشکیل دهنده ی خلاصه نویسی اند. به عبارت دیگر خلاصه نویسی عبارت است از ما حصل و چکیده ی :

 • کتاب درسی
 • جزوه ی دبیر
 • کتاب آموزشی
 • یادداشت برداری ها و نکات استنباطی ( حاشیه نویسی هایی که در حین مطالعه انجام داده ایم )
 • نکات برگرفته از حل سؤالات امتحانی و تست های کنکور
 • با دروس حفظ کردنی چگونه برخورد کنیم :

دروسی که امکان تهیه ی خلاصه نویسی مستقل برای آنها وجود ندارد :

 • زیست شناسی
 • دین و زندگی
 • تاریخ ادبیات
 • واژگان زبان انگلیسی و ادبیات فارسی
 • قسمت های حفظ کردنی شیمی
 • اغلب دروس رشته ی انسانی از جمله تاریخ ، جغرافیا ، علوم اجتماعی

ویژگی بارز این دروس این است که تمام مطالب آن را باید آموخت و اینگونه نیست که بعضی مطالب آن مقدمه ای باشند برای آموزش یک مطلب. امکان تفکیک مطالب از هم وجود ندارد. در این دروس باید به سمتی برویم که یک جزوه ی آموزشی کامل تهیه کنیم. یعنی کتاب درسی ، کتاب آموزشی یا جزوه ی خود را به محلی برای ثبت نکات تبدیل کنیم. به گونه ای که :

اولاً : هر جمله و هر مطلب که مورد تأکید دبیر است یا در تست ها با آن برخورد کرده ایم ، با خط کشیدن و های لایت کردن ، مشخص می کنیم

ثانیاً : اگر در تست ها به نکته ای برخوردیم که از متن صریح  کتاب نبود. بلکه نکته ای بود مفهومی ، که طراح از قسمت خاصی از درس استنباط کرده است ، آن نکته را در صفحه ی مربوط به خودش ، در ذیل تیتر خاص خودش یادداشت         می کنیم.

به این ترتیب جزوه یا کتابی خواهید داشت شامل تمامی نکات واضح درسی و مفاهیم استنباطی طراحان که امکان مرور را در طی سال به صورت « تورق سریع » به شما خواهد داد.

د   زمان خلاصه نویسی

چه زمانی باید خلاصه نویسی یک درس را انجام دهیم :

اولا ً : خلاصه نویسی باید مبحث به مبحث انجام شود. یعنی هر مبحث که تدریس آن توسط دبیر شروع می شود یا فارغ التحصیلان مطالعه ی آن را از طریق منابعی که در اختیار دارند شروع می کنند ، زمانی که مراحل مطالعاتی آن کامل شد  و فرآیند یادگیری را در آن مبحث به پایان بردند ، قبل از شروع مبحث جدید ، باید خلاصه نویسی این مبحث را انجام دهند

ثانیاً : دقت کنید که در نوشتن خلاصه نویسی  دقت ، حوصله  و سلیقه  سه اصل اساسی است. اگر پس از انجام خلاصه نویسی به این نتیجه رسیدید که کار خوبی از آب نیامده است، باید با شهامت و بدون ترس از تلف شدن وقت ، کار را از نو انجام دهید.

یاد آوری :

J  مراحل مطالعاتی عبارتند از مطالعه ی  : ۱- کتاب درسی ۲- جزوه ی آموزشی ۳- نمونه سؤالات امتحانی ۴ – تست های کنکور سراسری

J فرایند یادگیری عبارت است از  :

 • مرحله ی ادراک : حل تست آموزشی با مراجعه به پاسخ تشریحی
 • مرحله ی تثبیت : حل تست تمرینی بدون مراجعه به پاسخ تشریحی ،  با زمان نامحدود 
 • مرحله ی تسلط : حل تست سنجشی و زماندار

ه  دفتر خلاصه نویسی

بهترین برگه برای خلاصه نویسی ، ورق کلاسور است. چرا که :

اولاً  : بر خلاف کاغذ A4 ، خط دار است و سبب منظم تر شدن نوشته ها می گردد  

ثانیاً : بر خلاف دفترهای معمولی صحافی شده و مجلد نیست ، و اضافه کردن یا حذف کردن یک صفحه در هر زمانی به آسانی امکان پذیر خواهد بود.

تذکر مهم : هر چند که خلاصه نویسی در پایان همه ی  مراحل مطالعاتی انجام می شود و در شرایطی نوشته می شود که در بالاترین سطح معلومات قرار دارید ، اما چه بسا نکاتی وجود داشته باشد که هنوز با آنها برخورد نکرده اید. پس به خاطر داشته باشید که در طی سال ، در زمان هایی که اقدام به حل تست های سنجشی برای مرور بیشتر می کنید ، یا زمانی که در آزمون های آزمایشی شرکت     می کنید ، شاید به نکات جدیدی برخورد کنید. باید این نکات جدید را هم یادداشت کرده و در قسمت مربوط به مبحث خاص خودش در کلاسور خلاصه نویسی اضافه کنید. امکان اضافه کردن برگه ی جدید به کلاسور خلاصه نویسی ، اینجا به در می خورد.

شروع فصل سرما ، آغاز سرد شدن داوطلب ها

هر سال وقتی به اینجای کار می رسیم ، بچه ها به طرز عجیبی درگیر یأس و نا امیدی و خود کم بینی می شوند و افکار مخرّب و ناراحت کننده به ذهنشان  می آید. مثل اینکه :

 • چرا تراز هام اینقدر پایینه ؟
 • چرا رشد نمی کنم؟
 • چرا هر چی میخونم فایده نداره ؟
 • اصلاً امسال می رسم درسارو تموم کنم ؟
 • من دیگه امسال امکان نداره قبول شم …

الف – اولین قدم برای پشت سر گذاشتن این گردنه و رهایی از این بحران این است که بدانید این مشکل همه گیر است . هر ساله همه ی داوطلب ها در چنین مقطعی با چنین افکاری دست و پنجه نرم می کنند. حالا راحت تر می شود به موضوع نگاه کرد. مثالی بزنم. فرض کنید کسی با بیماری سرماخوردگی آشنا نیست. اولین باری که دچار گلو درد و آب ریزش بینی شود شاید هزاران فکر منفی به سراغش بیاید که « نکنه بمیرم !!! » ، ولی وقتی متوجه شود که این علائم ناشی از یک ویروس ساده است که نهایتاً چند روز انسان را بیمار می کند و همه ی انسان ها چندین بار دچار آن شده اند و با دارو به راحتی قابل درمان است ، احساس آرامش می کند. شما هم همینطور هستید. فقط دچار سرما خوردگی شده اید. کسی تا حالا از سرما خوردگی نمرده است …

ب –  دومین مرحله این است که دلایل این احساس یأس و نا امیدی را بشناسیم :

 • زیاد شدن حجم دروس و احساس خستگی ناشی از چند ماه مطالعه
 • مطلوب نبودن تراز در آزمون آزمایشی ( البته دقت کنید که « مطلوب نبودن تراز » نسبی است ، یعنی کسی ممکن است از تراز ۷ هزار خود ناراضی باشد و دیگری از تراز ۵ هزارش ناراضی باشد . اما وجه مشترک همین عدم رضایت است )
 • کوتاه شدن روز و تاریکی زود هنگام هوا که احساس کسالت و سردی به همراه می آورد
 • نزدیک شدن به ایام امتحانات دی ماه و تمرکز معلم ها روی دروس پیش دانشگاهی و مسایل تشریحی که سبب می شود داوطلب احساس کند از کنکور عقب افتاده است
 • برخی اساتید ( که البته تعدادشان خیلی کم است و مثل تماشاگرنماهای فوتبال باید به آنها معلم نما بگوییم ) یک مقدار تلاش می کنند با حل سؤالات سخت و تخیّلی داوطلب را دچار ناامیدی کنند و سپس خودشان را به عنوان یگانه منجی عالم کنکوریّت به داوطلب مستضعف و بی نوا معرفی کنند و داوطلب را ترغیب کنند از کلاس های خصوصی و غیر خصوصی آنها استفاده کند.
 • البته مجدداً تأکید می کنم ۹۹/۹۹ درصد معلمین و همکاران و اساتید بنده در سراسر کشور، انسان های شریف و با وجدانی هستند. مطلب بالا در خصوص همان یک صدم درصدی ها بود.

ج –  چگونه این بحران را پشت سر بگذاریم :

 • این دوره خواهد گذشت. همه ی داوطلبین در بهمن ماه به بعد با همان شور و حرارت روز اول درس می خوانند. پس باید تلاش کنیم طول مدت این دوره ی گذار ، خیلی کم باشد
 • یکی از راهکار های ایجاد تنوع در این دوره ، پاک نویس کردن و تکمیل خلاصه نویسی هاست . همچنین تغییر منبع مطالعه و تهیه ی کتاب کمک آموزشی جدید نیز تأثیر مثبتی خواهد داشت
 • مهم ترین بخش هر آزمون ارزیابی آزمون است. اگر از تراز خود راضی نیستید به جای غصه خوردن سعی کنید علت نا مطلوب بودن تراز خود را بررسی کنید . یک ضرب المثل معروف هست که می گوید :« اگر شما فقیر به دنیا بیایید تقصیری ندارید ، اما اگر فقیر از دنیا بروید مقصّر هستید » یعنی هر شخص می تواند با تلاش ، خود را به همه چیز برساند. این ضرب المثل در سال کنکور به این صورت تغییر می کند : « اگر در جلسه ی آزمون آزمایشی نکته ای را بلد نباشی مهم نیست ، اما اگر فردای آن روز همچنان آن نکته را بلد نباشی واقعاً که … » . یعنی پس از هر آزمون     می بایست تمام نکات مربوط به آن آزمون را بیرون آورده و در دفتر خلاصه نویسی خود اضافه کنید .
 • اگر به دلیل کند بودن یا دیر شروع کردن حجم زیادی از مطالب را روی هم تلنبار کرده اید ، هنوز هم امید هست . نترسید . از همینجای برنامه به بعد را با جدیت و تلاش دوچندان پیگیری کنید. در دی ماه ، دوره ی مهم و تأثیر گذار فروردین ماه و دوران جمع بندی که برای کنکور ۹۵ خیلی طولانی تر هم خواهد بود ( به دلیل عقب افتادن یک ماهه ی کنکور ) می توانید عقب افتادگی های خود را جبران کنید.
 • ضمناً از الان خودتان را آماده کنید . اردوی نوروزی که به صورت متمرکز در تهران برگزار می شود ، مثل یک کاتالیزگر به واکنش پیشرفت و موفقیت شما سرعت می بخشد. حتماً باید در این اردوی ده روزه حضور داشته باشید.

پس با گرمای امید و ایمان کامل به موفقیت خود ، به جنگ سرمای زمستانی یأس و نا امیدی بروید.

حتماً حتماً حتماً موفق خواهید شد.

چگونگی برخورد با عقب افتادگی های نیمسال اول

احساس فراموشی :                  

حالت اول : خیال می کنید کارهای عقب افتاده ی زیادی دارید در صورتی که اینگونه نیست

حالت دوم : واقعاً در ماه های گذشته خوب کار نکرده اید

یکی از مسائلی که  مبتلابه  اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان است، این است که پس از مدتی دور ماندن از یک مبحث درسی  احساس می کنند آن مباحث را  فراموش کرده اند. در اینجا توجه به نکات زیر ضروری است :

 • الف ) گروهی از دانش آموزان هستند که کلاً موج منفی اند ، یعنی پیوسته به دنبال این هستند که از کاه کوه بسازند و موجبات افسردگی و ناراحتی خود و خانواده و دوستانشان را فراهم آورند. برای این دسته از افراد ( بعد از آرزوی سلامتی ) چند مورد را باید بیان کنم :

اگر هم کلاسی تان سر کلاس یک تست یا مسأله از مباحث گذشته به شما نشان داد که روش حل آن از یادتان رفته بود

 اگر در منزل گفتید : بی هوا (  یییییهو ) برم یه سؤال از مباحث چند ماه قبل حل کنم ببینم یادم هست یا نه

اگر برای آزمون آزمایشی ، مطالب گذشته را دوره نکرده بودید ، و رفتید و تراز پایینی آوردید

هیچکدام از این ها نشان دهنده ی این نیست که شما

دروس را زود فراموش می کنید

هیچ مطلبی در ذهن شما نمی ماند

کلاً در مقایسه با دیگران آدم چندان باهوشی نیستید

امکان دوره کردن و تمام کردن مطالب برای شما وجود ندارد

و…                                                

 ملاک ارزیابی اینکه مطلبی در ذهن شما باقی مانده است یا نه ، تنها این است:

اگر برای یک مبحث :

 روش صحیح مطالعه را انجام داده باشید 

تمامی مسایل امتحانات نهایی گذشته را حل کرده باشید

تمامی تست های کنکور سراسری در آن مبحث را حل کرده باشید

نکات جدید ، ابتکاری و پر تکرار آنها را استخراج کرده باشید 

خلاصه نویسی های خود را تکمیل کرده باشید

و در نهایت ، در روزهای منتهی به آزمون ، خلاصه نویسی های خود را مرور کرده باشید و تست سنجشی نیز زده باشید

آن وقت نتیجه ی آزمون شما ، سطح علمی واقعی شما را نشان می دهد.

J کار خود را به دقت ارزیابی کنید ، شاید مشکل شما و کار عقب افتاده ی شما ،  فقط با چند ساعت  مرور کردن حل شود و نیاز به این همه حرص خوردن نباشد

ب) گروهی از دانش آموزان هستند که مشکل آنها با دوره و مرور حل نمی شود. علتش هم این است که آنها در گذشته ( از ابتدای سال تا کنون ) :

یا دروس را به کلی مطالعه نکرده اند. ( هستند عده ای که فقط بین خانه و مدرسه در رفت و آمدند ، و با مقوله ی درس خواندن رابطه ی چندان دوستانه ای ندارند )

یا دروس را با کیفیتی که در بالا عنوان شد مطالعه نکرده اند

اگر جزو این دسته از افراد هستید ، کارهای خود را باید در قالب ۲ مسیر جداگانه دنبال کنند :

مسیر اول :  باید سعی کنید در ادامه ی کار ، همانطور که همراه با مدرسه دروس جدید را مطالعه می کنند ، با کیفیتی که در بالا بیان شد درس بخوانید. یعنی دست کم سعی کنید از این به بعد کار بیهوده و بی فایده انجام ندهید. واضح است که ضرب المثل هایی مثل :

 « ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه ست » یا « جلوی ضررو از هر جا بگیری منفعته »

با مسأله ی شما ، قرابت معنایی دارد . پس اولویت اول کار شما اصلاح روش مطالعه ، در دروس جدید ، است.

مسیر دوم : مطالعات گذشته ی خود را تکرار کنید . مسلماً نمی توان نسبت به کارهایی که طی چند ماه گذشته انجام شده اند بی تفاوت بود. اگر بی تفاوت باشید ، چوب این بی توجهی را در پایان سال  خواهید خورد.

 Kتوجه :    شاید بپرسید : چطوری می شود کار چند ماه را در عرض کمتر از دو ماه اصلاح کرد ؟ دقت کنید ، شما قرار نیست کاری را از صفر شروع کنید. از مراحل چندگانه ی یادگیری ، در هر مبحث ممکن است یک یا دو کار شما باقی مانده باشد. در جایی ممکن است همه ی مسایل را کامل حل نکرده باشید و در جای دیگر ممکن است خلاصه نویسی نکرده باشید. به هر حال اصلاح کارهای گذشته ، در این مدت ، شدنی است.

توضیح در باب آزمون های تستی : تعریف ما از درس خواندن ، همان مواردی است که بیان شد، یعنی :

مطالعه ی کتاب درسی ، جزوه ی دبیر ، و کتاب کمک آموزشی با اسلوب صحیح مطالعه

حل تمامی مسایل امتحانات نهایی گذشته

حل تمامی تست های کنکور های سراسری

استخراج نکات جدید ، ابتکاری و پرتکرار

یادداشت برداری و خلاصه نویسی

مرور و تمرین تست زمان دار و سنجشی

درس خواندنی که در آن ، این مراحل ، تمام و کمال انجام نشوند ، کاری بی حاصل و بی فایده و حتی در مواردی مضر است. می پرسید : چرا مضر؟ عرض می کنم. وقتی شما درسی را اصلاً  نخوانده باشید ، و با مشورت مشاور خود آن را جزو مباحث حذفی خود قرار داده باشید ،  سر جلسه ی آزمون ، وقتی به تست آن برخورد می کنید ، با خیال راحت از آن رد می شوید و زمان آن را به سایر تست ها اختصاص می دهید. اما اگر با کیفیت نامطلوب مطالعه کرده باشید ، مثلا تست های آن را کامل تمرین نکرده باشید ، یا خلاصه نویسی خوبی که در قبل از آزمون  بتوانید ، آن را مرور و جمع بندی کنید  نداشته باشید ، یعنی در یک کلام « تسلط کامل پیدا نکرده باشید » وقتی در جلسه ی آزمون  به تست آن مبحث برخورد می کنید ،  چون مطلب برای شما آشناست ، درجا شروع به حل آن می کنید ، و چون قدرت تشخیص این را ندارید که تست مذکور ، ساده ، وقت گیر و یا دشوار است ، چند دقیقه با آن کلنجار می روید. و نهایتاً  ، هم زمان پاسخگویی به سایر تست ها را از دست می دهید  ،و  هم اینکه احتمال غلط زدن و نمره منفی گرفتن زیاد خواهد بود ( ضرر از این بیشتر ؟؟؟ )

اضطراب و استرس و روش‌های مهار آن

آزمون سراسری دانشگاه ها همواره با استرس و اضطراب برای داوطلبان و خانواده های آنها همراه بوده است هر چند که کمی اضطراب برای ایجاد انگیزه و افزایش کارایی مغز سودمند است ولی اضطراب بیش از اندازه توانایی مغز را کاهش    می دهد.

نشانه های جسمی و رفتاری استرس

خستگی، گرفتگی عضلات، دل درد، سردرد، کمر درد، تعریق بدن بویژه در کف دست‌ها، مشکلات خواب، ناراحتی معده، خشکی دهان و تپش قلب  از جمله نشانه‌های جسمی استرس هستند. همچنین استرس می‌تواند با نشانه‌های رفتاری مانند بی‌حوصلگی، خلق ناپایدار، زود رنجی، پرخاشگری، نداشتن تمرکز، پرخوری یا کم خوری و پرخوابی یا کم خوابی، جویدن ناخن، مکیدن انگشت، بازی با موی سر، کندن پوست لب (لب گزیدن) یا دندان قروچه (ساییدن دندان‌ها به هم) نیز همراه باشد.

راهکارهای کنترل استرس

 • ورزش

ورزش برای ذهن و جسم بسیار مفید است. با انجام تمرینات ورزشی می توانید اضطراب خود را در لحظه از بین ببرید. بهتر است روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه ورزش هایی انجام دهید که تپش قلب شما را افزایش می دهند ، مانند استفاده از تردمیل، دویدن و بالا رفتن از پله ها . می توانید  روزانه مسافتی را با سرعت بالا پیاده روی کنید.

 • صرف صبحانه

 بیشتر افرادی که دچار تشویش و استرس فراوان هستند، صبحانه نمی خورند. توصیه ما این است که حتما چیزی همچون تخم مرغ که سرشار از پروتئین و کولین است، میل کنند. کمبود کولین باعث افزایش اضطراب بیهوده در انسان می شود.

 • میان وعده

برخی از دانش‌آموزان در نتیجه گرسنگی مضطرب و عصبی می شوند. بنابراین، هنگامی که دچار اضطراب شدید یعنی قند خون شما کاهش پیدا کرده است و بهترین کار خوردن یک میان وعده سبک همچون گردو یا یک تکه شکلات تلخ به همراه یک لیون آب یا چای گرم است.

 • مصرف امگا ۳

روغن ماهی برای قلب مفید است و از افسردگی نیز جلوگیری می کند. امگا ۳ موجب کاهش اضطراب نیز می شود. در تحقیقاتی ثابت شده است، دانش آموزانی که ۲٫۵ میلی گرم در روز از ترکیب اسیدهای چرب امگا سه به مدت ۱۲ هفته استفاده می کنند اضطراب کمتری از دانش آموزانی دارند که قرص آرام بخش می خورند. کارشناسان توصیه می کنند تا حد امکان در وعده های غذایی خود از امگا سه استفاده کنید. ماهی های چربِ آب های سرد همچون سالمون منبع غنی اسیدهای چرب هستند.

 • دوری از تفکرات منفی

وقتی دچار اضطراب هستید، بسیار آسان است که همیشه افکار منفی داشته باشید و به دنبال انتهای بد یا فاجعه باشید. ذهن شما درگیر مسایل غیر قابل تحمل می شود و همیشه هراس این را دارد اگر این اتفاق ها واقعا رخ دهند چه می شود؟ این مساله واقعا زندگی انسان را خراب می کنند و روح را از بین می برند. به جای این افکار بیهوده، نفس عمیق بکشید و روی مسایل واقعی و مثبت تمرکز کنید

 • حمام آب گرم

با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود را کاهش می دهید. احساس گرما به عصب ها دستور کنترل حالت می دهد و در کل روی دستگاه عصبی تاثیر مثبتی می گذارد.

 • دمنوش گل بابونه

اگر دچار دلشوره و اضطراب هستید، دمنوش بابونه می تواند باعث آرام شدن شما بشود. برخی از مواد تشکیل دهنده بابونه دقیقاً همان کاری را با مغز می کنند که داروهای آرام بخش  انجام می دهند. تحقیقات نشان داده است، افراد مضطربی که ۸ هفته پشت سر هم چای بانونه مصرف می کردند، بسیار بیشتر از بیمارانی که دارو می خوردند، اضطرابشان کاهش پیدا کرده است.

 • چای سبز

گفته می شود راهب های بودایی شرق آسیا می توانند برای ساعت ها بسیار ریلکس و آرام مراقبه کنند. یکی از دلایل آرامش آنها اسیدآمینه موجود در چای سبز آنها به نام « اِل- تیانین » است. محققان ثابت کرده اند « اِل- تیانین » موجب کنترل تپش قلب و فشار خون و در نتیجه کاهش اضطراب می شود.

 • نوشتن نگرانی‌ها

نوشتن اضطراب‌ها و نگرانی‌ها قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت تنش زا و استرس آور مثل شرکت در آزمون کنکور می‌تواند تا حد زیادی از استرس شما بکاهد و در عین حال امکان موفقیت و بازده شما را افزایش دهد.
روانشناسان معتقدند: نوشتن به شما امکان می‌دهد که ذهن خود را پاکسازی کرده و بتوانید بهتر روی کاری که در دست انجام دارید، تمرکز کنید.

نکاتی در رابطه با امتحانات تشریحی

 • طی ۲ الی ۳ دقیقه ی نخست ، یک نگاه اجمالی به همه ی سؤالات انداخته و مباحث آنها را در ذهن مرور کنید
 • به ترتیب شماره ی سؤالات شروع به پاسخ گویی نمایید
 • اگر مسأله ای از چند سؤال تشکیل شده است ( الف ، ب ، ج ) دقت کنید از چشم شما دور نماند و از قلم نیفتد
 • صورت سؤال را با دقت بخوانید
 • در دروسی مثل ریاضی و فیزیک که نیاز به حل مسأله دارد و مراحل حل باید پشت سر هم نوشته شوند ، صفحه ی پاسخنامه را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید و جواب ها را در دو ستون جداگانه بنویسید
 • هر چند زمان پاسخگویی به هر سؤال به نسبت آزمون های تستی خیلی زیاد است ، اما باز هم حواستان باشد که زمان نامحدود نیست ، بیش از ۱۵ دقیقه برای هیچ مسأله ای وقت صرف نکنید ، تا در پایان زمان کافی برای دوره ی کل مسایل داشته باشید
 • عادت کنید که سؤالات را با خودکار جواب دهید ، نه مداد
 • با توجه به اینکه وقتی از خودکار استفاده می کنید ، برای اصلاح نوشته هایتان دچار مشکل خواهید شد ، حتماً باید حل کامل را ابتدا در چرک نویش انجام دهید ، و پس از اطمینان از صحت نوشته ، آن را در پاک نویس وارد کنید
 • از آنجا که در بارم بندی سؤالات ، هر قسمت از مراحل حل نمره ی جداگانه ای دارد ، یعنی : « نوشتن مقدمات ، توضیح ، فرمول ، مراحل حل مسأله ، جواب آخر » حتماً از روی کلید اصلی امتحانات گذشته که از سوی آموزش و پرورش اعلام شده ، روش حل دقیق را یاد بگیرید ، نه روش های ابداعی و فرمول های خاص
 • در پایان ، یه دور برگردید و همه ی نوشته های خود را چک کنید که چیزی از قلم نیفتاده باشد
 • همیشه با جامدادی مجهز در امتحانات حاضر شوید و پرگار و نقاله به همراه داشته باشید
 • ساعت مچی به همراه داشته باشید
 • در امتحان نهایی استفاده از ماشین حساب دارای چهار عمل اصلی بلامانع است ، اما با تمرین زیاد عادت کنید که نیازی به ماشین حساب نداشته باشید
 • به هیچ عنوان موبایل در جیبتان نباشد ، در امتحان نهایی اگر به طور اتفاقی ، مراقب امتحان متوجه به همراه داشتن موبایل شما شود ، و از اقبال بد شما ، بخواهد برخورد قانونی کند ، شما متخلف و متقلب شناخته خواهید شد

دوره ی گذار ( دوره ی انتقالی )

دوره ای است که داوطلبین کنکور با تمام شدن کامل دروس پایه و پیش دانشگاهی ، پس از طی آن آماده ی حضور در دوران تأثیر گذار جمع بندی می شوند. مشخصه ی این دوره مطالعه ی مجدد مباحث مهم و سؤال خیز کنکور سراسری است که تا به حال خوانده شده است.

پیش از آغاز برنامه ی دوره ی گذار ، توجه به نکات زیر ضروری است :

 • میاحثی که در این دوره مطالعه می شوند ، مباحثی هستند که قاعدتاً مورد نگرانی بسیاری از داوطلبین هستند و خیلی ها از اینکه آنها را کم خوانده اند ، یا تست کافی نزده اند ، یا شاید فراموش کرده باشند نگران اند.
 • مدت این دوره ، امسال با توجه به عقب افتادن کنکور طولانی تر است ، برای فارغ التحصیل ها این دوره از ۱ خرداد تا ۲۸ خرداد به مدت ۴ هفته خواهد بود و برای دانش آموزان پیش دانشگاهی به مدت ۵/۲ هفته از ۱۲ تا ۲۸ خرداد ( شایان ذکر است دانش آموزان پیش دانشگاهی تا ۱۱ خرداد باید مشغول امتحانات پایان ترم خود باشند.)
 • منابع مطالعه در این دوران منابع کم حجم دوران جمع بندی است که از بعد از عید آنها را در اختیار داشته اید. منابع آموزشی این دوره عبارتند از :
 • کتاب های جمع بندی
 • خلاصه نویسی های فردی
 • DVD های جمع بندی نکته و تست
 • همایش های درسی یک روزه
 • کلاس های خصوصی مبحثی

انتخاب منابع مربوط به  هر درس بستگی به میزان تسلط داوطلب روی آن موضوع و همچنین سلیقه و نیاز آموزشی وی دارد.

 • با توجه به اینکه بسیاری از مباحث پیشنهادی برای دوره ی گذار را قبلاً مطالعه کرده اید ، پس سرعت پیشروی شما باید یالا باشد و حجم زیادی از مطالب باید دربرنامه ی شما قرار داده شود. به بیان دیگر ، برنامه ی دوره ی گذار باید خیلی فشرده باشد.
 • در این دوره وقتی که صرف هر مبحث می کنید با توجه به میزان تسلط شما روی آن مبحث و کاری که قبلاً برای آن انجام داده اید متفاوت است. اگر روی یک مبحث مسلط هستید و کاملاً تست های آن را درو کرده اید ، با سرعت بیشتری از روی آن رد می شوید ، و اگر در مبحثی احساس عقب افتادگی دارید و نگران هستید وقت بیشتری باید صرف آن کنید.


استراتژی کنکوری ها در آغاز نیمسال دوم                        

 • ادامه ی روند مطالعاتی پیش ۲
 • ادامه ی پایه
 • جبران عقب افتادگی های ترم اول (پیش ۱ و پایه)
 • ادامه ی روند دروس پیش ۲

J رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود

 • مشخصه ی بارز دانش آموز کنکوری موفق ، سنجاق بودن دائم به برنامه ی مدرسه است. حتی در یک مدرسه ی معمولی که کار ویژه ای برای کنکور انجام نمی شود ، باز هم باید « درس هر روز در همان روز مطالعه شود» .
 • همینطور که معلم ها کار تدریس پیش ۲ را دنبال می کنند ، شما هم با همان سرعت جلو بروید. عجله ای برای تمام کردن کتاب ها نداشته باشید.
 • بعضی معلم ها ، مخصوصا معلم های دروسی که امتحانشان نهایی است ( دیفرانسیل ، فیزیک ، ادبیات ، معارف ، زیست شناسی و عربی اختصاصی انسانی ) ممکن است ترجیح بدهند که کتاب را در انتهای اردیبهشت تمام کنند. استدلال آنها این است که اگر کتاب قبل از عید تمام شود ، کلاس های بعد از عید تق و لق می شود و این جدا ماندن ۲ ماهه ی دانش آموز از کتاب و کلاس باعث عدم نتیجه گیری مطلوب او در امتحانات خرداد ماه خواهد شد. حتی اگر این استدلال از نظر ما و شما درست نباشد ، باز هم موظفید قدم به قدم با کلاس جلو بروید.
 • هر چیزی یک استثنائی هم دارد. در همه ی دروس نباید فقط منتظر کلاس بود. چرا که مباحثی که در فصل های آخر کتاب ها هستند یک جور نیستند. در کتاب فیزیک پیش دانشگاهی ، دو فصل آخر فصل های ساده و نمره بیاری هستند ، اما مثلا در کتاب ریاضی عمومی تجربی دو فصل آخر مقاطع مخروطی و انتگرال هستند که تا حدی فصلهای گردن کلفتی به نظر می رسد. اینکه این فصل ها را بخواهیم در اردیبهشت مطالعه کنیم منطقی به نظر نمی رسد. در چنین شرایطی می شود با مطالعه کتاب کمک آموزشی  یا چند جلسه کلاس خصوصی خود را جلو جلو برای این مباحث مردافکن آماده کنیم

L  مضرات تمام کردن زود هنگام :  توجه به این نکته ضروری است که همیشه یک انگیزه و نیرو محرکه ای برای هل دادن داوطلب به سمت کتاب باید باشد. اگر دانش آموز قبل از عید همه ی کار هایش تمام شود ،  حتی اگر در تعطیلات عید هم به زور اردوی نوروزی ، سرگرم مطالعه باشد ، بعد از اتمام اردو سردرگم خواهد بود. ( البته پر واضح است که بسیاری از اردوهای نوروزی در کشور ، بیشتر محلی برای دوستیابی ، و کسب مهارت در ارتباطات عاطفی هستند و تنها محیطی شاد و مفرح برای گذراندن تعطیلات عید را فراهم می آورند !!! ) این سردرگمی ، باعث بی نظم شدن مطالعات ، کم شدن ساعت مطالعه ، اکتفا کردن به حل تست های تکراری و در نهایت افت تدریجی تراز خواهد شد. مورد داشتیم دانش آموز با میانگین تراز ۷۲۰۰ قلم چی،  بعد از عید شروع کرده به افت تراز، هدفش رتبه ی زیر ۱۰۰ بوده ، اما در نهایت به زور شده ۹۰۰  و به جای دانشگاه تهران ، رشته ی پزشکی را در دانشگاه قزوین قبول شده و حالا مجبور است ۷ سال را در قزوین سپری کند . آن هم با آن همه خطرات و مشکلات !!!  

 • ادامه ی مطالعات پایه : نحوه ی مطالعه ی پایه بستگی به این دارد که در چه مدرسه ای درس می خوانید
 • مدرسه ی چهارفصل
 • مدرسه ی عادی
 • مدارس چهارفصل :  مدارسی که موسوم هستند به « مدرسه ی کنکور »  ، کار سال چهارم را از تیرماه آغاز می کنند و در طول سال همراه با دروس پیش دانشگاهی ، دروس پایه های گذشته را نیز تدریس می کنند و دست کم ۵ روز در هفته کلاس دارند. اگر در چنین مدرسه ای درس می خوانید ، دروس پایه را هم همراه با مدرسه جلو بروید. معمولا قسمت های مهم پایه ، مثل  « نور »  ، « مثلثات » ، « ساختار اتم  و پیوند ها » و … در تابستان تدریس شده اند ، پس نباید نگران قسمت های باقیمانده ی پایه باشید. اما باید دقت کنید ، دروس پایه حتما باید تا قبل از عید تمام شده باشند.
 • مدارس عادی : مدارسی که از مهرماه کار خود را آغاز می کنند ، فقط سال پیش دانشگاهی را درس می دهند و حداکثر ۴ روز در هفته کلاس دارند. اگر در چنین مدرسه ای درس می خوانید ، از ابتدای سال باید خودتان را به برنامه ی راهبردی یکی از آزمون های آزمایشی کشوری وصل می کردید ( نمیگم چه آزمونی که تبلیغ نشه J) و زیر نظر مشاور ، دروس پایه را به مرور مطالعه می کردید. در حال حاضر باید به ادامه ی این کار بپردازید تا عید.
 • عقب افتادگی های گذشته :                    
 • خیال می کنید کارهای عقب افتاده ی زیادی دارید در صورتی که اینگونه نیست
 • واقعاً در ماه های گذشته خوب کار نکرده اید

یکی از مسائلی که  مبتلابه  اکثر قریب به اتفاق دانش آموزان کنکوری است، این است که  احساس می کنند دروسی را که از ابتدای سال خوانده اند ، فراموش کرده اند. در اینجا توجه به نکات زیر ضروری است :

 • الف ) گروهی از دانش آموزان هستند که کلاً موج منفی اند ، یعنی پیوسته به دنبال این هستند که از کاه کوه بسازند و موجبات افسردگی و ناراحتی خود و خانواده و دوستانشان را فراهم آورند. برای این دسته از افراد ( بعد از آرزوی سلامتی ) چند مورد را باید بیان کنم :

اگر هم کلاسی تان سر کلاس یک تست از مباحث گذشته به شما نشان داد که روش حل آن از یادتان رفته بود

 اگر در منزل گفتید : بی هوا (  یییییهو ) برم یه تست از مباحث چند ماه قبل بزنم ببینم یادم هست یا نه

اگر برای آزمون آزمایشی ، مطالب گذشته را دوره نکرده بودید ، و رفتید و تراز پایینی آوردید

هیچکدام از این ها نشان دهنده ی این نیست که شما

دروس را زود فراموش می کنید

هیچ مطلبی در ذهن شما نمی ماند

کلاً در مقایسه با دیگران آدم چندان باهوشی نیستید

امکان دوره کردن و تمام کردن مطالب برای شما وجود ندارد

و…                                                

 ملاک ارزیابی اینکه مطلبی در ذهن شما باقی مانده است یا نه ، تنها این است ، دقت کنید ، تنها  « این » است

اگر برای یک مبحث :

 روش صحیح مطالعه ی کنکوری را انجام داده باشید 

تمامی تست های کنکور سراسری در آن مبحث را حل کرده باشید

نکات جدید ، ابتکاری و پر تکرار آنها را استخراج کرده باشید 

خلاصه نویسی های خود را تکمیل کرده باشید

و در نهایت ، در روزهای منتهی به آزمون ، خلاصه نویسی های خود را مرور کرده باشید و تست سنجشی نیز زده باشید

آن وقت نتیجه ی آزمون شما ، سطح علمی واقعی شما را نشان می دهد.

J کار خود را به دقت ارزیابی کنید ، شاید مشکل شما و کار عقب افتاده ی شما ،  فقط با چند ساعت  مرور کردن حل شود و نیاز به این همه حرص خوردن نباشد

 • ب) گروهی از دانش آموزان هستند که مشکل آنها با دوره و مرور حل نمی شود. علتش هم این است ( دقت کنید ؛ باز هم علتش « این » است ) که آنها در گذشته ( از ابتدای سال تا کنون ) :

یا دروس را به کلی مطالعه نکرده اند. ( هستند عده ای که فقط بین خانه و مدرسه در رفت و آمدند ، و با مقوله ی درس خواندن رابطه ی چندان دوستانه ای ندارند )

یا دروس را با کیفیتی که در بالا عنوان شد مطالعه نکرده اند

اگر جزو این دسته از افراد هستید ، کارهای خود را باید در قالب ۲ مسیر جداگانه دنبال کنند :

مسیر اول :  باید سعی کنید در ادامه ی کار ، همانطور که همراه با مدرسه دروس جدید را مطالعه می کنند ، با کیفیتی که در بالا بیان شد درس بخوانید. یعنی دست کم سعی کنید از این به بعد کار بیهوده و بی فایده انجام ندهید. واضح است که ضرب المثل هایی مثل :

 « ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه ست » یا « جلوی ضررو از هر جا بگیری منفعته »

با مسأله ی شما ، قرابت معنایی دارد . پس اولویت اول کار شما اصلاح روش مطالعه ، در دروس جدید ، است.

مسیر دوم : مطالعات گذشته ی خود را تکرار کنید . مسلماً نمی توان نسبت به کارهایی که طی چند ماه گذشته انجام شده اند بی تفاوت بود. اگر بی تفاوت باشید ، چوب این بی توجهی را در دوران نوروز خواهید خورد. وقتی که می خواهید در یک مدت کوتاه دروس پایه و پیش ۱ را جمع بندی کنید ، آن وقت که در آزمون تراز پایینی می آورید و … .

 Kتوجه :    شاید بپرسید : چطوری می شود کار چند ماه را در عرض کمتر از دو ماه اصلاح کرد ؟ دقت کنید ، شما قرار نیست کاری را از صفر شروع کنید. از مراحل پنج گانه ی یادگیری ، در هر مبحث ممکن است یک یا دو کار شما باقی مانده باشد. در جایی ممکن است تست ها را کامل نزده باشید و در جای دیگر ممکن است خلاصه نویسی نکرده باشید. به هر حال اصلاح کارهای گذشته ، در این مدت ، شدنی است.

توضیح : در دوره ی آماده شدن برای کنکور، تعریف ما از درس خواندن ، همان مواردی است که بیان شد، یعنی :

مطالعه ی کتاب درسی ، جزوه ی دبیر ، و کتاب کمک آموزشی با اسلوب صحیح مطالعه

حل تمامی تست های کنکور سراسری

استخراج نکات جدید ، ابتکاری و پرتکرار

یادداشت برداری و خلاصه نویسی

مرور و تمرین تست زمان دار و سنجشی،

درس خواندنی که در آن ، این مراحل ، تمام و کمال انجام نشوند ، کاری بی حاصل و بی فایده و حتی در مواردی مضر است. می پرسید : چرا مضر؟ عرض می کنم. وقتی شما درسی را به طور نخوانده باشید ، و با مشورت مشاور خود آن را جزو مباحث حذفی کنکور خود قرار داده باشید . سر جلسه ی آزمون ، وقتی به تست آن برخورد می کنید ، با خیال راحت از آن رد می شوید و زمان آن را به سایر تست ها اختصاص می دهید. اما اگر با کیفیت نامطلوب مطالعه کرده باشید ، مثلا تست های آن را کامل تمرین نکرده باشید ، یا خلاصه نویسی خوبی که در خرداد ماه بتوانید ، آن را مرور و جمع بندی کنید نداشته باشید ، یعنی در یک کلام « تسلط کامل پیدا نکرده باشید » وقتی در جلسه ی کنکور  به تست آن مبحث برخورد می کنید ،  چون مطلب برای شما آشناست ، درجا شروع به حل آن می کنید ، و چون قدرت تشخیص این را ندارید که تست مذکور ، ساده ، وقت گیر و یا دشوار است ، چند دقیقه با آن کلنجار می روید.و نهایتاً هم زمان پاسخگویی به سایر تست ها را هدر می دهید و هم اینکه احتمال غلط زدن و نمره منفی گرفتن هم زیاد خواهد بود ( ضرر از این بیشتر ؟؟؟ )

برنامه ریزی شخصی

الف هدف از برنامه ریزی شخصی

این مقوله ، نه به نوع مطالعات مربوط می شود و نه به چگونگی آن. اینکه امروز چه درسی بخوانید و چه کاری انجام دهید ، جزو برنامه ریزی کلی تقسیم بندی می شود و اینکه چگونه درس بخوانید جزو مقوله ی روش مطالعه در نظر گرفته می شود که در جلسات آینده در خصوص آن ها صحبت خواهد شد.  برنامه ریزی شخصی  ، تنها به شما کمک می کند که کاری را که می خواهید انجام دهید ، منظم تر و حساب شده تر انجام دهید و به مرور ساعت مطالعه را افزایش دهید و در دراز مدت بتوانید نتیجه ی بهتری کسب کنید .

ب روش برنامه ریزی شخصی

 • جدول ثبت فعالیت های درسی ( اجباری ): دفتر برنامه ریزی که از مدرسه دریافت می کنید و ملزم هستید ساعت مطالعه ی هر درس را به طور جداگانه در آن ثبت کنید وهر هفته در جلسات مشاوره به همراه داشته باشید.
 • جدول ثبت فعالیت های غیر درسی ( اختیاری ) : جدولی مشابه آنچه در دفتر برنامه ریزی آمده برای خود رسم کنید ، اما در عناوین آن ، به جای نام دروس ، عنوان فعالیت های غیر درسی خود را بنویسید و ساعت هر کدام را جداگانه در هر روز ثبت کنید.

لیست فعالیت های غیر درسی :

خواب ( خواب شبانه + خواب روزانه )  

کلاس  یا آزمون درسی فوق برنامه ( خارج از مدرسه )  

کلاس غیر درسی خارج از مدرسه  ( زبان ، کامپیوتر ، موسیقی و …)

باشگاه ورزشی  

تلویزیون

کامپیوتر ( اینترنت ، بازی و … )

تفریح و بیرون رفتن با خانواده یا دوستان   

اوقات بطالت

تذکر ۱ لزوم پر کردن جدول فعالیت های غیر درسی : بسیاری از دانش آموزان ( چه کنکوری و چه پایه) پس از گذراندن جلسات انگیزش تحصیلی ، در شرایطی که از هر نظر آماده ی مطالعه هستند ، در بالا بردن ساعت مطالعه ی خود مشکل دارند. برای آسیب شناسی و رفع آنچه مانع از رسیدن شخص به ساعت مطالعه ی مطلوب می شود ، در اختیار داشتن ساعات دقیقی که هر دانش آموز به کارهای غیر درسی اختصاص می دهد ضروری است تا با واقع نگری به اصلاح و کم کردن این فعالیت ها اقدام نماید.

تذکر ۲ اوقات بطالت : یکی از محاسن پر کردن جدول فعالیت های غیر درسی ، پی بردن به مدت اوقات بطالت است. اگر ساعت تمام فعالیت های درسی  و غیر درسی خود را با هم جمع بزنید و مجموع را از ۲۴ کم کنید ، عددی حاصل می شود که نماینده ی مدت زمانی است ، که کار مهم و قابل ذکری انجام نداده اید. این زمان اگر بین ۱ تا ۲ ساعت باشد ، تا حدی طبیعی به نظر می رسد. اما اگر بیشتر باشد ، نگران کننده است و نیاز به بررسی دارد.

ج زمان پرکردن جدول :

 • اگر هنوز کار جدی را شروع نکرده اید و شاید در طول یک روز اصلاً درس نخوانید ( مثلاً به دلیل رفتن به کلاس فوق برنامه یا باشگاه ورزشی  یا …) ، زمان پر کردن جدول ، شب  ، قبل از خوابیدن است. در پایان روز زمان کارهای غیر درسی خود را ثبت کنید.
 • اگر به طور منظم مطالعه می کنید ، زمان پر کردن جدول ، پس از پایان هر سانس مطالعه است. یعنی دفتر برنامه ریزی را در کنار خود روی میز قرار دهید و به محض پایان سانس مطالعه ، قبل از رفتن برای استراحت ، ساعت مطالعه ی خود را یادداشت کنید

تذکر ۱   نیت کردن : قبل از شروع کار روزانه ، باید تمام آنچه که قصد دارید در طول روز مطالعه کنید را مشخص کنید و برای هر قسمت زمان خاصی را پیش بینی نمایید تا در پایان روز با کمبود زمان و عقب افتادن کارها مواجه نشوید.
حواس پرتی و عدم تمرکز در مطالعه

خاستگاه حواس پرتی : تمایل ذاتی ذهن به درگیری و فعالیت

توضیح : اگر ذهن شما کاملاً درگیر موضوعی باشد ، هیچگاه حرفی از حواس پرتی نخواهید زد. به عنوان مثال هیچ گاه اتفاق نمی افتد که وسط تماشای یک مسابقه ی فوتبال مهم ، کسی از شما بپرسد که بازی چند چند است ؟ یا کدام بازیکن گل زد ؟ و شما پاسخ دهید « نمیدانم » ، « حواسم نبود » . چون ذهن شما کاملاً درگیر صحنه های فوتبال است. اما ممکن است زمانی که معلم سر کلاس در حال صحبت کردن است ، اگر گیرایی صحبتش به اندازه ای نباشد که ذهن شما را به خود مشغول کند ، تمایل ذاتی ذهن  به فعالیت ، فکر شما را درگیر موارد متعدد کند.

ذهن شما مدام به فعالیت نیازمند است و این نیازمندی را هنگامی که شما مشغول مطالعه کردن هستید، نیز دارد. بنابراین اگر آنچه که می خوانید، در شما درگیری ذهنی ایجاد کند، شما مشتاق و متمرکز پیش می روید. در غیر این صورت چشمتان خطوط را دنبال می کند و ذهنتان در جایی دیگر مشغول  می شود. به عبارت دیگر، حواستان پرت می شود.

راه مقابله با حواس پرتی در مطالعه :

 • ارزیابی اولیه ی متن : ابتدا متن کتاب یا جزوه ی خود را به صورت کلی و اجمالی ( و نه به صورت خط به خط و دقیق ) بخوانید و سعی کنید با طرح سؤالات ساده و مقدماتی اطلاعاتی کلی از مبحثی که مطالعه می کنید به دست آورید.
 • تند خواندن : وقتی شما به بهانه ی بهتر فهمیدن بسیار کند پیش می روید و کلمه به کلمه می خوانید، درگیری ذهنی مطلوبی را ایجاد   نمی کنید و ذهن شما که از این ساکن بودن کلافه می شود، خود را در جایی دیگر مشغول می کند و حواستان پرت می شود. بهتر است سرعت خواندن به اندازه ای باشد که یک درگیری ذهنی مطلوب ایجاد شود. در این سرعت، ذهن متمرکز است. حتی اگر بتوانید سرعت مطالعه خود را به دو برابر افزایش دهید بسیار عالی است چرا که هم در وقت خود صرفه جویی نموده اید و هم با درگیری ذهنی و تمرکز بیشتری خوانده اید. تا می توانید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید و سریعتر از آنچه که قبلاً می خوانده اید بخوانید. البته پُر واضح است که این سرعت، نسبی است و در متون مختلف مانند ادبیات، شیمی، فیزیک و . . . متفاوت است. مسلماً شما متون ساده تر را با سرعت بیشتر می خوانید.
 • سؤال کردن : پیش از مطالعه، با یکی دو سؤال، ذهن خود را هدفدار کنید. همچنین در حین مطالعه و پس از آن، با طرح انواع سؤالاتی که از خود می پرسید مدام ذهن خود را درگیر مطالب موجود در متن کنید. اما توجه داشته باشید که در این کار وسواس به خرج ندهید.

تذکر : آفت این توصیه که ممکن است گریبانگیر شما شود این است که بعضاً دانش آموزان پس از مطالعه ی یک قسمت ، با پرسش از خود درباره آن متن سعی می کنند مطلبی را که خوانده اند عیناً بازگو کنند و چون عمدتاً نمی توانند ، احساس می کنند مطالعه شان خوب و با بازدهی مناسب نیست. این کار اشتباه محض است.  

 • نوشتن : هنگام مطالعه، همیشه قلم و کاغذی در دست داشته باشید. از آنچه که می خوانید ( چه حفظ کردنی باشد چه فهمیدنی ) ، یادداشت برداری کنید . در یک مطالعه ی فعال و پویا، کمتر چیزی می تواند به اندازه قلمی که در دست دارید، ذهن شما را درگیر و متمرکز کند. هم زیر مطالبی که از نظر شما مهم است خط بکشید. هم نکات و مفاهیمی را که درک می کنید در حاشیه ی صفحات یادداشت کنید. این گونه ذهن شما همواره متمرکز می ماند چون ملزم است در هر لحظه نظر و فکر خود را بیان کند.

جاده موفقیت
ما کجاییم در این بحر تفکّر  تو  کجایی …

پرده ی اول :   تابستان ۱۳۷۴  /   جلسه ی انتخاب رشته

دانش آموز : آقا من وافعاً امسال خیلی تلاش اما نمیدونم چرا نتیجه ام خراب شد

مشاور : خوب عزیزم ؛ پارسال مشاورت کی بود ؟ معلمات کیا بودن ؟ از چه کتاب های کمک آموزشی استفاده می کردی ؟

دانش آموز : مگه این چیزا هم لازم بود ؟؟؟!!!

 

پرده ی دوم  :   تابستان ۱۳۸۴  /   جلسه ی انتخاب رشته

دانش آموز : آقا من وافعاً امسال خیلی تلاش کردم ، معلم های خیلی خوبی هم داشتم ، اما نمیدونم چرا نتیجه ام خراب شد

مشاور : خوب عزیزم ؛ پارسال مگه  توی آزمون های آزمایشی  ترازتو نمی دیدی ؟ چرا همون موقع مراجعه نکردی ؟

دانش آموز : آقا مگه  آزمون آزمایشی هم لازم بود ؟؟؟!!! به ما گفته بودند اگه آزمون آزمایشی شرکت کنیم استرس می گیریم و کنکورمونو خراب می کنیم !!!

 

پرده ی سوم  :   تابستان ۱۳۹۴  /   همایش دانستنی های انتخاب رشته

دانش آموز : آقا من وافعاً امسال خیلی تلاش کردم ، معلم های خیلی خوبی هم داشتم ،  توی آزمون های آزمایشی هم مرتب شرکت می کردم ، اما نمیدونم چرا کنکورو خراب کردم؟

پرده ی چهارم  :  سند  چشم انداز  ۱۴۰۴   

دانش آموز : آقا  من کلاً  نمیدونم چرا کنکورو خراب کردم؟

و این داستان ادامه دارد …

بحث بر سر مسیر است . جاده ی موفقیت یک جاده ی مشخص است که باید راه رسیدن به ابتدای این جاده را بلد باشیم. اگر اتومبیل گران قیمت آخرین مدل داشته باشیم ، برای رانندگی « جیسون استاتهام » را استخدام کنیم. بهترین امکانات سفر را به همراه برداریم . اما نتوانیم ورودی جاده را پیدا کنیم ، هیچگاه  به مقصد نخواهیم رسید. در«  مسیر انحرافی  » هر چقدر تند تر برانیم و بیشتر تلاش کنیم ، بیشتر از مقصدمان دور می شویم . و این است راز جاده ی موفقیت.

 

تابلوهای راهنمای جاده ی موفقیت :

۱- هدف گذاری: هر سفری وسایل خاص خودش را لازم دارد. کسی که هدفش کوهنوردی باشد ، لوازم و مسیرش از کسی که هدفش بیابان گردی است زمین تا آسمان متفاوت است. یک دانش آموز هدفش ورود به مراکز تیزهوشان است ، دانش آموز دیگر تلاش می کند در پایان ترم مردود نشود . دانش آموزی می خواهد جزو رتبه های برتر کنکور باشد. دانش آموز دیگری می خواهد رشته ای خاص را در هر جای کشور که شد بتواند قبول شود حتی در دور افتاده ترین شهر ها ، و دانش آموزی دیگر می خواهد فقط مجاز به انتخاب رشته شود.

۲- برنامه ریزی: یک مفهوم کلی که همه بر ضروری بودن واقف هستند. اما باید بدانیم برنامه ای خوب است که همه ی این سؤالها را در بر بگیرد :

چی بخونم؟

 کِی بخونم ؟

چند ساعت بخونم ؟

از روی چی بخونم ؟

چجوری بخونم ؟

چند وقت دیگه باید دوره اش کنم؟

۳- اصول آزمون دادن: دو مورد از مهمترین آموزه های سال کنکور در همین عنوان قرار دارد.

اول: بلد بودن روش کلی تست زنی. روشی که به شما یاد بدهد که در جلسه ی آزمون:

وقت کم نیارم

تست های ساده را اول جواب بدم

با تست های سخت کلنجار نرم

و به طور خلاصه: « در هر آزمون نمره ام به اندازه ی سوادم باشه ، نه کمتر»

دوم : آشنایی با تکنیک ها و قِلِق های خاص هر مبحث که از بررسی نوع نگاه طراحان سؤال ناشی میشود و این امکان را فراهم می کند که در زمانی به مرابت کوتاهتر از زمان استاندارد به سؤالات پاسخ دهیم

۴- آشنایی با مباحث سؤال خیز: « بهره وری » بهترین نامی است که می توان روی این مفهوم گذاشت . یعنی توانایی رسیدن به حداکثر سود. باید به ویژگی های هر مبحث درسی ، شامل :

تعداد تست در کنکور و تعداد سؤال در امتحان

میزان سختی و آسانی آن مبحث

مدت زمان لازم برای یادگیری آن مبحث

میزان فرار بودن و حداکثر زمان لازم برای مرور مجدد

و…

امتیاز بدهیم و با توجه به برآیند این امتیازات تعیین کنیم که اولویت بندی اهمیت آن مباحث به چه شکلی است .

۵- مسایل روحی و روانی : سرفصل مجزایی که به طور کل از مسایل درسی جداست و نقش تعیین کننده ای در موفقیت دارد. شاید بتوان گفت تأثیر گذار ترین نقش را دارد . برای پی بردن به اهمیت موضوع کافی است تصور کنید به همراه « جیسون استاتهام » سوار بر AOD آخرین مدل با امکانات کامل سفر در جاده ای درست در حرکتید. ناگهان متوجه می شوید که راننده خواب است … .  یعنی همانطور که بیدار بودن راننده ، مهم تر است از کیفیت اتومبیل ، روحیه و انگیزه ی مناسب داوطلب هم از کیفیت مسایل آموزشی او مهم تر است.


اعتماد به نفس ، عدم استرس ، تغذیه ی مناسب ، الگوی صحیح خواب و … از جمله ی این موارد هستند.

کلاس های آموزشی و پشتیبانی مستمر
کلاس شکارچی ها ، محل آموزش و جزوه نویسی و وقت گذرانی نیست . قرار است در مدت زمانی به مراتب کوتاه تر از کلاس های آموزشی عادی بتوانیم به نتیجه ی  حداکثری برسیم. اولاً این کلاس ها سطح بندی شده هستند و هر دانش آموز  بر اساس  نمره ، تراز و نیاز خود با نظر مشاور در کلاس مخصوص خود حضور پیدا می کند. هم مبحث کار در کلاس باید منحصر به فرد باشد ،  هم دبیر  ، هم نوع کاری که در کلاس انجام خواهد شد. تمرکز کلاس روی مباحث سؤال خیز است. یعنی مباحثی که در مدت کوتاه تری می توان آن را آموخت و در عین حال با آموختن آن می توان نمره ی زیادی در امتحان کسب کرد

علاوه بر این رویکرد کلاس ، نگاه به سؤالات آزمون های سال های اخیر است. یعنی دقیقاً ظرایف و ریزه کاری هایی که در چند سال اخیر مورد توجه طراحّان بوده است برای دانش آمز تجزیه و تحلیل می شود و بر همان اساس ،  نکات ابداعی که توسط اساتید استخراج شده اند ، تحت عنوان سؤالات احتمالی در اختیار دانش آموز قرار می گیرد تا شناخت بهتری نسبت به امتحانات پیش رو کسب کند.

پر واضح است که آشنایی دانش آموز با کسب و سیاق امتحانات و باور اینکه می تواند از پس چنان سؤالاتی و ایضاً سؤالات سخت تر از آن نیز برآید در ایجاد روحیه ی پیروزی و انگیزه ی موفقیت و رشد اعتماد به نفس او بسیار مؤثر خواهد بود.

 

پشتیبانی درسی و ارزیابی مستمر :

در برخی واکنش های شیمیایی ، عناصری وجود دارند که در اصل واکنش  حضور ندارند ، نه با عنصری ترکیب می شوند و نه به ماده ای تبدیل می شوند. فقط به انجام واکنش سرعت می بخشند. به این عناصر کاتالیزور گفته می شود. در فرآیند آموزش نیز برخی موارد حکم عناصر اصلی واکنش را دارند که بدون آنها فرآیند آموزش امکان پذیر نیست. از جمله کلاس و معلم و مشاور  و برنامه ریزی . اما همه ی این موارد باید به همراه یک کاتالیزور خوب در واکنش شرکت کنند که سرعت و کیفیت آموزش افزایش یابد. مهمترین کاتالیزور ، پشتیبانی و نظارت است. نسبت پشتسیانی به سیستم آموزش ، نسبت پرستار در منزل است به پزشک . حاذق ترین و کارکشته ترین پزشک ، کاری که برای بیمار می کند تجویز داروست. اگر این دارو به موقع و طبق دستور مصرف نشود نه تنها مفید نخواهد بود ، چه بسا مضر نیز باشد. اگر پرستاری در منزل باشد که وظیفه ی نظارت و اطمینان یافتن از مصرف درست دارو ها را به عهده بگیرد ، نسخه ی پزشک ، نتیجه خواهد داد.

وظایفی که بر عهده ی یک پشتیبان آموزشی است شامل :

 • تحلیل کارنامه ها و نمرات دانش آموز

 • بررسی دایم روند مطالعه و کم و زیاد شدن ساعت مطاعه ی دانش آموز

 • ارتباط تلفنی و حضوری مستمر و دریافت گزارش عملکرد دانش آموز

 • ایجاد ارتباط مؤثر با اولیا جهت پیشگیری از بحران های مبتلابه دانش آموزان در دوران تحصیل

مشاوره فردی

آماده سازی یک تیم فوتبال در ایران چند مرحله دارد  :  ۱-  تمرینات شخصی و تکنیکی   ۲-  تمرینات تیمی و تاکتیکی      ۳-  داد و فریاد بین دو نیمه در رختکن

برای مراحل آماده سازی  دانش آموز ، مرحله ی اول که در حکم بدنسازی و تمرینات تکنیکی و شخصی یک ورزشکار  است ،  مرحله ی  مشاوره ی فردی است . مراحل برنامه ریزی فردی عبارتند از :

 • برنامه ریزی روزانه :  هر دانش آموز بر اساس سطح سواد ، توانایی یادگیری  و  میزان وقتی که  می تواند برای مطالعه اختصاص دهد باید برنامه ای داشته باشد که در آن هم مبحث مطالعه ، هم منبع مطالعه ، هم مدت مطالعه و هم روش مطالعه مشخص شده باشد
 • بررسی عملکرد : تطبیق نوع برنامه ی دانش آموز و نتیجه ی حاصل از آن ،  دو نوع نتیجه گیری را به همراه خواهد داشت. اول اینکه آیا حجم و روند برتامه با ساختار ذهنی و عملی دانش آموز همگونی داشته است یا نیاز به تغییر دارد.؟ دوم اینکه اجرای برنامه  در نتیجه و نمره ی دانش آموز مشهود بوده است یا خیر ؟
 • ارایه ی راهکار : پس از ارزیابی عملکرد دانش آموز و شناخت  نوع ایرادات و گیرهای آموزشی  ، باید متناسب با مشکلات موجود ، راهکار های مشخص و پیشنهادات کاربردی ارایه شود. به این صورت که اولاً  دقیقاً مشخص شود در کدام درس ، در کدام مبحث ، چند نمره یا چند درصد پیشرفت مورد نیاز است ( هدف گذاری واقع بینانه و قابل دسترسی ) و ثانیاً برای پیشرفت ، از کدام کتاب ، کدام جزوه ، کدام DVD  ، کدام معلم  ، و کدام روش مطالعه باید بهره گرفت

 

مشاوره ی گروهی :

دو مرحله ی باقیمانده ی  آماده سازی  تیم فوتبال در ایران را که فراموش نکرده اید ؟

برخی از موارد آموزشی حکم قسمت اول یعنی کار تیمی و تمرین تاکتیکی را دارد. آنچه در طول سال باید به طور دقیق توسط مشاورین زبده آموزش ببینید عبارتند از :

 • روش برنامه ریزی شخصی : نحوه ی ثبت عملکرد روزانه  ،  ارزیابی هفتگی ،  هدف گذاری مبحثی
 • اصول صحیح مطالعه :  محل مناسب مطالعه ، زمان مناسب مطالعه ، روش های افزایش تمرکز و  جلوگیری از حواس پرتی ، تکنیک های تند خوانی  ، استفاده از روش لایتنر و …
 • روش خلاصه نویسی :  اهمیت خلاصه نویسی ، دروسی که نیاز به خلاصه نویسی دارند ، نحوه ی نگارش ، زمان استفاده و مرور نکات خلاصه نویسی شده
 • روش آزمون دادن : اصول کلی آزمون دادن ،  فرآیند حل مسأله ، تکنیک ها و قلق های خاص مبحثی
 • روش جمع بندی : مرور مستمر ، مرور دوره ای ، روند صحیح دوره ی پایان سال

قسمت دوم فرآیند آماده سازی ، همان داد و بیداد وسط نیمه در رختکن است . روشی که باعث می شود بتوانیم از آموزه های فوق بهترین استفاده را بکنیم :

 • هدف گذاری : آشنایی با الگوی ذهنی صحیح انتخاب هدف و مراحل چهارگانه ی رسیدن به هدف
 • انگیزش تحصیلی : اعتماد به نفس  ،  عدم استرس و اضطراب ،  ترسیم ذهنی موفیت
 • الگوی تغذیه  :  مواد غذایی مناسب ، مواد غذایی نامناسب  و تأثیرات آن بر یادگیری ، زمان مناسب غذا خوردن
 • الگوی خواب : شرایط مناسب خواب ، مدت زمان خوابیدن در شبا نه روز  ، ارتباط سه گانه ی   خواب – تغذیه –  سیستم عصبی

اصول کلی و تکنیک های تست زنی
قبل از توضیح مسأله باید به این سؤال پاسخ گفت که اصولاً چرا شرکت یک آزمون جامع ، قاعده و قانون خاص خودش را دارد و باید قوانینی را برای آن رعایت کرد. تفاوت آزمون جامعی مثل کنکور با سایر امتحانات در این موارد است :

 • در هر امتحان از یک درس سؤال پرسیده می شود. اما در کنکور از چند عنوان درسی متفاوت
 • تعداد سؤالات هر امتحان محدود به ۱۰ الی ۱۵ سؤال است ، اما تعداد سؤالات کنکور بالای ۲۰۰ سؤال
 • مدت زمان هر امتحان ۱ الی ۲ ساعت است ، اما مدت زمان کنکور بیش از ۴ ساعت

بنابراین باید برای موفقیت در یک آزمون جامع مثل کنکور ریزه کاری هایی را آموزش ببینیم که تسلط بر آن ها نیاز به تمرین و تکرار دارد ، عناوین زیر از جمله ی این موارد اند :

 • مرور و دوره ی روز قبل از آزمون
 • الگوی مناسب تغذیه و خواب در شب آزمون
 • نحوه ی برخورد با گروه های سه گانه ی سؤالات ( ساده – وقت گیر – دشوار )
 • معرفی تکنیک زمان های نقصانی ویژه ی هر رشته
 • نحوه ی ارزیابی آزمون و تنظیم کلاسور اشکالات

 

تکنیک ها و قِلِق های حل مسأله :

بهترین راه برای غلبه بر هر دشمنی ، شناخت دشمن است. آشنایی با نگاه طراحان ، و دام های آموزشی مورد استفاده ی آنها در سال های اخیر باعث می شود هر چه کمتر در این دام ها بیفتیم. انواع اشتباهات داوطلبین در جلسه ی آزمون عبارتند از :

اشتباهات علمی  :  مثل اشتباه نوشتن یک فرمول فیزیک و متعاقباً رسیدن به پاسخ اشتباه

اشتباهات ناشی از فراموشی  :  مثل به خاطر نیاوردن معنای یک لغت یا نویستده ی یک کتاب. دام های طراح :  قرار دادن  تعداد زیادی نویسنده و کتاب در تست ، تاکید روی منظوم یا منثور بودن اثر  ، پرسش از زن یا مرد بودن نویسنده ، آوردن آیات و احادیث دینی یا لغات زبان با ظاهر شبیه به هم .  

اشتباهات محاسباتی  :  مثل جابجا زدن منفی و مثبت یا اشتباه در ضرب و تقسیم. دام های طراح : قرار دادن اعداد  قرینه ، معکوس و مضرب پاسخ در گزینه ها با این هدف که دانش آموز اگر در هر مرحه ای از مراحل حل دچار اشتباه شود پاسخی را که به آن می رسد در گزینه ها ببیند و به اشتباه علامت بزند

اشتباهات لپی : مثل اشتباه وارد کردن گزینه در پاسخ برگ. دام های طراح :  اعداد موجود در گزینه ها را به صورت  برعکس با شماره ی گزینه یا یه صورت نامرتب می چینند. مثلا : گزینه ۱ : ۴     گزینه ۲ :  ۳       گزینه ۳ :  ۲         گزینه ۴ : ۱      یا       گزینه ۱ : ۱       گزینه ۲ :  ۳      گزینه ۳ :  ۲       گزینه ۴ : ۴۱

بسیاری از  مباحث هستند  علاوه بر روش معمول مطالعه  ، روش ساده تری نیز دارند که برگرفته از  قوه ی ابداع اساتید مجرب و دانش آموزان خلاقی است که اوقات  زیادی را صرف شناخت انواع تست ها و ابداع راه حل های منحصر به فرد نمو ده اند. شناخت و یادگیری این تکنیک ها به دانش آموز این امکان را می دهد به  این مباحث به سادگی و در مدت چند ثانیه  پاسخ دهد و برای پاسخ گویی به مباحثی که راه میان بر و قلق خاصی برای آنها وجود ندارد زمان زیادی در دست داشته باشد
جلسات رفع اشکال و پانسیون مطالعاتی
شرکت در آزمون های آزمایشی کشوری از چند جهت حائز اهمیت است :

 • برنامه ی راهبردی هدفمند که باعث نظم ذهنی و کاری دانش آموز می شود
 • تجربه ی حضور در جلسه ای مشابه کنکور با هدف کاهش استرس و عادی سازی شرایط
 • تمرین تکنیک های آزمون دادن که در جلسات مشاوره آموزش داده شده است
 • یادگیری نکات علمی جدید

از بین موارد فوق ، بحث یادگیری نکات جدید که در گام سوم از مراحل آزمون دادن قرار می گیرد از دو منظر قابل بررسی است . اول اینکه دانش آموز برخی مطالب درسی را در گذشته  یاد گرفته است و در فرایند ارزیابی آزمون با توجه به اینکه آن مطلب را فراموش کرده یا اینکه دچار اشتباه محاسباتی شده است ، به بررسی و ثبت مجدد نکات می پردازد. دوم اینکه بر خی مطالب  آزمون ممکن است به طور کل برای دانش آموز جدید باشند و یادگیری آن نیاز به مطالعه ی مجدد و یا بهره گیری از آموزش استاد آن درس داشته باشد. از این جهت برای اینکه پس از هر مرحله آزمون آزمایشی از یادگیری تمامی نکات موجود در آن اطمینان حاصل کرده باشیم ، تمامی تست های آزمون توسط استاد هر درس جداگانه بررسی و تجزیه و تحلیل می شود و نکات مورد نیاز به علاوه ی نکات تکمیلی آموزش داده می شود تا در صورت تکرار این مطالب و مطالب مشابه دانش آموز بتواند از پس آنها بر بیاید. این کار پس از هر آزمون انجام می شود و دانش آموزان می توانند به صورت آنلاین در سایت kharazmy.com     جلسه ی زنده ی رفع اشکال آزمون های آزمایشی را مشاهده کنند یا DVD   آن را تهییه نمایند.

 

پانسیون مطالعاتی :

همانطور که عنوان شد  در یک واکنش شیمیایی  ، علاوه بر حضور  عناصر واکنش دهنده  ، عناصری تحت عنوان کاتالیزور حضور دارند که به انجام واکنش سرعت می بخشند. گفته شد که در فرایند آموزش ،  پشتیبانی و نظارت حکم کاتالیزور را دارد. اما باید دقت کرد که اگر شرایط استاندارد انجام واکنش از جمله دما و رطوبت و فشار و…وجود نداشته باشد هیچ واکنشی اتفاق نخواهد افتاد. چه با کاتالیزور چه بی کاتالیزور. بر این اساس باید گفت که « شرایط مناسب مطالعه » حکم بستر و شرایط استاندارد انجام واکنش را دارد. وقتی که در جلسات مشاوره گروهی سرفصل « روش مطالعه » آموزش داده می شود ، باید ضمانت اجرای لازم برای این آموزه ها وجود داشته باشد. آنچه می تواند تا حد زیادی به این مهم جامه ی عمل بپوشاند حضور دانش آموز در « پانسیون مطالعاتی » است. از جمله ویژگی های این برنامه عبارتند از :

 • محیط کتابخانه ای ، با سکوت و  نظم  لازم 
 • مطالعه بر اساس برنامه ی از پیش تعیین شده
 • حضور پشتیبان تحصیلی برای اطمینان از اینکه مطالعه طبق برنامه ریزی قبلی انجام می گیرد
 • حضور دبیر رفع اشکال جهت حل گیرهای علمی دانش آموز در حین مطالعه
 • بررسی کیفیت خلاصه نویسی هر داوطلب توسط پشتیبان در پایان مطالعه
 • گزارش گیری روزانه و مستمر با هدف اطمینان از عدم کوتاهی داوطلب

اردوی نوروزی  :

یکی از مهم ترین فاکتور های موفقیت تحصیلی ، خصوصاًدر آزمون های رقابتی ، بهره مندی از زمان های مُرده است . اگر داوطلبی بتواند در اوقاتی درس بخواندکه عمده ی داوطلبین درس نمی خوانند ، مسلماً از رقبای خود پیش خواهد افتاد و به موفقیت نزدیکتر خواهد شد. چند سال است که دوران تعطیلات نوروز به عنوان یکی از همین دوره های مهم و تأثیر گذار شناخته می  شود و داوطلبان سعی می کنند بهترین استفاده را از این دوره ببرند. برنامه ای که برای  این دوره تهیه شده است برنامه ای جامع ، دقیق ، هدفمند و کاربردی است که می تواند هر داوطلب با هر سطح علمی را یک گام بزرگ به هدف خود نزدیکتر کند.

گفتنی است  اردوی نوروزی کنکور  با حضور اساتید  برجسته و مشاورین مجرب دریکی از دانشگاه های تهران برگزار می گردد و علاوه بر امکانات آموزشی ،  تمام امکانات رفاهی از جمله تغذیه ، ایاب و ذهاب و حتی امکان اسکان داوطلبینی که از شهرستان مراجعه می کنند نیز فراهم است.

مقطع طول دوره نوع دوره هدف دوره
پیش دانشگاهی و کنکور ۱۰ روز مطالعه /   کلاس /  آزمون دوره ی پیش ۱ و پایه
دوم و سوم دبیرستان ۶ روز مطالعه /   کلاس /  آزمون دوره ی نیمسال اول و مباحث مهم نیمسال دوم
هفتم ، هشتم و نهم  (  متوسطه اول  ) ۴ روز مطالعه /   کلاس /  آزمون دوره ی نیمسال اول و مباحث مهم نیمسال دوم
چهارم ، پنجم  ،  ششم ۴ روز مطالعه /   کلاس /  آزمون دوره ی نیمسال اول و مباحث مهم نیمسال دوم

 

اردوی جمع بندی کنکور : 

یکی ازدغدغه های بسیار مهم یک مربی فوتبال ، آخرین تمرین قبل از مسابقه  است که زمین اصلی برگزاری مسابقه انجام می شود. اگر  تیمی به دلیل کارشکنی تیم میزبان نتواند این تمرین کوتاه را انجام دهد ، قطعاً عدم نتیجه گیری خود را به این مسأله ارتباط خواهد داد. ماحصل یک سال تلاش دانش آموز خلاصه می شود در دوران جمع بندی. در این دوره دانش آموز هم باید خلاصه نویسی های خود را دسته بندی شده و مرتب جهت مرور در اختیار داشته باشد ، هم باید در آزمون های مشابه کنکور شرکت کند ، هم باید شرایط مناسب مطالعه را برای خود فراهم ببیند ، هم باید برنامه ای منظم داشته باشد و از همه ی اینها مهم تر ، باید روش مناسب جمع بندی پایانی را آموزش ببیند و به کار ببندد.

ویژگی های اردوی جمع بندی از این قرار است :

 • طول اردو ۶ هفته است

 • شروع از زمان اتمام امتحانات نهایی سال چهارم ( هفته ی دوم خرداد ماه ) لغایت نیمه ی دوم تیرماه ( زمان برگزاری آزمون سراسری )

 • برگزاری ۱۲ مرحله آزمون از کنکور های سال های گذشته و آزمون های شبیه سازی شده

 • ارایه ی بسته ی احتمالی کنکور ( تست های تألیف شده توسط اساتید مجرب )

 • آموزش روش منحصر به فرد جمع بندی پایانی

 • ارایه ی دستورالعمل ویژه ی هفته ی آخر ، روز آخر و روز کنکور